Aktualności

Od 1 lipca wpisy do KRS tylko w formie online

1 minut(y) czytania

Zgodnie z nowelizacją przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, od 1 lipca br. wpisy do KRS będą przyjmowane niemal wyłącznie w formie online. Dla przedsiębiorców to niemała rewolucja, która może znacznie ułatwić im życie. Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że od lipca około 85% wpisów do KRS będzie dokonywanych przez internet.

Po kilku próbach powyższa nowelizacja zostanie wcielona w życie. Początkowo dyrektywa miała zacząć obowiązywać od 1 marca, jednak z powodu pandemii Covid-19 przesunięto ten termin na 1 lipca. Zmiany w przepisach wyjaśnia Maciej Oniszczuk z kancelarii Oniszczuk & Associates:

„Najważniejszą zmianą w przepisach, która dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców, jest wprowadzenie obligatoryjnego elektronicznego postępowanie rejestrowego (KRS). Natomiast dobrowolnie z tego rozwiązania będą mogły skorzystać stowarzyszenia, organizacje społeczne, fundacje czy publiczne zakłady opieki zdrowotnej”.

Cyfryzacja ułatwi życie przedsiębiorcom?

Ministerstwo Finansów zakłada, że najnowsza nowelizacja będzie wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Oszczędzi przede wszystkim czas oraz usprawni cały proceder, ponieważ decyzje dotyczące rejestru przedsiębiorców będą wydawane przez sądy w postaci dokumentów elektronicznych, które będą podpisane w sposób kwalifikowany oraz doręczane na konta użytkownika w Portalu Rejestrów Sądowych. Przedsiębiorca będzie mógł w każdej chwili sprawdzić czy zapadła już decyzja w czym pomoże mu również zapisanie się do newslettera, który będzie powiadamiał o nowych wiadomościach. Zdanie MF podziela Maciej Oniszczuk:

„Trudno nie zgodzić się z opinią Ministerstwa Sprawiedliwości, które przekonuje, że elektroniczny KRS usprawni postępowanie. Przedsiębiorca nie będzie musiał wypełniać dziesiątek pól w formularzach, które teraz będą uzupełniane automatycznie, niepotrzebne będzie też drukowanie dokumentów. Sądy też nie będą już musiały przepisywać danych z jednego pisma do drugiego, wydawać papierowych orzeczeń i wysyłać ich w tradycyjny sposób”.

Mimo cyfryzacji tradycyjna forma nie zniknie całkowicie z urzędów. Nowelizacja zakłada wydawanie dokumentów, odpisów czy kopii również w tradycyjny sposób.

Nasze propozycje
Aktualności

Zakaz handlu w niedziele. Coraz więcej sklepów omija restrykcje. PIS przygotował projekt nowelizacji, KO i Porozumienie stawia weto

1 minut(y) czytania
W 2021 r. tylko przez siedem niedziel zrobimy zakupy. Tak przynajmniej przewiduje prawo, które omija coraz większa liczba sklepów. Wszystko to za sprawą luk w regulacjach. Przedsiębiorcy skutecznie obchodzą przepisy, co spowodowało, że PIS przygotował projekt nowelizacji ustawy, która „uszczelnieni zakaz”.
Aktualności

Jak długo firmy będą odczuwać skutki pandemii? Deloitte opublikował rezultaty badań

1 minut(y) czytania
Firma doradcza Deloitte między 21 stycznia a 9 marca br. przepytała ponad 2,7 tys. osób z całego świata, reprezentujących średnie przedsiębiorstwa, na temat wpływu Covid-19 na działalność ich firm. Większość ankietowanych jest zdania, że skutki pandemii będą odczuwalne od roku do nawet trzech lat.
Aktualności

Rząd udzieli pomocy branżom, które najmocniej odczuły skutki pandemii koronawirusa

1 minut(y) czytania
Rada Ministrów planuje w III kwartale br. zatwierdzić projekt nowelizacji ustawy zakładający pomoc firmom, które szczególnie mocno odczuły skutki pandemii Covid-19. Regulacje przewidują wsparcie w formie świadczenia postojowego lub zwolnienie z opłat w okresie od 1 do 31 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *