Proces produkcyjny jest istotną częścią działania firmy produkcyjno-usługowej, a posiadanie odpowiedniego oprogramowania do zarządzania może być kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie przedsiębiorstwa.
Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań z których możemy wybierać, dlatego czasem trudno jet podjąć decyzję o zakupie konkretnego narzędzia.
W tym artykule przedstawiono wskazówki dotyczące tego, co należy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu oprogramowania do zarządzania produkcją. Przyjrzymy się dostępnym funkcjom, kosztom i różnym typom produktów dostępnych na rynku.
Oprogramowanie do zarządzania produkcją to rodzaj oprogramowania, które pomaga firmom skuteczniej zarządzać procesami produkcyjnymi. To pozwala im zaoszczędzić czas, obniżyć koszty i lepiej wykorzystać zasoby przy produkcji towarów lub usług. Taki program może pomóc i uprościć cały proces produkcyjny poprzez automatyzację zadań, takich jak planowanie, przypisywanie zadań i kontrolowanie operacji.
Jednak, aby w pełni wykorzystać oprogramowanie do zarządzania produkcją, ważne jest, aby zrozumieć, co robi i czy wpasowuje się w strategię firmy. Jednym słowem czy dane narzędzie spełni nasze oczekiwania. Przykładowo program może dostarczać kierownikom aktualnych informacji o poziomach zapasów i zamówieniach, pomagając śledzić produkty i czas realizacji zamówień. Firmy mogą również korzystać z oprogramowania w celu monitorowania wskaźników wydajności, takich jak czas cyklu, przepustowość i koszt na jednostkę w czasie rzeczywistym.
Zalety programu produkcyjnego
Jedną z głównych zalet oprogramowania do zarządzania produkcją jest jego zdolność do zdigitalizowania danych i zautomatyzowania czynności. Dzięki automatyzowaniu zadań takich jak wprowadzanie danych lub generowanie raportów, firmy mogą zaoszczędzić czas, czy wykorzystać te wolne godziny w bardziej wydajny sposób.
Dane zbierane są w czasie rzeczywistym, nie ma poytrzeby przepisywania ich z papierowych notesów czy kartek do systemu lub prowadzenia dodatkowych arkuszy w Excelu i aktualizowania ich. To eliminuje ryzyko pomyłki i pomaga obniżyć koszty poprzez poprawę wydajności i zmniejszenie liczby błędów ludzkich w procesach produkcyjnych. Ponadto oprogramowanie może służyć do szybkiego wykrywania problemów, dzięki czemu można je szybko i skutecznie rozwiązać, zanim wymką siię z pod kontroli, stając się poważnymi usterkami wpływającymi na działalność firmy.
Wybór dostawcy oprogramowania
Jest dostęnych obecnie wiele rozwiązań, dlatego rynek pełen jest dostawców oferujących różne usługi. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę “program do zarządzania produkcją”, a pojawią się setki rozwiązań. Niektóre z nich będą miały nie wiele wspóolnego z tym czego szukasz, bo będą to drogie komplesowe systemy, ale o tym za chwilę.
Staranne ocenianie każdej opcji ma kluczowe znaczenie dla znalezienia odpowiedniego dostawcy dla konkretnych potrzeb firmy.
Pierwszym krokiem w wyborze dostawcy jest określenie, jaki rodzaj oprogramowania do zarządzania produkcją najlepiej pasuje do Twojej firmy. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak koszt, łatwość obsługi, skalowalność, obsługa klienta, możliwości integracji i wszelkie inne wymagania. Po zawężaniu wyborów zapoznaj się z opiniami użytkowników lub poproś inne firmy rekomendacje. Coraz bardziej popularne są porównywarki typu Capterra czy Software Advice, gdzie można przeczytać szczegółowe opinie.
Dostępne rozwiązania
Poszukując odpowiedniego narzędzia zapewne spotkasz się na swojej drodze z poniższymi pojęciami. Wiele firm oferuje rozwiązania produkcyjne, ale nie wszystkie z nich są tym czego szukasz.
Program księgowo-magazynowy – pewnie już z niego koszystasz, dla firmy produkcyjnej oferuje kompletacje (pokazanie części składowych). Nie jest too stricte program produkcyjny.
Program do zarządzania produkcją (z. ang. Manufacturing Execution Software) – czyli rozwiązanie, które planowaniem wychodzi na halę produkcyjną, ponieważ pracownicy rejestrują swoją pracę.
prosty (MES)– umożliwia łatwe zaplanowanie produkcji, rejestrację pracy na hali (START/STOP), wyliczanie wydajności, kontola postępów. Pozbywasz się jednocześnie papierowych zleceń produkcyjnych;
- zaawansowany (MES) – zaawansowane planowanie produkcji, automatyzacje, integracja, rozbudowana rejestracja, serwisy, pełny obieg materiałowy – jednak o wiele mniej elastyczny.
