Porady

Kalkulator hipoteczny – czy warto z niego skorzystać?

W dzisiejszych czasach kupno domu prawie zawsze łączy się z potrzebą skorzystania z ofert kredytowych. Dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z tym tematem, sytuacja ta może być przytłaczająca. Z myślą o zredukowaniu tej presji powstały specjalne kalkulatory, które przybliżają możliwości kredytobiorcy. Jak działają i czy warto na nie postawić?

Kredyt hipoteczny – od czego zależy jego wartość?

Dla zrozumienia, jak pomagają kalkulatory hipoteczne, warto przyjrzeć się wszystkim elementom, które wpływają na marżę kredytu. Oczywiście wiele zależy tutaj od polityki samego banku, jednak jest kilka stałych aspektów, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę.

Marża kredytu zależy m.in. od:

  • wysokości wkładu własnego – im wyższy wkład, tym możliwe jest uzyskanie lepszych warunków kredytowych,
  • wskaźnika LTV – określa stosunek kwoty kredytowej do wartości danej nieruchomości – im jest wyższy, tym niestety koszta kredytu idą w górę,
  • zdolności kredytowej – jest to szerokie pojęcie, które zawiera w sobie aktualne zarobki, historię kredytową i zobowiązania finansowe z różnych tytułów,
  • związku klienta z bankiem – im więcej produktów wiąże obie strony, tym lepsze warunki kredytu – mowa tutaj o ubezpieczeniach, kontach, jak i kartach kredytowych.

Jak widać, marża kredytu zależy od wielu czynników. Jak kalkulator hipoteczny pomoże w obliczeniu możliwości kredytowych?

Kalkulator hipoteczny – jak pomaga?

Stworzony z myślą o pomocy klientom bankowym, kalkulator hipoteczny jest prostym urządzeniem o wyjątkowo szerokich możliwościach. Ich głównym zadaniem jest wyliczenie kosztów kredytu, który jest potrzebny danemu klientowi. Każde działanie jest jednocześnie opatrzone dokładnymi poleceniami i podpowiedziami, przez co wszystko przebiega sprawnie i bezproblemowo.

Informacje konieczne do obliczeń różnią się w zależności od danego kalkulatora – najczęściej jednak klient musi podać:

  • kwotę oczekiwanego kredytu,
  • preferowany okres kredytowania,
  • wysokość dochodów,
  • miesięczne wydatki,
  • kwoty innych zobowiązań.

Oczywiście im więcej danych, tym większa dokładność kalkulatora. Należy w tym wszystkim pamiętać, że wszystko to przebiega anonimowo – żaden kalkulator nigdy nie poprosi o dane klienta. 

Czy warto skorzystać z kalkulatora?

Wszystkie kalkulatory hipoteczne zostały stworzone z jednym głównym zamiarem – aby zredukować czas poszukiwań najlepszej oferty. Wystarczy podać dane, a obliczenia porównane zostaną z ofertami banków. Efektem tego będzie długa lista propozycji kredytowych – razem z oprocentowaniem, ratą miesięczną i innymi kluczowymi danymi.

Pokazuje to, że korzystanie z kalkulatora hipotecznego może mieć wiele zalet – anonimowość, sprawność działania i szerokość proponowanych ofert są kuszącą perspektywą. Należy jednak w tym wszystkim pamiętać, że urządzenie to nie jest nieomylne – pozwala jedynie na przybliżone rachunki, które mogą się znacząco zmienić podczas wizyty w banku.

Jak zostało wspomniane, marża zależy również od stosunków klienta z daną placówką – bliskie relacje mogą całkowicie odmienić rezultaty wyliczeń. Z kalkulatorów warto więc korzystać poglądowo – są przydatne, jednak nie można opierać na nich swojej przyszłości. 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz