Największe galerie handlowe w Polsce to miejsca, gdzie dobrze zjesz, obejrzysz najnowszy film, a przy okazji spędzisz przyjemne chwile na zakupach. Sprawdź, w których miastach znajdują się te obiekty!

Największe galerie handlowe w Polsce to nie tylko miejsca na duże zakupy. To centra kulturalne i rozrywkowe, często o niebanalnej architekturze. U nas znajdziesz pełną listę 10 takich obiektów. Przekonaj się, że warto je odwiedzić!

Największe, czyli jakie? Jakie kryteria bierze się pod uwagę w przypadku centrów handlowych?

Co oznacza, że dany obiekt został zaliczony do największych centrów handlowych? Decydują o tym dwie kwestie – powierzchnia (ogólna, czyli taka, która uwzględnia również np. korytarze i inne części wspólne lub powierzchnia najmu), a także liczba sklepów i punktów usługowych.

Lista największych galerii handlowych w Polsce

Kto znajduje się na najwyższych pozycjach, jeśli chodzi o liczbę sklepów i powierzchnię handlową? Sprawdź!

  1. Manufaktura w Łodzi – centrum handlowe o niezwykłej architekturze, przebudowane z kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Powierzchnia to 110 tysięcy metrów kwadratowych, na terenie galerii znajduje się 250 sklepów, a także kina, dyskoteki, muzea.
  2. Centrum Handlowe Westfield Arkadia w Warszawie – oddany do użytku w 2010 roku obiekt na powierzchni 105 tysięcy metrów kwadratowych oferuje 230 sklepów, klub fitness, a także kino z aż 15 salami. Warte uwagi są także fontanny, duży plac zabaw i strefa gastronomiczna.
  3. Centrum Handlowe Port Łódź – dużą część ze 127 tys. m2 zajmuje druga co do wielkości w Polsce IKEA, ale to nie wszystko – na miejscu działa także ponad 200 innych sklepów. Atrakcją jest również ogromna część rekreacyjna, z placem zabaw dla dzieci.
  4. Centrum Handlowe Magnolia Park we Wrocławiu – ta licząca ponad 100 tys. m2 galeria to miejsce na zakupy, ale również na przyjemne spędzenie popołudnia. Często odbywają się w niej koncerty i inne wydarzenia.
  5. Centrum Handlowe Posnania w Poznaniu – to jedno z najnowszych centrów handlowych. Poznańska galeria powstała w 2016 roku. Na miejscu, na 100 tys. m2 powierzchni handlowej, znajdziesz 220 butików, 40 restauracji i kawiarni, a także sklepy wielkopowierzchniowe.
  6. Bonarka City Center w Krakowie – powierzchnia tego centrum to 91 tys. m2, ale liczba sklepów jest imponująca – to aż 270. Wrażenie robi także Cinema City znajdujące się na terenie obiektu, mogące pomieścić łącznie ponad 3 tysiące widzów.
  7. Silesia City Center w Katowicach – w największym centrum handlowym na Śląsku działa aż 310 sklepów, a oprócz tego Cinema City z 13 salami.
  8. Centrum Handlowe Wola Park w Warszawie – po przebudowie jest jednym z największych centrów handlowo-rozrywkowych w stolicy. Ma 91 tys. m2, a na jego terenie znajduje się m.in. dwupiętrowy Auchan i klub fitness z kortem do squasha.
  9. Centrum Handlowe Atrium Felicity w Lublinie – największa galeria handlowa w tej części Polski zajmuje powierzchnię 75 tys. m2. Jest doskonałym miejscem na rodzinny wypoczynek.
  10. Centrum Handlowe Riviera w Gdyni – ten zamykający listę TOP 10 obiekt mieści 250 sklepów, kino Helios, a także kilka placów zabaw i część gastronomiczną.

Czy w Polsce nadal będą powstawały duże obiekty handlowe?

Według danych zebranych przez Polską Radę Centrów Handlowych obroty w sierpniu 2022 roku były aż o 20% wyższe niż w sierpniu 2019 roku. Dobre wyniki dotyczą zarówno niewielkich obiektów, jak i największych galerii handlowych w Polsce. Można więc stwierdzić, że popularne kompleksy handlowo-usługowe odbudowały swoją pozycję po pandemii.

Nie oznacza to jednak, że duże obiekty komercyjne będą powstawały tak często, jak miało to miejsce w ostatnich kilkunastu latach. Na rynku zachodzą duże zmiany – klienci coraz chętniej robią zakupy online, ceny najmu rosną, a jednocześnie w miastach trudno o atrakcyjne tereny pod inwestycje. To wszystko pozwala sądzić, że lista największych galerii handlowych w Polsce nie zmieni się znacząco w najbliższych latach.

Znasz już największe galerie handlowe w Polsce? Poznaj również największe firmy w Polsce i największe banki w Polsce!

Archiwum: grudzień 2022
największe galerie w polsce