- korporacyjny (MES) – często wymaga współpracy z systemem ERP. Automatyczne planowanie, często podłączone do maszyn z elementami AI.
Systemy ERP – gigantyczny rozstrzał od kilkudziesięciu tysięcy złotych do wielu milionów. Rozwiązanie modułowe, z któego korzystają duże przedsiębiorstwa. Często nie wychodzi na produkcją, albo trzeba dokupić odpowiedni moduł/integrację.
System RCP – rejestracja czasu pracy (wejścia i wyjścia). Na ogół już jest w programie do zarządzania produkcją lub kupujesz go osobno, np. z kontrolą dostępu do wejścia na hali. Nie jest to jednak program produkcyjny.
System WMS – do zaawansowanego zarządzania magazynem.
Szczególnie powinieneś uważać na reklamy: „darmowy program do zarządzania produkcją” czy „open source ERP”, ponieważ bardzo rzadko są one rzeczywiście tak atrakcyjne jak pokazuje reklama. Dedykowane moduły trzeba dokupować, za wsparcie techniczne czy wdrożenie dopłacać. A co z gwarancją, instalacją czy dostosowaniem do Twoich potrzeb? To już poozostaje w sferze marzeń lub kolejnych wydatków.
Uwagi dotyczące kosztów
Jeśli chodzi o oprogramowanie do zarządzania produkcją, czynniki związane z kosztami są decyzujące. Wiedza na temat potrzeb i budżetu może pomóc w wyborze odpowidniej usługi.
Należy dokładnie rozważyć rodzaj stosowanych metod produkcji, jak również żądany poziom automatyzacji i złożoności, wraz z towarzyszącymi im kosztami. Przykładowo systemy ERP słyną z tego, że ich wdrożenie jest kosztowne, skomplikowane i długotrwałe. Dlatego nie nadają się dla małej firmy usługowo-produkcyjnej.
Ponadto przy wyborze systemu najlepiej spełniającego Twoje potrzeby należy uwzględnić stałe opłaty za pomoc techniczną, licencje czy szkolenie. Zrozumienie ofert cenowych, takich jak modele oparte na subskrypcji, ilości użytkowników/kont użytkowników czy ilości urządzeń na których korzystamy z oprogramowania ma więc spore znaczenie. W ostatecznym rozrachunku musisz dokładnie wiedzieć w co inwestujesz.
Bezpieczeństwo i zgodność
Bezpieczeństwo i zgodność to dwa z najważniejszych aspektów działalności każdej organizacji. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom programowym firmy mogą łatwo monitorować procesy produkcyjne i upewnić się, że stosują wszystkie niezbędne protokoły bezpieczeństwa, a także spełniają wymogi przepisów (np. zgodne z ISO 90001). Zapewnia to bezpieczeństwo organizacji, przy jednoczesnym zachowaniu standardów branżowych. Ponadto rozwiązania te umożliwiają firmom tworzenie szczegółowych raportów, które mogą być wykorzystywane podczas audytu wewnętrzego lub zewnętrzengo, kalkulowaniu nowych inwestycji.
W przypadku oproogramowania bezpieczeństwo Twoich danych to priorytet. Powinny być przechowywane w strzeżonym centrum serwerowym, a połączenie szyfrowane.
Szkolenia i pomoc techniczna
Wybierając narzędzie sprawdź czy dostawca zapewnia pracownikom szkolenie, wsparcie techniczną i pomoc. Czy narzędzie jest proste w użyciu, a może potrzeba specjalisty, aby je wdrożyć? Przede wszystkim ważne jest, aby pracownicy wiedzieli, jak działa oprogramowanie i jak można je wykorzystać do zarządzania procesami produkcyjnymi. Aby je traktowali jak udogodnienie, a nie “strazak” i narzędzie do kontroli, czyli zło konieczne. Kiedy zobaczą korzyści ze stosowania programu i to, że system ułatwia im wykonywanie codziennych obowiązków, jest prosty w obsłudze i przyjazny, wtedy nie będą prostestować przeciwko wdrożeniu.
Oprogramowanie do zarządzania produkcją jest nieocenionym narzędziem dla firm każdej wielkości, od małych startupów po duże korporacje. Może pomóc w usprawnieniu procesów, uproszczeniu przepływu pracy i dostarczeniu informacji na temat sposobów lepszego zarządzania zasobami.
- Jakie oprogramowanie dla sklepu internetowego zapewni Ci największy sukces?
- Jaki sklep internetowy wybrać: SaaS vs. Open Source
- Nowoczesne oprogramowanie sklepu internetowego – odkryj przyszłość handlu
- Automatyzacja produkcji – na czym polega i jakie ma zalety?
- Sztuka edycji wideo: Najlepsze oprogramowanie dla początkujących