Numer Identyfikacji Podatkowej jest dla działających w Polsce firm jednym z najważniejszych identyfikatorów. Czy każdy obywatel kraju — zarówno właściciel firmy, jak i osoba cywilna, może samodzielnie sprawdzić wybraną działalność gospodarczą po numerze NIP?
Co trzeba wiedzieć o Numerze Identyfikacji Podatkowej?
Rejestr funkcjonuje w naszym kraju od 1996 roku. Początkowo NIP był automatycznie nadawany wszystkim osobom aktywnym na rynku pracy, bez względu na to, czy prowadziły działalność gospodarczą, czy pracowały na etacie.
Ogromne zmiany zaszły dopiero w 2011 roku, kiedy to w polskim porządku prawnym pojawiła się Ustawa o NIP. Zdecydowano wtedy, że będzie to identyfikator, który będzie obowiązkowy właśnie w świecie firm. Zmiany w prawie przyniosły też „poluzowanie” zasad dotyczących zapisu NIP-u.
Wcześniej, w czasach, kiedy Numer Identyfikacji Podatkowej był obowiązkowy także dla osób fizycznych, w Polsce funkcjonowały dwie formy jego zapisu: 000-000-00-00 (dla osób fizycznych) i 000-00-00-000 (dla firm), co na dłuższą metę było bardzo problematyczne. Dziś, gdy chcemy skorzystać z bazy firm, na przykład ALEO.com, nie musimy wpisywać identyfikatora z myślnikami — po 2011 są one całkowicie zbędne i pełnią jedynie funkcję ozdobników.
Dlaczego warto sprawdzić firmę po numerze NIP?
Przede wszystkim dlatego, że to rejestr o charakterze otwartym, czyli taki, z którego legalnie każdy z nas może skorzystać. Nie trzeba nawet rejestrować się w żadnej usłudze ani tym bardziej płacić wybranej kwoty za to, by sprawdzić pojedynczy rekord w bazie.
Wartością dodaną jest też to, że rejestr gromadzi wiele cennych informacji, które każdemu z nas mogą się kiedyś przydać. Chcesz szybko sprawdzić, czy wybrany sklep, z którego oferty skorzystałeś, nie zmienił adresu, a dysponujesz tylko paragonem?
Nic prostszego, wystarczy, że wpiszesz numer NIP w wyszukiwarkę. Bez trudu znajdziesz tam dane teleadresowe o podmiocie. Jeśli właściciel podał numer telefonu (co zdarza się bardzo często), to będziesz w stanie szybko skontaktować się z przedsiębiorcą i zapytać o wszystkie interesujące Cię kwestie.
Numer Identyfikacji Podatkowej to także świetny sposób, by szybko prześledzić informacje o wybranych spółkach działających w Polsce. Zarówno tych z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i o spółkach cywilnych, jawnych czy komandytowych.
Najlepsze usługi dostępne na rynku, jak choćby największa w Polsce baza firm — ALEO.com, w czytelnej, przejrzystej formie wyświetlają między innymi informacje o tym, z jakimi innymi organizacjami powiązana jest dana działalność.
Jeśli wymaga tego obowiązujące w Polsce prawo, można też odnaleźć tam raporty finansowe za kolejne lata, kiedy podmiot funkcjonował na rynku. To świetny sposób, by szybko ustalić, w jakiej kondycji jest firma, z którą chcemy nawiązać współpracę.
Wartością dodaną będzie też możliwość szybkiego sprawdzenia kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) dla firmy, dzięki czemu szybko ustalimy, w jakim sektorze rynku funkcjonuje. To szczególnie ważne dla innych firm, które być może chciałyby znaleźć partnera biznesowego, który podjąłby współpracę w zakresie PR-u lub księgowości.
Jak najszybciej sprawdzić kontrahenta po numerze NIP?
Jeśli korzystamy z internetu, to mamy do dyspozycji wiele świetnych narzędzi, za pomocą których szybko uzyskamy dostęp do interesujących nas danych. Warto podkreślić, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, NIP mają nie tylko działalności gospodarcze, ale i fundacje, stowarzyszenia rejestrowe, banki czy jednostki samorządu terytorialnego. W praktyce oznacza to, że w szybki sposób możemy zweryfikować ogromną liczbę podmiotów.
Można skorzystać na przykład z rządowej usługi CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalnościach Gospodarczych). Wybranego kontrahenta możemy wyszukać po numerze NIP, imieniu i nazwisku, adresie lub identyfikatorze z bazy REGON.
Kolejna rządowa baza, to oczywiście KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy. Po znalezieniu wyszukiwarki podmiotów i podaniu tam numeru NIP zyskujemy dostęp do wielu ciekawych informacji o danej firmie. Z tego zbioru możemy też pobrać plik w formacie PDF, w którym znajdzie się na przykład pełen wykaz zmian, jakie pojawiły się w KRS, gdy firma funkcjonowała na rynku.
Od pewnego czasu można też skorzystać z Białej Listy Podatników VAT. To prosty sposób, by szybko zweryfikować, czy wybrana działalność gospodarcza nie ma żadnych zaległości podatkowych. Pod wieloma względami usługa jest bardzo podobna do europejskiej bazy VIES. Jeśli współpracujemy z podmiotami z Unii Europejskiej, to właśnie dzięki tej usłudze możemy szybko sprawdzić wybrane działalności na przykład z Niemiec czy Hiszpanii.
Wspomnianym już wcześniej, niezwykle kompleksowym narzędziem, które gromadzi wszystkie najważniejsze dane jest też serwis ALEO.com. Co warto podkreślić, platforma doskonale działa też w wersji mobilnej, gdy łączymy się na przykład ze smartfona. Dane są posegregowane bardzo przejrzyście, a na dodatek szybko można je skopiować.
- Ile kosztuje założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej? Poznaj koszty działalności gospodarczej
- Split payment – co należy wiedzieć o mechanizmie podzielonej płatności?
- PIT 37 – do czego służy i jak go prawidłowo wypełnić?
- Faktura uproszczona VAT – co warto o niej wiedzieć? NIP nabywcy i inne jej elementy
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów – czym jest KPiR i jak poprawnie ją prowadzić