Rynek hostingowy oferuje dzisiaj tak wiele możliwości wyboru, ze można można się pogubić w gąszczu ofert. Dlatego podpowiemy, jaki hosting wybrać, by dopasować go do realnych potrzeb i nie przepłacić.
Co to jest hosting?
Hosting jest usługą polegającą na przekazaniu kupującemu określoną przestrzeń na serwerze. Serwer ten udostępnia opublikowane treści szerokiemu gronu odbiorców w internecie (w odróżnieniu od osobistego serwera, który przechowuje dane dostępne tylko na jednym komputerze). Jest to zwykle serwer współdzielony przez wielu klientów danej firmy hostingowej, jednak nie umożliwia to dostępu do prywatnych danych innych osób oraz zmieniania ich. Twoje treści na serwerze hostingowym są chronione i zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem.
Różne firmy oferują zróżnicowane możliwości wpływy na działanie serwera, zależnie od zakupionego pakietu. Istnieją więc dwie możliwości kontroli hostingu:
- przechowywanie i udostępnianie treści w internecie, mając wpływ jedynie na wygląd swojej strony
- techniczna kontrola wykupionej części serwera i możliwość indywidualnej konfiguracji, np. na serwerach dedykowanych
Jaki hosting powinieneś wybrać?
Istnieje kilka parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę zestawiając ze sobą oferty kilku firm oferujących usługi hostingowe. Poniżej przedstawiamy omówienie dostępnych rodzajów hostingów, których znajomość powinna ułatwić określenie, czego oczekujesz od idealnego hostingu, a z czego możesz zrezygnować. Ułatwi to podjęcie decyzji i z pewnością pomoże uniknąć problemów lub nieporozumień w przyszłości.
Hosting współdzielony
Jest to rodzaj usługi, w której otrzymujesz wirtualny dostęp do pamięci serwera. Jak sama nazwa wskazuje, z tego samego serwera może korzystać wielu użytkowników. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena i brak konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy, potrzebnej do konfiguracji bardziej zaawansowanych serwerów. Z tego względu sprawdzi się dobrze jako hosting pod WordPressa. Nie posiada on jednak dużej przepustowości i strony na nim postawione mogą doświadczać czasowych spadków szybkości ładowania lub nawet całkowitych awarii. Dlatego warto skorzystać ze sprawdzonego dostawcy, posiadającego dobrą opinię na rynku. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko problemów technicznych leżących po stronie usługodawcy.
Ten typ hostingu nie pozwala też na ingerowanie w system i samodzielne zmiany w bazach danych. Dlatego strony, które wymagają indywidualnej obsługi lub generujące bardzo duży ruch powinny skorzystać z innych rodzajów usług.
Hosting dedykowany
Serwer przeznaczony tylko dla jednej aplikacji, obsługujący wyłącznie jedną stronę. Przeznaczony dla wymagających użytkowników, takich jak duże firmy z wieloma klientami. Jest to rozwiązanie odpowiednio droższe od hostingu współdzielonego, ponieważ otrzymujesz nie tylko indywidualny serwer do własnego użytku, ale też możliwość konfigurowania go z zależności od potrzeb. Wymaga on jednak profesjonalnej obsługi i umiejętności programistycznych, czyli najczęściej obsługi przez zewnętrznego administratora.
Prywatny Serwer Wirtualny
Virtual Private Server, czyli VPS jest rozwiązaniem pośrednim między dwoma poprzednimi typami. Umożliwia dostęp do Panelu Użytkownika ułatwiającego obsługę jak w przypadku serwerów współdzielonych, ale też daje pewne ograniczone możliwości własnej konfiguracji. Jest on nieco mniej wydajny on hostingów dedykowanych, jednak udostępnia indywidualny adres IP czyli odizolowane miejsce w internecie. Należy jednak pamiętać, że realna wydajność tego rozwiązania zależy w dużym stopniu od pamięci komputera. Nie jest to bowiem fizyczny zewnętrzny serwer, a wirtualna przestrzeń oparta na pamięci RAM.
Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze?
Wybierając hosting przede wszystkich powinieneś kierować się rzeczywistymi potrzebami, takimi jak planowany ruch na stronie, posiadana wiedza programistyczna i dostępny budżet. Niektóre firmy hostingowe oferują zbyt dużą pamięć, której nie są w stanie wykorzystać standardowe strony. Warto zwrócić na to uwagę, i wybrać taką ofertę, która jest lepiej dostosowana do rzeczywistej pamięci wymaganej przez daną stronę internetową. Częstą praktyką jest też niska cena hostingu przez pierwszy rok korzystania z usługi, która kilkukrotnie rośnie po zakończeniu tego okresu. Dlatego należy uważnie zapoznać się z umową, by uniknąć przykrej niespodzianki.
Warto poznać rynek i przejrzeć oferty wielu firm hostingowych, by wybrać najkorzystniejszą ofertę i rodzaj serwera. Dobrym pomysłem na początek może być też skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się obsługą stron. Pozwoli to na łatwiejsze wdrożenie strony do internetu, zwłaszcza w przypadku stawiania dopiero pierwszych kroków w branży.
- Artykuły sponsorowane – rodzaje i formy. Jak napisać artykuł, na co zwrócić uwagę?
- Reklama w internecie – promowanie firmy. Skuteczne metody reklamy
- Program do tworzenia stron bez znajomości HTML (Windows, macOS, Online) – jak wybrać?
- Marketing internetowy – czym jest marketing online i jak działa? Rodzaje marketingu w sieci
- Reklama firmy w internecie – jak prowadzić skuteczny marketing?