Aktualności

Coraz większe długi przedsiębiorstw. Zadłużenia w sektorze handlowym przekroczyły już 2 mld zł

2 minut(y) czytania

Zakończony niedawno trzeci lockdown sprawił, że tysiące firm w Polsce zbankrutowało, a mnóstwo podmiotów poważnie się zadłużyło. Dane opublikowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości pokazuje jednak, że sytuacja nie jest tak poważna jak może się wydawać. Gorzej jeśli dojdzie do czwartej fali zakażeń. Według ekspertów w takiej sytuacji wiele firm się już nie podniesie i wówczas będziemy mieli do czynienia z ogromnym wysypem bankrutów. Olbrzymie problemy widoczne są zwłaszcza w sektorze handlowym.

Czwarty lockdown może okazać się zabójczy

Statystyki sporządzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości są bardzo zaskakujące. Wynika z nich, że w ubiegłym roku do polskich sądów dotarło ok. 2900 wniosków o upadłość firmy. W 2019 roku natomiast ta liczba wynosiła aż 4138. Uwzględniając, iż zeszły rok był zdominowany przez pandemię, która poważnie wpłynęła na gospodarkę mamy do czynienia z naprawdę optymistycznymi informacjami. Maciej Oniszczuk z kancelarii Oniszczuk & Associates studzi jednak optymizm i udowadnia, że powyższe liczby są złudne:

„Na taki stan rzeczy wpływ miały na pewno dwa czynniki. Po pierwsze przedsiębiorcy za wszelką cenę chcieli utrzymać swój biznes – wierząc, że pandemia nie będzie się przedłużała na taką skalę jak się faktycznie okazało. Wykorzystywali oszczędności, pożyczali na rynku lub też prywatnie, a wreszcie dla części firm pomocne okazały się środki z tarcz antykryzysowych. Dodatkowo odsetek restrukturyzacji sięga już ok. 70% wszystkich niewypłacalności, regulacje wprowadzone w czerwcu ubiegłego roku pozwalają na kontynuowanie działalności mimo formalnych przesłanek do upadłości. Firmy dostały szansę na wyjście z kłopotów w momencie osiągnięcia stabilizacji gospodarczej” – mówi Oniszczuk, który dodaje, że wprowadzenie czwartego, nawet krótkiego lockdownu może oznaczać koniec dla wielu przedsiębiorstw.

Długi sektora handlowego sięgają już ponad 2 mld zł

Niepojące fakty ujawnił również KRD. W opublikowanym raporcie czytamy o potężnym zadłużeniu podmiotów ze szczególnym uwzględnieniem sektora handlowego, którego długi przekroczyły już 2 mld zł. Handel ma m.in. problemy z uregulowaniem bieżących płatności za media, czynsz, telefon, które już w tej chwili przekroczyły 135 mln zaległości. Sektor ten jest również na czele w kwestii zobowiązań dla np. firm przewozowych i kurierskich. Kwota wynosi 33,5 mln zł.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *