Dotacja dla firm. W sumie 800 mln zł zostanie przeznaczonych dla przedsiębiorstw, które będą wspierać elektromobilność w Polsce w postaci budowy stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. Takie są założenia programu „Mój elektryk”. Na razie inicjatywa dotyczy osób fizycznych, jednak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że wsparciem zostaną objęte za kilka tygodni także firmy.

Dotacja dla firm. Program „Mój prąd” niebawem obejmie także przedsiębiorców

O szczegółach programu w rozmowie z agencją Newseria Biznes mówi Artur Lorkowski – zastępca prezesa NFOŚiGW:

„Program wsparcia dla budowy ładowarek chcemy uruchomić w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu uzgodnień z Komisją Europejską co do warunków udzielania pomocy publicznej. Do przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w budowę stacji ładowania, trafi 800 mln zł. Jest to program priorytetowy, ponieważ sieć szybkich stacji ładowania to punkt wyjścia do upowszechniania elektromobilności w Polsce, szczególnie poza terenami zurbanizowanymi i wielkomiejskimi” – mówi były ambasador RP w Austrii i dodaje:

„Szansę na uzyskanie dotacji będą mieli także inwestorzy indywidualni, którzy stację ładowania sprzężoną z panelami fotowoltaicznymi zamontują we własnym domu. Dotacje będą dostępne w ramach rozszerzonego programu Mój prąd”.

Na jaką kwotę mogą liczyć firmy? 18 750 zł może otrzymać przedsiębiorca, który nie zadeklaruje podwyższonego przebiegu. 27 000 zł z kolei otrzymają firmy zobowiązujące się do podwyższonego przebiegu. W przypadku samochodów dostawczych kwota ta będzie wynosić kolejno 50 000 zł i 70 000 zł.

Dotacja dla firm. Miasta mogą również liczyć na wsparcie

„Mój elektryk” nie jest jedynym programem wspierającym działania w kierunku elektromobilności w Polsce. Inną taką kampanią jest „Zielony Transport Publiczny”, w ramach którego to samorządy mogą się starać o dotacje na zakup autobusów zeroemisyjnych, elektrycznych i wodorowych:

„Finalizujemy negocjacje z ponad 30 miastami, dla których przygotowaliśmy dotacje. Jednocześnie z początkiem września ruszył nowy nabór, na który przeznaczyliśmy ponad 1 mld zł. Zachęcamy samorządy, aby wymieniały swoją flotę, zarówno duże miasta wojewódzkie, jak i średnie miasta powiatowe” – powiedział Artur Lorkowski, który zaznaczył, że celem jest, aby do 2030 r. wszystkie autobusy jeżdżące po miastach zeroemisyjne.

Wysokość dofinansowania zależy od kilku czynników jak np. liczba mieszkańców czy rodzaj organizowanego transportu publicznego. Wnioski można składać do 20 grudnia br.

Archiwum: wrzesień 2021
Dotacja dla firm