Praca zdalna zyskała sporą popularność w Polsce. Coraz więcej firm decyduje się na współpracę z pracownikami na etatach w formie zdalnej oraz z wolnymi strzelcami. Co zrobić, aby praca zdalna była efektywna? Jak stać się bardziej produktywnym w domu?
Wygodna przestrzeń i dobry dostęp do Internetu
W kontekście pracy zdalnej szczególne znaczenie ma zadbanie o jak najlepszą przestrzeń do wykonywania obowiązków służbowych. Należy stworzyć takie miejsce do pracy, które dobrze się kojarzy – nie musi być takie samo jak w dawnym biurze, powinno się jednak dopasować je do indywidualnych preferencji i potrzeb. Najlepiej, by stanowisko do pracy zdalnej nie było wykorzystywane także do jedzenia posiłków lub spędzania czasu z rodziną przy filiżance kawy. Jednocześnie, jeśli mieszkanie jest małe i nie ma w nim miejsca na biurko, można po prostu wydzielić część pokoju do pracy. Spore znaczenie ma także stały dostęp do sieci. W domu zazwyczaj używane jest Wi-Fi, jednak warto mieć Internet mobilny na wypadek, gdyby zostało utracone połączenie z siecią. Należy też wspomnieć, że mając udogodnienie w postaci mobilnego Internetu na kartę, można zabrać ze sobą komputer i pracować z kawiarni lub parku.
Harmonogram dnia i dyscyplina
Zdaniem psychologów jednym z najważniejszych aspektów efektywnej pracy zdalnej jest ustalenie harmonogramu dnia i wyznaczenie przerw. W ten sposób można zadbać o dyscyplinę, nie rozpraszać się i pracować naprawdę produktywnie. Warto także przygotować sobie listę zadań i trzymać się jej. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z zasady 50:10, czyli 50 minut pracy i 10 minut przerwy, w której trakcie można np. przewietrzyć mieszkanie, zrobić kawę, przygotować przekąskę lub wykonać serię ćwiczeń fizycznych. Warto jednak pamiętać o tym, że ta zasada nie sprawdzi się u każdego. Ważne jest dopasowanie rytmu pracy do swojego organizmu i jego potrzeb. Dobre rozwiązanie stanowi także kontynuowanie pracy w blokach, np. kilkudziesięciominutowych, podczas których wykonywane są różne czynności.
Zadania trudne należy robić na początku
Czasami trudne zadania są przekładane z godziny na godzinę, z dnia na dzień i w ten sposób dochodzi do sytuacji, w której mogą w ogóle nie być wykonane. Właśnie dlatego najlepiej rozpocząć swój tydzień lub dzień pracy od najtrudniejszych czynności. W ten sposób można mieć poczucie, że najgorsze jest już za nami, a pozostałe sprawy do zrobienia wydadzą się znacznie łatwiejsze. Jeśli nagle pojawi się jakieś trudne zadanie, również lepiej je wykonać od razu, zamiast odkładać na później. Czasami może się okazać, że dana czynność wcale nie była taka zła i niepotrzebnie ją przekładaliśmy. Dodatkowo wykonanie trudnych zadań od razu sprawia, że zmniejsza się stres, a kolejne sprawy do załatwienia idą znacznie szybciej. Dzięki temu można skończyć pracę przed wyznaczonym czasem.
- Jak urządzić wygodne biuro w domu, czyli home office w praktyce. Jakie meble do biura w domu?
- Marketing internetowy – czym jest marketing online i jak działa? Rodzaje marketingu w sieci
- Jak urządzić biuro w domu? 6 praktycznych porad dekoracyjnych
- Reklama w internecie – promowanie firmy. Skuteczne metody reklamy
- Freelancer – bądź swoim własnym szefem. Sprawdź, jak zostać freelancerem!