List referencyjny może być czymś, co wyróżni cię spośród innych kandydatów. Dobre CV to nie wszystko. Czemu warto się ubiegać o list? A jeśli jesteś pracodawcą to, jak napisać list polecający, aby pomóc osobie, która opuszcza twoją firmę? Przeczytaj!
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Gdy poszukujesz pracy, potencjalny pracodawca nigdy nie może mieć pewności, że na pewno jesteś tym, za kogo się podajesz. Listy referencyjne mogą więc zwiększyć twoją wiarygodność. Dzięki nim twoje zgłoszenie będzie częściej brane pod uwagę, a ty będziesz częściej trafiał na rozmowy o pracę. Dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse na lepiej płatne stanowisko. Jeśli zaś jesteś pracodawcą, warto wiedzieć, dlaczego takie dokumenty są istotne dla twojego pracownika. Dowiedz się więcej i sprawdź, jak napisać list referencyjny!
Co to jest list referencyjny?
List referencyjny jest dokumentem, który wystawia pracodawca w chwili, gdy pracownik przestaje być częścią jego firmy. Taki list zawiera opinię na jego temat. Przez niektórych jest też nazywany listem polecającym, bo właściwie to jest właśnie jego główna rola. Dzięki niemu pracownik może stać się bardziej wiarygodny na rynku pracy. Może dołączać dokument do swoich zgłoszeń na różne stanowiska, aby mieć większe szanse w trakcie rekrutacji. Jeśli rozstajesz się ze swoją firmą w dobrych relacjach, warto poprosić swojego przełożonego o list, gdy planujesz szukać pracy dopiero po zakończeniu zatrudnienia.
List referencyjny to twoja wizytówka
Rynek pracy, szczególnie w niektórych branżach, jest wymagający. Setki kandydatów ubiegają się o to samo stanowisko, co sprawia, że niełatwo się wybić. Świetne CV i dobry list motywacyjny czasem po prostu nie wystarczy, aby zagwarantować sobie zatrudnienie w wymarzonym przedsiębiorstwie. Dlatego warto starać się o listy referencyjne. Nawet jeśli dotychczas pracowałeś jako student, np. w restauracji czy sklepie taki list może być cenny dla przyszłego pracodawcy. Dotychczasowy szef będzie mógł np. potwierdzić twoją:
- sumienność;
- dokładność;
- punktualność.
List referencyjny dla firmy też może być ważny!
Prowadząc przedsiębiorstwo, zapewne często musisz współpracować z innymi firmami, które uzupełniają twoją działalność lub wręcz cię zatrudniają. W takiej sytuacji twoja organizacja również może mieć w swoim portfolio listy referencyjne. Te są znacznie bardziej wiarygodne niż anonimowe opinie, jakie można znaleźć w sieci. Po wspólnych działań z innymi kontrahentami możesz poprosić o wystawienie listu, dzięki któremu będziesz mógł potwierdzić dobry przebieg współpracy.
Lista referencyjna. Nie bój się nią chwalić!
Jako przedsiębiorca tworzący zlecenia dla wielu różnych firm, możesz stworzyć listę referencyjną na swojej stronie internetowej, która będzie stanowiła swoiste portfolio oraz potwierdzenie poprawnie wykonanych zleceń. Dzięki temu osoby, które będą chciały zatrudnić twoje przedsiębiorstwo, będą mogły szybko i sprawnie potwierdzić, czym się zajmujesz i czy aby na pewno posiadasz odpowiednie kompetencje, czy też odpowiedni styl. Podobną listę możesz stworzyć także jako np. nauczyciel, architekt czy ktokolwiek, kto samodzielnie wykonuje swoją pracę. Możesz umieszczać na niej pozytywne opinie swoich innych klientów prywatnych. Nie zawsze muszą to być przecież wielkie firmy!
Jak napisać list polecający? To nie jest trudne!
Aby napisać list referencyjny, zacznij od umieszczenia na samej górze informacji, kto wystawia opinię. Może być to firma lub osoba prywatna. Następnie niżej napisz opinię o swoim pracowniku, oznaczając ją odpowiednim nagłówkiem, np. „opinia o pracowniku” albo „opinia o współpracy z firmą”. Tekst nie powinien być zbyt długi. Zwięzła, ale poprawnie napisana opinia będzie wystarczająca. Zawrzyj w niej najważniejsze informacje, takie jak płynność współpracy albo zalety danej osoby lub firmy. Zawsze staraj się pisać tego typu dokumenty z dobrymi intencjami.
O czym pisać w liście referencyjnym pracownika?
List referencyjny powinien zawierać przede wszystkim informacje na temat stanowiska, jakie zajmował pracownik. Napisz w nim:
- jakie miał obowiązki;
- co robił na co dzień, a czym zajmował się nieco rzadziej;
- jak długo był zatrudniony w firmie.
Dopiero w następnej kolejności warto przejść do samej opinii, która powinna zawierać podstawowe informacje o przebiegu współpracy. Oczywiście, jeśli pracownik nie sprawował się najlepiej i nie wypełniał swoich obowiązków, najlepiej będzie, gdy pracodawca odmówi wystawienia tego typu opinii. Długość listu referencyjnego nie powinna przekraczać jednej strony A4. W końcu potencjalna osoba rekrutująca pracownika prawdopodobnie i tak nie będzie miała czasu na zapoznanie się z dłuższymi opiniami.
Zwróć uwagę na detale, by zapewnić wiarygodność referencji
List referencyjny będzie miał największą wartość, jeśli na pierwszy rzut oka będzie wyglądał profesjonalne. Co to oznacza? To, że pieczątka firmowa, w przypadku wystawiania opinii dla pracownika albo tworzenia listu dla innego przedsiębiorstwa, to absolutne minimum, jakie powinno się na niej znaleźć. Pamiętaj jednak, że przyszły rekruter nie ma prawa skontaktować się z przedsiębiorstwem wystawiającym list i np. prosić o dodatkowe informacje związane z obowiązkami pracownika i powodami odejścia z firmy. Jest to niezgodne z zasadami RODO.
List referencyjny. Firma ma tu najwięcej do powiedzenia
To, czy jako pracownik dostaniesz list referencyjny, nie do końca zależy od ciebie. Tak samo, jak to nie ty zadecydujesz, co będzie jego treścią. Dlatego nie da się ukryć, że największy wpływ na jego wygląd oraz formę ma twój były pracodawca. Z tego powodu szczególnie na początku swojej kariery zwróć uwagę na to, by budować pozytywne relacje z osobą, która cię zatrudnia. Zobaczysz, że właśnie dzięki temu w przyszłości o wiele łatwiej będzie ci znaleźć dobre zatrudnienie. Jednocześnie nie wahaj się po prostu o taki list prosić, jeśli właśnie planujesz zwolnienie się z firmy.
List referencyjny to dokument krótki i zwięzły, ale jednocześnie bardzo przydatny podczas rekrutacji. Warto o taki list polecający prosić, jeśli szukasz nowej pracy, bo pozytywna opinia może ci pomóc, by ją dostać. Jeżeli zaś jesteś pracodawcą, poświęć chwilę na pisanie, szczególnie gdy miałeś dobre relacje z osobą, która opuściła szeregi twojej firmy.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
- List motywacyjny – wzór
- Jak napisać wypowiedzenie?
- Wypowiedzenie umowy o pracę
- Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór
- Umowa o zakazie konkurencji