Wielu Polaków spłaca lub spłacało co najmniej kilka zobowiązań finansowych jednocześnie (np. kredyt hipoteczny, samochodowy i do tego jeszcze kilka kredytów gotówkowych lub kart kredytowych). Części z nich może wcześniej czy później zacząć to doskwierać, nic więc dziwnego, że tak popularny w ostatnich latach stał się kredyt konsolidacyjny.
Pozwala on połączyć wiele różnorodnych zobowiązań finansowych w jedną całość, a więc spłacać co miesiąc tylko jedną ratę. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tego typu produkt finansowy? Czym się on charakteryzuje i czy jest korzystny? Odpowiadamy!
Najważniejsze informacje o kredycie konsolidacyjnym
Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem celowym, co oznacza, że środki użyczane są na ściśle określony cel – w tym wypadku spłatę bieżących długów. W części przypadków środki w ogóle nie trafiają do kredytobiorcy, a zamiast tego nowy kredytodawca sam bezpośrednio przekazuje je dotychczasowym wierzycielom.
Można zapytać, czym konsolidacja różni się na przykład od wzięcia dużego kredytu gotówkowego i samodzielnego spłacenia innych posiadanych kredytów i zobowiązań. Otóż wyróżnia ją wysoka maksymalna kwota, a także długi okres spłaty, który pozwala uzyskać znacznie niższą ratę niż w przypadku kredytu gotówkowego (udzielanego z reguły na znacznie krótszy okres).
Rata kredytu konsolidacyjnego jest z reguły niższa niż suma rat zobowiązań, które zostały w ramach konsolidacji połączone. W praktyce oznacza to wyraźne zmniejszenie obciążenia domowego budżetu, a także ograniczenie ryzyka wystąpienia ewentualnych opóźnień w spłacie.
Dodatkowa gotówka przy kredycie konsolidacyjnym – czy jest możliwa?
Część instytucji finansowych oferujących konsolidację pozwala dobrać do niej, poza kwotą główną, przeznaczoną na spłatę dotychczasowych długów, także dodatkową gotówkę. Jest ona przekazywana bezpośrednio kredytobiorcy, który może wydać ją w dowolny sposób, bez przedstawiania jakichkolwiek rachunków czy faktur.
Dzięki temu konsolidacja umożliwia upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu – można nie tylko pozbyć się dotychczasowych obciążeń, ale też pokryć bieżące wydatki. Dodatkowa gotówka i główna kwota kredytu są ze sobą sumowane, aby razem stworzyć kredyt konsolidacyjny, więc i tak spłacać będzie się tylko jedną ratę.
Jakie zobowiązania można skonsolidować?
To, jakie długi będzie można połączyć w ramach konsolidacji, zależy przede wszystkim od procedur i zasad przyjętych przez daną instytucję finansową, a także od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.
Ogółem mówiąc, najczęściej nie ma problemu z konsolidacją takich zobowiązań, jak kredyty gotówkowe, karty kredytowe, kredyty odnawialne czy kredyty samochodowe. Niekiedy istnieje nawet możliwość połączenia innych kredytów konsolidacyjnych.
Większy problem pojawia się w przypadku chęci konsolidacji zobowiązań pozabankowych, w szczególności tak zwanych chwilówek, czyli niewielkich pożyczek krótkoterminowych. Ich połączenie nie jest całkowicie niemożliwe, ale niewątpliwie jest bardzo trudne, może więc wymagać pomocy specjalisty.
Warto też wskazać, że z reguły kredyt konsolidacyjny może obejmować tylko zobowiązania zaciągnięte w innych instytucjach finansowych niż ta, która ma go udzielić, jednak i od tej reguły występują wyjątki.
Jak zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego?
W trakcie rozpatrywania wniosku o kredyt konsolidacyjny potencjalny kredytodawca zawsze dokona analizy zdolności kredytowej i historii kredytowej wnioskującego. Na zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty całości zobowiązania w ustalonym terminie, wpływa między innymi ilość i wysokość posiadanych zobowiązań.
W praktyce oznacza to, że chociaż z zasady kredyt konsolidacyjny jest skierowany do osób posiadających wiele zobowiązań finansowych, to wcale nie tak łatwo będzie go otrzymać. Z tego względu lepiej nie działać samodzielnie, a skorzystać ze wsparcia doświadczonego eksperta, który specjalizuje się właśnie w konsolidacji.
Doskonała znajomość polskiego rynku usług finansowych, w tym wymagań stawianych przez poszczególne banki, pozwala ekspertom znaleźć korzystne rozwiązanie nawet w trudnych, skomplikowanych sytuacjach.
Możliwość wynegocjowania lepszych warunków i wyższe szanse na pozytywną decyzję kredytową to zresztą nie jedyne benefity związane z pomocą specjalisty. Między innymi zadba on również o ograniczenie wszelkich formalności do minimum, dzięki czemu cały proces pozyskiwania kredytu stanie się zdecydowanie szybszy i mniej stresujący, a do tego nie będzie mowy o wystąpieniu jakiejkolwiek pomyłki.
- Konsolidacja chwilówek – co to jest i jak wybrać najlepszą ofertę?
- Kredyt gotówkowy z karencją: na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
- Całkowity koszt kredytu – co warto wiedzieć?
- Kiedy najlepiej nadpłacać kredyt gotówkowy?
- Dziura w budżecie? Kredyt gotówkowy pomoże ci ją szybko załatać