Aktualności

Od 1 lipca przedsiębiorcy mogą zarejestrować się w systemie TAX FREE

1 minut(y) czytania

Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą złożyć rejestrację w systemie informatycznym TAX FREE na platformie PUESC. Do tej pory system działał w formie papierowej. To z kolei oznacza, że od 2022 r. zwrot podatku VAT podróżnym będzie możliwy tylko wtedy, jeśli sprzedawca wystawi dokument TAX FREE w elektronicznej postaci.

Od dzisiaj można dokonać rejestracji w programie TAX FREE o czym w stosownym komunikacie poinformowało Ministerstwo Finansów:

„1 lipca 2021 r. rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego TAX FREE na platformie PUESC. System zwrotu podatku VAT podróżnym TAX FREE obecnie działa w formie papierowej, od przyszłego roku będzie działał w formie elektronicznej”.

Ponadto MF przypomina, że od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie TAX FREE będą musieli wystawiać dokumenty TAX FREE w formie elektronicznej. Przedsiębiorcom zatem pozostało zaledwie pół roku na dostosowanie się do nowych przepisów i systemu informatycznego.

System TAX FREE – korzyści dla przedsiębiorców i podróżnych

Resort finansów przekonuje, że nowe regulacje mają stanowić ułatwienie nie tylko dla przedsiębiorców, ale i również dla podróżnych. Wśród korzyści wynikających z korzystania z systemu wymienia się takie pozytywne aspekty jak: szybki i łatwy dostęp do danych nt. transakcji realizowanych w systemie TAX FREE czy łatwiejszy system rozliczeń – zarówno z podróżnymi, jak i administracją skarbową. Dodatkowo jednym z głównych efektów będzie również przyspieszenie procedur na granicach oraz zwrotu podatku VAT.

Polska będzie kolejnym krajem w UE, który wprowadza własny elektroniczny system TAX FREE. Podobny system działa już między innymi we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii i Estonii.

Nasze propozycje
Aktualności

Zakaz handlu w niedziele. Coraz więcej sklepów omija restrykcje. PIS przygotował projekt nowelizacji, KO i Porozumienie stawia weto

1 minut(y) czytania
W 2021 r. tylko przez siedem niedziel zrobimy zakupy. Tak przynajmniej przewiduje prawo, które omija coraz większa liczba sklepów. Wszystko to za sprawą luk w regulacjach. Przedsiębiorcy skutecznie obchodzą przepisy, co spowodowało, że PIS przygotował projekt nowelizacji ustawy, która „uszczelnieni zakaz”.
Aktualności

Jak długo firmy będą odczuwać skutki pandemii? Deloitte opublikował rezultaty badań

1 minut(y) czytania
Firma doradcza Deloitte między 21 stycznia a 9 marca br. przepytała ponad 2,7 tys. osób z całego świata, reprezentujących średnie przedsiębiorstwa, na temat wpływu Covid-19 na działalność ich firm. Większość ankietowanych jest zdania, że skutki pandemii będą odczuwalne od roku do nawet trzech lat.
Aktualności

Rząd udzieli pomocy branżom, które najmocniej odczuły skutki pandemii koronawirusa

1 minut(y) czytania
Rada Ministrów planuje w III kwartale br. zatwierdzić projekt nowelizacji ustawy zakładający pomoc firmom, które szczególnie mocno odczuły skutki pandemii Covid-19. Regulacje przewidują wsparcie w formie świadczenia postojowego lub zwolnienie z opłat w okresie od 1 do 31 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *