Bitcoin to najbardziej znana kryptowaluta, jednak czy jest stabilna? Statystyki wskazują na to, że kryzys walut cyfrowych nadal trwa. Jak wpływa to na kurs Bitcoina? Prognozy nie są jednoznaczne.

Obecnie sytuacja na rynku kryptowalut nie jest dobra. Najstarsza i najważniejsza waluta cyfrowa, czyli Bitcoin, straciła w ciągu roku aż 75% swojej wartości. Obecnie jej cena to nieco ponad 17 tysięcy dolarów. Duże spadki nie dziwią ekspertów, bo w ostatnich latach ta waluta zaliczała silne wzrosty. Czy jednak odwrót to stała tendencja dla kursu Bitcoina? Prognozy dla najszerzej znanej kryptowaluty znajdziesz u nas.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą płatniczą, zbudowaną na podstawie technologii blockchain. Wykorzystuje własną kryptowalutę o tej samej nazwie (w skrócie BTC). Giełdy kryptowalutowe umożliwiają handel bitcoinami, który przypomina handel na rynku akcji. Bitcoin nie podlega odgórnej kontroli żadnej instytucji. Oznacza to, że nikt nie może zwiększyć jego emisji lub zablokować i wycofać transakcji dokonywanej za pomocą kryptowaluty. Sama sieć Bitcoina jest publiczna, ale transakcje mają charakter pseudoanonimowy. Nie można więc poznać tożsamości użytkowników sieci, ale każdy może poznać salda portfeli oraz wartość przeprowadzanych operacji.

Kurs bitcoina – prognoza. Czy warto zainwestować?

Obecnie sytuacja na rynku kryptowalut nie jest najlepsza. W ciągu roku o 75% zmalał kurs Bitcoina. Prognozy nie są najlepsze ze względu na wydarzenia geopolityczne oraz sytuację makroekonomiczną. Obecnie kurs kryptowaluty to około 17 tysięcy dolarów. Spadki cen Bitcoina nie są dużym zaskoczeniem, bo w poprzednich latach na rynku były silne wzrosty. 

Wcześniej Bitcoin utrzymywał się powyżej poziomu 20 tysięcy dolarów, czyli w okolicy poprzedniej hossy z 2017 roku. Na początku listopada 2022 roku doszło jednak do kolejnego załamania kursu. Spadek wynosił aż 30%. Przyczyną tego był upadek giełdy FTX, który w znacznym stopniu zmniejszył zaufanie do kryptowalut i wzbudził niepokój o kolejne bankructwa.

FTX była jedną z największych i najważniejszych giełd kryptowalutowych na świecie. Reklamowała się podczas finału Super Bowl oraz sponsorowała zespół Mercedesa w Formule 1. Jej upadek wpłynął więc znacząco na postrzeganie bezpieczeństwa zakupu cyfrowych walut.

Co dalej z kursem Bitcoina? Prognozy

Obecnie prognozy nie są jednoznaczne. Eksperci i znawcy rynku nie są zgodni co do tego, jak będzie wyglądał rynek kryptowalut w przyszłości. Część z nich przewiduje, że w 2023 roku lub 2024 roku dojdzie do ponownego wzrostu na rynku. Inni jednak sądzą, że sytuacja z czasem może pogorszyć się jeszcze bardziej, co sprawi, że z rynku znikną niesolidne podmioty. Może to mieć jednak bardzo pozytywne skutki w perspektywie długoterminowej. Są też głosy, które mówią, że rynek kryptowalut już się nie podniesie i dojdzie do kolejnych głębokich spadków.

Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w kryptowaluty, to powinieneś wiedzieć, że zachodzi tu pewien związek z rynkiem akcji. Jeżeli światowe indeksy akcyjne będą spadać, to prawdopodobnie taki sam los czeka Bitcoina. 

Negatywnie na kryptowaluty może wpłynąć złe nastawienie niektórych państw do tego rynku. Jeżeli duże kraje zaczną wprowadzać ograniczenia w handlu, źle wpłynie to na kurs bitcoina. Prognozy są więc uzależnione od bardzo wielu czynników i trudno wyrokować, jak w przyszłości reagować będzie rynek.

W ostatnim czasie odnotowywane są spadki kursu Bitcoina. Prognozy ekspertów co do przyszłości tej waluty są bardzo podzielone. Decyzja o inwestycji powinna być więc głęboko przemyślana.

Archiwum: grudzień 2022
kurs bitcoina prognozy