Ubezpieczenie na życie pozwala na zagwarantowanie bezpieczeństwa finansowego sobie i bliskim, gdy zajdą nieszczęśliwe zdarzenia. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z polisy grupowej, dostępnej np. w miejscu zatrudnienia. Dowiedz się, na czym polega takie ubezpieczenie oraz gdzie można je wykupić.
Grupowe ubezpieczenie na życie – na czym ono polega?
Zdecydowanie się na grupowe ubezpieczenie na życie, polega na wyborze 1 z kilku wcześniej przygotowanych ofert. Najczęściej można ją wykupić w:
- zakładzie pracy,
- banku, np. gdy starasz się o kredyt hipoteczny,
- innych firmach, które oferują ubezpieczenie na życie, jako dodatkową usługę do np. abonamentu telefonicznego.
Ponieważ jest to oferta przeznaczona dla większej liczby osób, zazwyczaj nie można ingerować w zakres ochrony. Co do zasady, zarówno wpisane w polisie ryzyka, jak i całkowita suma odszkodowania to elementy, które są już wcześniej ustalone. W ramach takiej polisy mogą być wyszczególnione następujące zdarzenia:
- zgon ubezpieczonego,
- śmierć jego bliskich, takich jak: dzieci, małżonek, rodzice czy teściowie,
- pobyt w szpitalu,
- wypadek komunikacyjny,
- złamanie kończyny,
- poród.
To tylko kilka elementów, które mogą znaleźć się w zakresie ochrony. Ich liczba w dużej mierze zależy od oferty na ubezpieczenie na życie i zdrowie, którą wcześniej przyjęła dana firma.
Jakie są zalety i wady grupowego ubezpieczenia na życie?
Dla wielu osób wykupienie grupowej polisy na życie wiąże się z dużą wygodą. Przede wszystkim nie muszą oni sami szukać odpowiedniej oferty dla siebie, gdyż już u pracodawcy znajdą gotowe rozwiązania. Przystąpienie do ubezpieczenia jest również bardzo łatwe. Jedyne, co trzeba zrobić, to wypełnić stosowane formularze i dostarczyć je do działu kadr.
Kolejnym atutem zdecydowania się na grupową polisę na życie jest brak konieczności wykonywania przelewu i pamiętania o terminie płatności. Składka jest odciągana z wynagrodzenia i pracodawca zajmuje się uregulowaniem rachunku. Co do zasady, grupowe oferty również charakteryzują się atrakcyjną ceną. Natomiast warto wiedzieć, że wybór takiej polisy także ma kilka minusów.
- Brak możliwości dopasowania ubezpieczenia grupowego do swoich potrzeb
Wykupując samodzielnie ubezpieczenie na życie i zdrowie, decydujesz, jaki będzie mieć ono zakres ochrony i sumę gwarantowaną. Korzystając z polisy grupowej, możesz wybrać jedynie spośród wcześniej przygotowanych ofert. Zazwyczaj pracodawcy podpisują umowę tylko z 1 lub maksymalnie 2 towarzystwami ubezpieczeniowymi.
- Niskie sumy gwarantowane
Kolejną wadą skorzystania z „grupówki” jest niska suma gwarantowana ubezpieczenia. Zazwyczaj te polisy opiewają na maksymalnie 40.000 – 50.000 zł
- Atrakcyjne warunki tylko dla zatrudnionych
Co do zasady, polisa grupowa jest dostępna tylko dla osób zatrudnionych. Jeśli jednak zmienisz pracę, TU może zaproponować przedłużenie ubezpieczenia, ale już za wyższą opłatą.
Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie grupowe, warto przemyśleć wady i zalety tego rozwiązania.
Ubezpieczenie grupowe – czy tylko u pracodawcy?
Choć „grupówka” jest zazwyczaj oferowana przez pracodawcę lub banki, to są również inne rozwiązania. Ciekawą alternatywą jest otwarte grupowe ubezpieczenie na rankomat.pl. Wśród zalet takiej polisy można wymienić, niezależność od pracodawcy oraz atrakcyjne warunki. To świetne rozwiązanie również dla freelancerów oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
- Własna firma w UK a ubezpieczenie — co należy wiedzieć?
- 6 sytuacji, w których następuje rozwiązanie umowy OC komunikacyjnego
- Ubezpieczenie samochodu ciężarowego i całej floty
- Ubezpieczenie turystyczne – sposób na zadbanie o bezpieczną podróż
- Przewlekła choroba – czy zawsze wyklucza ochronę z ubezpieczenia na życie?