Covid, inflacja, stale rosnące ceny nie ominęły również rynku nieruchomości. Można zauważyć znaczący wzrost cen mieszkań czy domów, szczególnie w dużych miastach, gdzie tera koszty zakupu nieruchomości są naprawdę bardzo wysokiej, przez co stają się mniej dostępne dla przeciętnego obywatela. Jak alarmują specjaliści, tendencja wzrostowa na rynku nieruchomości nie zniknie zbyt szybko.

Czy ceny za kawalerkę w wysokości 10 000 zł/ m² to już standard?

Jeszcze kilka lat temu powszechne przerażenie budziły ceny niewielkich mieszkań w Warszawie, gdzie cena za 1 m² wynosiła niekiedy niemal 12 000 zł. Wówczas przypatrując się wszelkiego rodzaju rankingom, można było zauważyć, jak bardzo (w negatywny sensie) stolica wyróżnia się na tle innych miast pod względem wysokości cen nieruchomości.

Niestety, dość szybko okazało się, że pozostałe największe miasta w Polsce powoli zaczynają dorównywać Warszawie w wysokości cen mieszkań. Dziś za cenę około 12 000 zł / m²można kupić mieszkanie już nie tylko w stolicy, ale również w Gdańsku czy Krakowie. Coraz droższe są również odbiory mieszkań we Wrocławiu – tu również została już osiągnięta granica 10 000 zł/m².

Poznań, Szczecin, Lublin, Katowice, Białystok czy Bydgoszcz to miasta, w których można znaleźć mieszkania, których cena za 1 m² mieści się w przedziale od 6000 zł do 9000 zł. Do bariery 10 000 zł/m² jeszcze im nieco brakuje. Niestety nie jest pewne, czy ta tendencja w dalszym ciągu się utrzyma, czy chcąc kupić nawet niewielkie mieszkanie w tych miastach, trzeba będzie zapłacić mnóstwo pieniędzy.

Zobacz także  Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Nic więc dziwnego w tym, że obecnie często to właśnie kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Gdzie w Polsce średnie mieszkania kosztują najwięcej?

Poza Warszawą najdroższe mieszkania o średniej powierzchni budowane są w Krakowie. Tam za 1 m² mieszkania o średniej powierzchni trzeba zapłacić co najmniej 10 000 zł – 11 000 zł. To dość duża zmiana bowiem jeszcze 2-3 lata temu cena minimalna zakupu była niższa o prawie 3000 zł. Kraków jest obecnie miastem znacznie droższym od Gdańska, miasta, które jeszcze kilka lat temu w cenach mieszkań wyprzedzało stolicę małopolski.

Co ciekawe w miastach uznawanych za najdroższe w zakupie nieruchomości, ceny za m²mieszkania o średniej powierzchni (od 35 do 60 m²) są wyraźnie niższe niż ceny przy zakupie kawalerek. Najtańsze są obecnie odbiory mieszkań w Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, Białymstoku, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. W tych miastach mieszkanie o średniej powierzchni można kupić już za 6500 – 9000 zł/m².

Kupno mieszkania/domu od dewelopera staje się coraz droższe. Rosnące ceny i brak wyraźnych podwyżek pensji sprawia, że obecnie większym zainteresowaniem cieszą się jednak nieruchomości pochodzące z rynku wtórnego, nie pierwotnego.

Najtańsze duże mieszkania

Przeglądając oferty kupna mieszkań w największych miastach Polski, można zauważyć, że im jego powierzchnia jest większa, tym cena za 1 m² niższa. Obecnie najtańsze duże mieszkania, o powierzchni przekraczającej 60 m² można kupić w Bydgoszczy, Białymstoku, Szczecinie czy Łodzi. Czołówkę wysokich kosztów zakupu mieszkania niezmiennie stanowi Warszawa, wraz z Gdańskiem oraz Krakowem – tu cena za 1 m² mieszkania to co najmniej 10 000 – 12 000 zł.

Dlaczego warto szukać okazji cenowych na rynku nieruchomości?

Choć rosnące koszty nikogo nie cieszą, warto mieć świadomość tego, że wiele osób, które nie są w stanie spłacać kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty jeszcze przy wyjątkowo niskich stopach procentowych, będzie zmuszonych do spłaty nieruchomości w celu uregulowania przyjemniej większej części zaciągniętego zadłużenia. W takim przypadku możliwe jest znalezienie mieszkania w korzystnej cenie, które co prawda pochodzi z rynku wtórnego, ale jest stosunkowo nowe. Wiele osób chcąc jak najszybciej sprzedać nieruchomość, może oferować korzystne ceny, dlatego też warto nieco się wstrzymać z zakupem i poczekać na naprawdę dobrą ofertę tym bardziej, że nic nie zapowiada spadku cen na rynku nieruchomości.

Zobacz także  Jak zaangażowanie pracowników wpływa na ich wyniki?
Ile kosztują nowe mieszkania w największych miastach Polski