Księgowość

Czy kupno roweru można wliczyć w firmowe koszty?

3 minut(y) czytania

Rower w ekologiczny sposób może zastąpić auto w twojej firmie. Co jednak z kosztami uzyskania przychodu i podatkiem VAT po jego kupnie? Czy nabycie roweru może zostać wliczone w koszty firmy? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Z uwagi na wysokie koszty użytkowania auta niejeden przedsiębiorca zastanawia się nad zakupem roweru. Dzięki niemu nie tylko eliminuje koszty paliwa, wydatki eksploatacyjne, ale też oszczędza czas w zakorkowanych miastach i dba o zdrowie. Co więcej, nawet osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jest w stanie odliczyć jego zakup od przychodu. Jak to zrobić?

Zakup roweru i wliczenie w koszty – czy to możliwe?

Odpowiedź jest bardzo prosta – tak, to możliwe i łatwe w wykonaniu. Zakup roweru o napędzie tradycyjnym i jednośladu elektrycznego może zostać ujęty w ewidencji i odliczony od podatku. Poza tym czynni płatnicy VAT mogą zdecydować się na odliczenie 100% podatku VAT. Z tego powodu możesz pozwolić sobie na interesujący cię model roweru elektrycznego. Jest tylko jeden warunek – musisz udowodnić, że pojazd jest użytkowany na potrzeby zadań wykonywanych w twojej firmie.

Czy rower w firmie wyklucza posiadanie auta służbowego?

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że możesz mieć zarówno auto, jak i rower jako firmowe środki transportu. Konieczne jest do tego odpowiednie uzasadnienie wykorzystywania ich obu jednocześnie. 

Nie każdy przedsiębiorca jest w stanie rzeczywiście potwierdzić sens takiego zakupu przed urzędem skarbowym. Jeśli jednak w twoim przypadku jest to możliwe, bo masz klientów „na miejscu” i tych w okolicznych miastach, jak najbardziej możesz skorzystać z takiego rozwiązania. Dodatkowo przyczyni się ono do twojej troski o środowisko naturalne i własną kondycję.

Kliknij!
Oto TOP5 sposobów, jak sprawdzić kontrahenta po numerze NIP!

W jaki sposób odliczyć zakup roweru?

Są na to dwa sposoby. To, jaki wykorzystasz, zależy od kwoty, za jaką kupiłeś swój rower. Progiem, od którego obowiązuje zakwalifikowanie przedmiotu jako środka trwałego, jest 10 000 złotych – netto dla vatowców, brutto dla nieczynnych płatników VAT. Jednoślad, który będzie wyceniony na niższą kwotę, możesz po prostu umieścić w comiesięcznych kosztach. Vatowcy dodatkowo mają możliwość odliczenia pełnego VAT-u. Nievatowcy natomiast posługują się kwotą brutto ceny roweru. 

Inaczej jest w przypadku przekroczenia kwoty 10 000 złotych. Wtedy konieczne jest wprowadzenie roweru do ewidencji środków trwałych, a następnie wykonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Czy warto mieć rower w swojej firmie?

Zdecydowanie tak, i to z wielu powodów. Po pierwsze dbasz o swoje zdrowie podczas pokonywania wielu odcinków tras jednośladem. To dla ciebie spora oszczędność czasu, szczególnie jeśli mowa o zatłoczonych miastach. Często samo poszukiwanie miejsca parkingowego jest bardziej czasochłonne niż dojazd. A zamiast tego możesz po prostu przypiąć rower i udać się do klienta albo na lunch. 

Kolejną sprawą jest promowanie ekologicznego podejścia do środków transportu. Przedsiębiorca, który przyjeżdża do pracy rowerem, jest postrzegany jako przyjaciel natury i środowiska. Daje dobry przykład najbliższym i swoim pracownikom, ale i przekonuje do siebie klientów.

Czy rower może znaleźć się w każdej firmie?

Oczywiście, możesz kupić sobie rower i mieć go na terenie firmy, ale nie w każdym przypadku będzie możliwe jego odliczenie od podatku lub amortyzacja. Dlaczego? Bo urząd skarbowy musi być przekonany, że posługujesz się nim w celu realizacji zadań służbowych. Dlatego nie każdy przedsiębiorca zdecyduje się na zakup jednośladu i nie w każdym przypadku możliwe będzie odliczenie jego wartości od kosztów uzyskania przychodu

Przed zakupem upewnij się, że w twojej sytuacji zakup roweru będzie uzasadniony, również w sposób klarowny i czytelny dla urzędników. Dopiero potem podejmij decyzję o zakupie.

Kliknij!
Czym są rozliczenia międzyokresowe? Na jakiej zasadzie wyliczać ich wartość?

Czy kupno roweru można wliczyć w firmowe koszty – podsumowanie

Wliczenie wartości zakupionego roweru do kosztów przedsiębiorstwa jest coraz popularniejsze wśród przedsiębiorców. Ty też chcesz mieć swój firmowy rower? Sprawdź, czy jest to uzasadnione w przypadku twojej działalności i wybierz się na zakupy!

Zobacz też:
Nasze propozycje
Księgowość

PIT-36 - dla kogo i jak go rozliczyć?

2 minut(y) czytania
PIT-36 powinny wypełnić osoby, których zarobki są opodatkowane według skali podatkowej oraz podatnicy, którzy choć część dochodów uzyskiwali bez pośrednictwa płatnika. Wiele…
Księgowość

Oto TOP5 sposobów, jak sprawdzić kontrahenta po numerze NIP!

3 minut(y) czytania
Numer Identyfikacji Podatkowej jest dla działających w Polsce firm jednym z najważniejszych identyfikatorów. Czy każdy obywatel kraju — zarówno właściciel firmy, jak…
Księgowość

Składka ZUS – co musisz o niej wiedzieć?

4 minut(y) czytania
Składka ZUS musi być opłacana przez każdego przedsiębiorcę. To dzięki niej będziesz mógł korzystać z opieki zdrowotnej, np. w razie choroby. Składka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.