Wysoka inflacja nie sprzyja inwestycjom, dlatego wiele osób wstrzymuje się z kupnem mieszkania, czekając na lepsze czasy. Niestety nie wiadomo, kiedy one nadejdą, dlatego warto zastanowić się, w co najbardziej opłaca się ulokować kapitał. Rosnąca inflacja i podwyżka stóp procentowych nie oznacza, że zakup nieruchomości jest złym pomysłem. Musi być to jednak dobrze przemyślana inwestycja.
Zakup mieszanina nieopłacalny przy wysokiej inflacji?
W roku 2022 na rynku nieruchomości można odnotować spore zawirowania. Kilkunastoprocentowa inflacja odstrasza wielu inwestorów. Zgodnie z oszacowaniami ekspertów w roku 2023 może ona wzrosnąć do 20% lub być nawet wyższa. Wzrost cen widać wyraźnie niemalże wszędzie. Trzeba płacić więcej za żywność, media, nieruchomości. Kupno domu wiąże się oczywiście z koniecznością wyposażenia go. Niezbędne staje się także ponoszenie stałych kosztów utrzymania. Ogromne podwyżki dotyczą materiałów budowlanych i wykończeniowych, więc nie należy się dziwić, że zakup mieszkania dla wielu osób stało się czymś trudno osiągalnym. Problemy dotyczą także rosnące w stóp procentowych, co przekłada się na wyższe koszty kredytu. Deweloperzy wyraźnie widzą mniejsze zainteresowanie kupnem lokali mieszkalnych.
Jeżeli jednak zdecydowałeś się na zakup mieszkania, koniecznie wybierz ofertę firmy, która pomoże Ci sprawdzić stan techniczny wybudowanego mieszkania. Zobacz ofertę firmy Odbiory mieszkań od dewelopera Kraków.
A może jednak warto zdecydować się na zakup mieszkania?
Jeśli ktoś decyduje się na zakup nieruchomości, to powinien dokładnie wszystko sprawdzić, najlepszym rozwiązaniem będzie odbiór mieszkania z inżynierem, który ma doświadczenie, specjalistyczny sprzęt. Wszystko dokładnie sprawdzi, a wykryte wady zostaną wpisane do protokołu zdawczo-odbiorczego. Deweloper zostanie zobligowany do ich usunięcia na własny koszt, co przełoży się na spore oszczędności dla klienta. Opłaca się kupić mieszkanie i wynająć je długoterminowo, co pozwoli na przyspieszenie zwrotu z inwestycji, ochronę kapitału przed inflacją. Lokaty bankowe mają absurdalnie niskie oprocentowanie, więc oszczędności zdają się wręcz topnieć jak śnieg podczas odwilży wiosennej. Zdecydowanie lepiej będzie ulokować pieniądze w nieruchomość, którą zawsze można sprzedać w przeszłości lub wynająć. Coraz większą popularnością cieszy się najem krótkoterminowy. Zarządzanie nieruchomością można powierzyć firmie zewnętrznej.
- Ile kosztują nowe mieszkania w największych miastach Polski?
- Kiedy warto zdecydować się na kupno mieszkania – wybór pory roku
- Odbiór domu od dewelopera – na co zwrócić uwagę podczas odbioru?
- Na jakim poziomie będzie inflacja w przyszłych latach według NBP?
- Jak skutecznie zarządzać biurem nieruchomości?