Kupno mieszkania/domu od dewelopera powinno być dobrze przemyślaną decyzją. Nieruchomość trzeba dokładnie obejrzeć przed podpisaniem umowy. Warto też spisać sobie wszystkie pytania odnośnie domu, aby niczego nie zapomnieć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Dla inwestora niezwykle istotnym momentem jest odbiór kluczy, ale zanim do tego dojdzie, czeka go odbiór techniczny nieruchomości. Jest to kluczowy moment, ostatnia szansa na wykrycie usterek i niedociągnięć oraz domaganie się ich usunięcia na koszt dewelopera.

Co ma znaczenie podczas odbierania mieszkania od dewelopera?

Jeśli podczas odbierania mieszkania zostaną wykryte jakieś usterki lub niezgodności z prospektem, to należy domagać się od dewelopera poprawek. Są to także argumenty, które pozwalają wynegocjować niższą cenę. Jeśli wskaże się deweloperowi wady, to będzie miał on dwa wyjścia: usunąć je lub obniżyć cenę. Kluczowe będzie wobec tego dokładne przyjrzenie się dosłownie wszystkiemu, nawet czemuś pozornie mało istotnemu. Jeśli ktoś decyduje się na samodzielny odbiór mieszkania, to powinien zaopatrzyć się w rozmaite akcesoria. Przyda się kartka i długopis, aparat fotograficzny lub telefon z dobrym aparatem, miarka z blokadą lub dalmierz, kątownik, poziomica, próbnik, latarka, zapalniczka. Za ich pomocą można przykładowo sprawdzić równość wylewek i tynków, szczelność stolarki drzwiowej i okiennej, niedoskonałości na ścianach, wydajność wentylacji, wymiary pomieszczeń itd.

Na co zwracać uwagę przy odbiorze technicznym domu?

Podczas odbierania mieszkania należy sprawdzić rozkład, wielkość i wysokość pomieszczeń. Trzeba także mieć przy sobie rzut mieszkania z prospektu informacyjnego dewelopera, zrzut projektu architektonicznego mieszkania, prospekt informacyjny. Na podstawie dokumentacji będzie można zweryfikować zgodność z pomiarami. Sprawdzić trzeba także posadzki i ściany, kwestię ich równości, dylatacji, kątów prostych. Nie można zapomnieć również o przyjrzeniu się stolarce drzwiowej i okiennej oraz parapetom. Należy się upewnić czy zastosowano właściwe materiały, które zostały wymienione w projekcie. Zgadzać musi się liczba okien i drzwi. Sprawdzić należy ich szczelność, certyfikaty, prawidłowy montaż, zarysowania, wyszczerbienia, jakość wykończenia.

Czego nie można pominąć podczas odbierania nieruchomości od dewelopera?

Podczas odbioru technicznego mieszkania istotne będzie sprawdzenie wentylacji. Znaczenie ma liczba kratek wentylacyjnych, ich rozmieszczenie, ciąg. Kolejną kwestią jest sprawdzenie instalacji elektrycznej. Każde gniazdko należy zweryfikować pod kątem przepływu prądu. Wyłączniki i włączniki muszą działać prawidłowo. Bardzo ważne będzie również przyjrzenie się instalacji wodno-kanalizacyjnej. Odpływy i dopływy muszą być we właściwym miejscu, nawet ich wysokość jest istotna. Nie może być nigdzie śladów wilgoci. Sprawdzić należy również instalację centralnego ogrzewania. Grzejniki muszą być właściwie rozmieszczone i zamontowane, nie mogą być poobijane ani odbarwione. Uważać należy także na to, aby nie przeciekały. Instalacje teletechniczne także trzeba sprawdzić. Przyjrzeć należy się również balkonowi, tarasowi, ogrodowi. Spisać trzeba także stan liczników prądu, wody i gazu.

Fachowa pomoc przy odbiorze domu

Odbiór domu od dewelopera warto przeprowadzić z fachowcem, aby niczego nie pominąć. Samodzielnie można przeoczyć wiele usterek, które powinny zostać usunięte przez dewelopera. Inwestorzy nierzadko nie są nawet świadomi defektów, nie wiedzą również, na co konkretnie zwracać uwagę, w których miejscach szukać wad. Jeśli ktoś decyduje się na kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego, to powinien bardzo uważnie, obejrzeć cały obiekt. W używanych domach łatwo o rozmaite usterki, które wymagają naprawy. Jeśli nie wpisze się ich do protokołu, to po podpisaniu umowy trzeba będzie usunąć je na własny koszt. W mieszkaniu z drugiej ręki wad , które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, może być sporo. Najlepszym rozwiązaniem będzie wobec tego skorzystanie z usług doświadczonego inżyniera, co pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy na naprawach i remontach.

Archiwum: czerwiec 2022
odbiór domu od dewelopera