Aktualności

Polski Ład. Pracownicy zaczną masowo odmawiać przyjęcia podwyżek oraz rocznych nagród? Absurdalny wariant bardzo możliwy

1 minut(y) czytania

Założenia wynikające z Polskiego Ładu według „Dziennika Gazety Prawnej” przyczynią się do rezygnacji podwładnych przykładowo z grudniowych premii. Pracownik, który otrzyma dodatkową gratyfikację będzie zmuszony zwrócić wszystko, co wcześniej zaoszczędzi dzięki tzw. uldze dla klasy średniej z wszystkich poprzednich miesięcy. Przekroczenie kwoty nawet o złotówkę pozbawi osoby tej ulgi.

Polski Ład: Przekroczenie limitu chociażby o złotówkę likwiduje ulgę

„DGP” podaje, że regulacje są skierowane do osób, które zarabiają miesięcznie od 5701 zł do 11 141 zł, czyli od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Wystarczy jednak nieznaczne przekroczenie tej granicy, aby ulga przepadła:

„Jeżeli roczne przychody pracownika zostaną przekroczone chociażby o 1 zł (przykładowo wyniosą 133 693 zł), to pracownik będzie musiał dopłacić PIT, składając zeznanie roczne”.

Daniel Więckowski, doradca podatkowy i partner w LTCA twierdzi, że taki zapis zmusi pracowników do rezygnacji z wszelkich bonusów:

„Dojdzie do tego, że podwładni będą pod koniec roku odmawiać przyjęcia podwyżek oraz rocznych nagród, byle tylko nie przekroczyć ustawowego limitu wynagrodzenia i nie musieć zwracać całej ulgi przy zeznaniu rocznym”.

Polski Ład: Pracodawcy muszą zachować czujność

Gazeta podkreśla także, że problem obejmie również pracodawców, którzy wnikliwie będą musieli kontrolować wynagrodzenie miesięczne każdego pracownika. Będzie to szczególnie problematyczne wobec osób, których pensja co miesiąc się różni, ponieważ wynagrodzenie podwładnego jest uzależnione również od innych czynników jak np. prowizja czy premia ze sprzedaży.

Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *