Na czym polega faktoring?
Faktoring wbrew powszechnym opiniom jest stosunkowo prostą usługą finansową i niezwykle skutecznym narzędziem w walce o utrzymanie płynności finansowej. Jak działa on w praktyce? Przedsiębiorca, który wystawił kontrahentowi fakturę z terminem płatności odroczonym o kilka tygodni czy nawet miesięcy, nie musi wcale czekać tak długo, by cieszyć się pieniędzmi ze sprzedaży. Fakturę może sprzedać firmie faktoringowej i w ten sposób niemal od ręki odzyskać należność. Po sfinalizowaniu takiej sprzedaży firma faktoringowa kontaktuje się z kontrahentem i przekazuje mu numer rachunku bankowego, na który powinien przekazać środki.
Faktoring pozwala tym samym nie tylko odzyskać środki zamrożone na fakturach, lecz także pozbyć się żmudnego procesu monitorowania spływu należności, motywowania kontrahentów do spłaty i przypominania im o zbliżających się terminach.
Jest to również skuteczne narzędzie służące dyscyplinowaniu kontrahentów. Konieczność rozliczenia się z kontrahentem sprawia, że co do zasady płacą oni chętniej i w ustalonym terminie.
Czy faktoring jest drogą usługą?
W początkowej fazie rozwoju usług faktoringowych w Polsce rzeczywiście były one dość drogie i z tego względu dostępne przede wszystkim dla dużych podmiotów. Wraz z rozwojem rynku i pojawianiem się konkurencji dla banków oferta mocno się zmieniła. Koszty istotnie spadły, a sama usługa została znacznie lepiej dostosowana do potrzeb zgłaszanych przez rynek.
Ile konkretnie kosztuje faktoring? Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na tak postawione pytanie, gdyż cena usługi zależy od kilku czynników – m.in.:
- wysokości przyznanego limitu,
- okresu finansowania,
- prowizji za sfinansowaną fakturę,
- wiarygodności kontrahentów oraz faktoranta.
Żeby ustalić koszt faktoringu dla konkretnych kryteriów, warto skorzystać z udostępnianych przez firmy kalkulatorów. Na przykład stawki prowizyjne w NFG rozpoczynają się od 2,49 zł za każde sfinansowane 100 zł na okres 30 dni.
Dlaczego warto rozważyć sprzedaż faktur?
Sprzedaż faktur firmie faktoringowej to przede wszystkim skuteczny sposób na utrzymanie płynności finansowej, ale nie tylko. Faktoring stanowi ciekawą alternatywę dla kredytu czy pożyczki. Nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej i nie wymaga ustanowienia zabezpieczenia na majątku firmy. Faktoring może być również wykorzystany przez przedsiębiorców jako test nowych kontrahentów. Profesjonalna ocena wiarygodności podmiotu, dokonywana przez firmy faktoringowe przed zawarciem umowy, pozwala uniknąć niepotrzebnego ryzyka lub właściwie się zabezpieczyć na wypadek jego materializacji.
Artykuł partnera
- Jak zachować płynność finansową w czasie kryzysu?
- Jak działa faktoring?
- Faktoring – dostosowane rozwiązania finansowe dla Twojego biznesu
- Przygotuj biznes na przyszłoroczną inflację. Sprawdź, jak utrzymać płynność finansową w MŚP
- Czy KSEF jest obowiązkowy?