Od 1 grama do kilograma
Najmniejsza dostępna na rynku sztabka waży 1 gram i kosztuje w październiku 2023 około 320 zł. Największy produkt, kilogramowy, to koszt około 270 000 zł. Między nimi jest wiele wariantów pośrednich (m.in. 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 g). Popularnym wyborem są także sztabki o masie jednej uncji trojańskiej (1 oz), czyli 31,1 g. W takiej masie wybijane są domyślnie także monety bulionowe (które podobnie jak sztabki mieszczą się w kategorii złota inwestycyjnego).
Zobacz różne warianty sztabek w sklepie internetowym ASCOIN: https://ascoin.pl/pol_m_ZLOTE-SZTABKI-152.html
Ponieważ sztabki są złotem inwestycyjnym, ich cena wynika przede wszystkim z rynkowej ceny kruszcu w nich zawartego. Niewielki udział w finalnej wycenie produktów ma marża dealera i innych podmiotów zaangażowanych w proces produkcji i dystrybucji. Zasadniczo jednak cena tych wyrobów nie jest uznaniowa, jak w przypadku biżuterii czy przedmiotów o wartości historycznej (gdzie znaczenie może mieć na przykład estetyka wykonania lub ograniczona dostępność).
Jak wygląda sztabka złota inwestycyjnego?
Zwykle sztabki (zarówno te niewielkie jak i duże) mają formę prostokątnych brył. Na rynku dostępne są również wyroby o nietypowych kształtach (np. gwiazdy) chętnie wybierane na prezent.
Niewielkie sztabki sprzedawane są w tzw. certipacku, czyli fabrycznym kapslu ochronnym, który zabezpiecza przed zagubieniem i jest jednocześnie potwierdzeniem autentyczności. Większe sztaby sprzedaje się bez tego rodzaju osłon. Na powierzchni sztabek wybija się zwykle takie informacje jak próba złota, masa, numer seryjny i logo producenta. W przeciwieństwie do monet bulionowych, sztabki nie zawierają zwykle dodatkowych wzorów i elementów ozdobnych. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły, czego przykładem jest jednouncjowa sztaba z australijskiej mennicy The Perth Mint, ozdobiona motywem kangura: https://ascoin.pl/product-pol-77-Sztaba-zlota-LBMA-1-oz.html
Gdzie bezpiecznie kupić sztaby złota?
Współcześnie sztabki można kupić zarówno tradycyjnie, jak i przez internet. Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego sprzedawcy. Najlepiej, jeśli jest to podmiot profesjonalnie zajmujący się obrotem metalami szlachetnymi (obok złota, to także srebro, platyna i pallad). Ze względu na ryzyko zakupu nieautentycznych produktów, zaleca się unikać portali aukcyjnych, serwisów lokalnych, czy innych miejsc, gdzie weryfikacja sprzedawcy jest utrudniona lub całkowicie niemożliwa.
Sprawdzeni dealerzy metali szlachetnych, tacy jak ASCOIN oferują swoje produkty zarówno przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych. Przesyłki są odpowiednio ubezpieczane, dlatego zakup online ze sprawdzonego źródła jest nie tylko wygodną, ale też bezpieczną inwestycją.
Jakich producentów wybierać?
W świecie złota inwestycyjnego za wyznacznik jakości i bezpieczeństwa uważa się akredytację LBMA – Londyńskiej Giełdy Rynku Kruszców. To instytucja, która reguluje światowy rynek złota i ma wpływ na ceny kruszcu. Tacy producenci, o długiej tradycji i szeroko rozpoznawalni, to na przykład Valcambi Suisse, PAMP, Argor-Heraeus, czy Metalor. Akredytację LBMA posiada też wiele prestiżowych mennic, które same w sobie są wyznacznikiem jakości. Przykładem jest wspomniana wcześniej australijska The Perth Mint, która oprócz monet inwestycyjnych (takich jak flagowy Australijski Kangur) emituje również sztabki złota.
- Co trzeci milioner w Polsce to dłużnik! Jak inwestować pieniądze?
- Kredyt gotówkowy z karencją: na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
- Co będzie decydować o cenie ropy? Baryłka może być droższa, choć sytuacja rynkowa jest niepewna
- Karta ratalna — czym jest? Jak działa karta kredytowa z równą spłatą?
- Ile kosztują nowe mieszkania w największych miastach Polski?