Outplacement można w uproszczeniu określić mianem kompleksowego, profesjonalnego wsparcia dla osób zwalnianych z pracy. Można zakończyć współpracę i życzyć powodzenia, ale takie postępowanie nie najlepiej świadczy o firmie. Dobre praktyki outplacementowe są coraz częściej wykorzystywane w Polsce. Przedsiębiorstwa korzystające z tej usługi oferują wsparcie nie tylko w poszukiwaniu nowego zatrudnienia, ale także w radzeniu sobie ze zmianą oraz rozwijaniu kompetencji niezbędnych na nowym stanowisku. Brzmi intrygująco, ale jak to dokładnie działa? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!
Korzyści z outplacementu dla dalszej kariery i rozwoju zawodowego
Pracownik, który z różnych powodów został przewidziany do zwolnienia, potrzebuje wsparcia. A w dobie błyskawicznego postępu technologicznego takich powodów będzie coraz więcej. Niektórzy twierdzą, że nawet 60% zawodów, jakie będą wykonywane w ciągu następnej dekady, jeszcze w ogóle nie powstało – a z obecnych zniknie nawet 80%. Czasy, w których można specjalizować się i całe życie zawodowe doskonalić się w jednej dziedzinie, mijają coraz szybciej. Niepewność co do przyszłości, potęgowana jeszcze czynnikami zewnętrznymi, w wymierny (i negatywny) sposób odbija się na efektywności.
Korzyści z outplacementu czerpią zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Na stronie https://futurecollars.com/outplacement/ wymieniono następujące zalety:
- z punktu widzenia firmy:
- budowanie wizerunku nowoczesnego przedsiębiorstwa (poparte konkretnym działaniem);
- wyższy poziom lojalności i zaufania pracowników;
- redukcja stresu u kadry kierowniczej i osób, które informują o zwolnieniach;
- dla tracącego zatrudnienie:
- zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji potrzebnych na rynku pracy;
- skrócenie (nawet do zera) okresu bezrobocia;
- mniej obaw w związku z dużą zmianą w karierze.
Skuteczne strategie i narzędzia outplacementu
W odniesieniu do indywidualnego pracownika outplacement skupia się umiejętnościach i potencjale jednostki. Podczas likwidacji całych działów częściej stosuje się narzędzia przeznaczone dla grup, a na pierwszy plan wysuwają się cechy wspólne jej przedstawicieli. Wszystko zawsze zaczyna się od analizy umiejętności konkretnej osoby, jej doświadczeń i celów zawodowych. Na tej podstawie specjaliści outplacementowi pomagają opracować skuteczną strategię poszukiwania pracy, dostosowaną do unikalnego profilu konkretnego pracownika.
W ramach outplacementu korzysta się z różnych narzędzi, w tym:
- coachingu;
- doradztwa zawodowego;
- warsztatów rozwijających umiejętności – webinarów, szkoleń, kursów;
- wsparcia psychologicznego.
Pracownik otrzymuje szansę zdobycia nie tylko umiejętności niezbędnych do znalezienia nowego zatrudnienia, lecz także większą pewność siebie i świadomość swojego potencjału. Sporo osób, które stają przed koniecznością przebranżowienia, czuje bezradność – nie wiadomo, od czego zacząć, a wszystkie plany na przyszłość znikają. Zmiana pracy, a zwłaszcza nieoczekiwana utrata przychodów, wywraca dotychczasowe życie do góry nogami. Dzięki outplacementowi pojawiają się jednak nowe, realne perspektywy. Niezwykle istotne jest również wsparcie emocjonalne.
Jak odnaleźć się po zwolnieniu?
Oto najczęściej udzielane porady:
- zrozum sytuację i okoliczności, które do niej doprowadziły – z każdej perspektywy;
- pozwól sobie na trochę odpoczynku – odzyskanie energii i „reset głowy”;
- zachowaj pozytywne nastawienie;
- działaj w kierunku rozwoju osobistego;
- rozpocznij poszukiwania nowej pracy;
- skorzystaj z outplacementu, jeśli pracodawca daje taką możliwość.
Utrata zatrudnienia to zawsze trudny moment. Choć często towarzyszy mu uczucie niepewności i strachu przed nieznanym, to właśnie teraz masz szansę odnaleźć się na nowo.
- Jak zaangażowanie pracowników wpływa na ich wyniki?
- Jak budowanie rozpoznawalności w Internecie pomaga się rozwijać i pokonywać przeszkody w trudnych czasach
- Czy regulamin pracy zdalnej jest obowiązkowy w 2023 roku?
- Jaki sklep internetowy wybrać: SaaS vs. Open Source
- Jak prowadzić biznes w Internecie? Kluczowe zasady e-marketingu