Współtwórca i współwłaściciel grupy ITI, zaangażowany w tworzenie TVN, jej były prezes, Mariusz Walter, zmarł 13 grudnia 2022 r. Menedżer, producent, reżyser i reporter, który związany był z telewizją od kilku dekad odszedł w wieku 85 lat.
Wizjoner o wielu talentach
Mariusz Walter urodził się we Lwowie 4 stycznia 1937 roku. II wojnę światową przeżył wraz z matką na Śląsku. Jego ojciec, przedwojenny sędzia, został rozstrzelany przez NKWD na dziedzińcu jej kijowskiej siedziby. Po wojnie Mariusz Walter ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach, uzyskując tytuł magistra inżyniera budownictwa. Tam też stawiał pierwsze kroki w mediach, udzielając się w uczelnianym radiowęźle. W latach 60. XX w. związał się z Telewizją Polską, w 1963 roku przeniósł się do Warszawy, aby tam kontynuować karierę telewizyjną. Z TVP związany był do okresu stanu wojennego – pracę w telewizji państwowej zakończył w 1982 roku. Był współtwórcą uwielbianych przez widzów programów, takich jak „Studio 2” czy „Turniej Miast”.
Mariusz Walter był realizatorem, scenarzystą i reżyserem niezliczonych filmów dokumentalnych i programów, także tych nadawanych „na żywo”. Nieobca była mu również realizacja koncertów, łącznie z legendarnym występem zespołu ABBA w 1976 roku. Film „Pierwszy. Szósty” jego autorstwa zdobył w 1971 roku Nagrodę Miasta Wenecji na Międzynarodowym Festiwalu Radiowo-Telewizyjnym. Pod koniec pracy w TVP w charakterze redaktora naczelnego Mariusz Walter kierował Redakcją Widowisk Publicystycznych i Form Dokumentalnych. Później, przez krótki okres okres wykładał na Uniwersytecie Śląskim.
Chipsy, kasety wideo i sztuczne futra
W latach 80. XX w. Mariusz Walter rozpoczął współpracę z biznesmenem Janem Wejchertem. Stworzona przez nich firma zajmowała się (niełatwą w warunkach socjalistycznej gospodarki) produkcją chipsów. Po latach wspominał, że jednym z największych problemów, przed którymi stanęło przedsiębiorstwo, było takie zapakowanie produktu, aby konsumenci byli w stanie dostać się do zawartości. Ponoć dostępna wtedy folia możliwa była do sforsowania jedynie przy użyciu zębów. W 1984 roku wspólnicy założyli przedsiębiorstwo ITI (International Trading and Investment). Działalność firmy skupiała się na sprowadzaniu z zagranicy sprzętu elektronicznego (dzięki uzyskaniu koncesji od władz PRL) oraz na dystrybucji kaset wideo na terenie Polski. Kolejnym pomysłowych przedsiębiorców był handel sztucznymi futrami. Walter w jednym z późniejszych wywiadów określił je mianem wysokogatunkowych, które jednak posiadały pewien feler – odpruwały im się rękawy. Najpewniej z tego właśnie powodu epizod z branżą odzieżową był dla duetu Walter-Wejchert wyjątkowo krótki. Prawdziwym marzeniem Mariusza Waltera była jednak telewizja. Na stworzenie prywatnej stacji musiał jednak poczekać do zmiany systemu.
Do odważnych świat należy
Lata 90. XX w. oznaczały falę zmian dla całego kraju, także dla Mariusza Waltera. W warunkach gospodarki wolnorynkowej miał wreszcie sposobność zrealizować marzenie o stworzeniu prywatnej stacji telewizyjnej, która konkurować miała z TVP. Po odkupieniu od dawnego kolegi działającej w Krakowie telewizji Wisła rozpoczął się mozolny proces budowania nowoczesnej, konkurencyjnej i atrakcyjnej dla widza stacji telewizyjnej. Wreszcie, 3 października 1997 roku o godz. 19:30 widzowie po raz pierwszy w historii mieli okazję obejrzeć „Fakty” w TVN. Rozwój telewizji, odważne posunięcia biznesowe i dalekosiężne plany zaowocowały także utworzeniem pierwszej w Polsce, a zarazem jednej z największych na świecie telewizji informacyjnej – TVN24. Mariusza Waltera na czele TVN w 2001 roku zastąpił syn Piotr. Dłużej, bo aż do 2012 roku zasiadał z kolei w zarządzie ITI. 2001 rok przyniósł Mariuszowi Walterowi zaszczyt w postaci odznaczenia Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później otrzymał on z kolei statuetkę „Gwiazda Telewizji Polskiej”, przyznaną z okazji 50-lecia TVP „za nowatorskie programy telewizyjne, stworzenie nowej jakości w rozrywce i publicystyce telewizyjnej”.
13 grudnia 2022 roku na antenie TVN24 Monika Olejnik poinformowała o śmierci Mariusza Waltera.
- Dotacja dla firm. 800 mln zł ma trafić do przedsiębiorców z programu „Mój elektryk”
- Inwestycje warte miliard złotych. Rada Ministrów przyjęła program
- Nowe obostrzenia. Minister zdrowia ogłosił nowe restrykcje obowiązujące od 15 grudnia. Szczepienia dla poszczególnych grup pracowniczych i powrót nauki zdalnej
- Kryzys paliwowy w UK. Wojsko w stanie gotowości
- TVN pod kontrolą ZUS-u. Byli współpracownicy stacji będą przesłuchani jeszcze w maju