Ten zawód oficjalnie pojawił się w Polsce w 2001 roku. Od tamtego czasu rynek znacznie się rozwinął i sprawił, że osoby wykonujące go zyskały wiele możliwości. Na czym dokładnie polega zawód detektywa? To może być twoja praca marzeń!
Detektyw to słowo, które ma w sobie nutkę tajemnicy. Kto nie chciałby być współczesnym Sherlockiem Holmesem i rozwiązywać najciekawsze sprawy kryminalne? Ten zawód bez wątpienia może pozwolić na dobry zarobek oraz olbrzymie emocje. Pamiętaj jednak, że jego wykonywanie wcale nie jest takie proste! Dowiedz się, jak wygląda praca detektywa. Ile taka osoba może zarabiać i gdzie może mieć swoje biuro? Odpowiadamy!
Czym tak naprawdę zajmuje się detektyw?
Detektyw jest osobą, która zajmuje się zbieraniem dowodów lub wyjaśnianiem konkretnych spraw. Może pracować w policji i ścigać osoby łamiące prawo lub posiadać prywatną praktykę.
Tacy profesjonaliści zajmują się naprawdę wieloma rodzajami spraw. Mogą być wynajmowani do wykrywania zdrad czy przekrętów finansowych. Niejednokrotnie pomagają też w sprawach kryminalnych. Często są nieocenioną pomocą w sprawach zaginięć.
Klienci korzystają z ich usług także wtedy, gdy policja niewłaściwie wykonuje swoją pracę i np. niedbale prowadzi śledztwo. Usługi detektywów są raczej dość kosztowne, ale wynika to w dużej mierze z ryzyka, które muszą podejmować, często działając na granicy prawa.
Detektyw – Gdynia, Warszawa, Wrocław… Gdzie założyć biuro?
Jeśli masz lokal w duży mieście, to swoją siedzibę możesz założyć tam właśnie jako detektyw. Gdynia, Warszawa, Kraków czy inne duże polskie miasta będą najlepszym możliwym wyborem. To właśnie tam masz największą szansę na poprowadzenie udanego biznesu.
Jeśli szukasz pomocy profesjonalisty, najwięcej profesjonalistów znajdziesz właśnie w dużych miastach. To zawód na tyle specyficzny, że w mniejszych miejscowościach biura detektywistyczne raczej nie mają racji bytu.
Musisz jednak wiedzieć, że i tak ten rynek jest po prostu trudny. Dopóki nie znajdziesz klientów i nie zdobędziesz doświadczenia, twoje zarobki nie będą zadowalające.
Detektyw musi stosować się do zasad
Detektyw nie jest osobą, która może działać bez żadnych ograniczeń. Przede wszystkim zawsze musi podpisywać odpowiednią umowę z klientem. Ponadto – jeśli sprawa dotyczy przestępstwa lub wykroczenia skarbowego – musi on poinformować o swoich działaniach odpowiedni organ.
Z tego powodu zawód ten wymaga współpracy z urzędnikami i przedstawicielami prawa. Oprócz tego detektyw, który zwykle działa na granicy prawa, musi doskonale znać przepisy i wiedzieć, kiedy może pozwolić sobie na nieco więcej, a kiedy lepiej będzie po prostu się wycofać.
Ten zawód to także wiele znajomości
Znajomości i kontakty w wielu branżach ułatwiają życie. A kiedy jest się detektywem, są po prostu konieczne do tego, by poprawnie wykonywać swoją pracę. Zaufane osoby w policji albo sądach mogą być olbrzymią pomocą, ale to nie wszystko!
Znajome osoby z przeróżnych branż i różnorodni specjaliści (np. psychologowie albo kryminolodzy) mogą znacznie ułatwić poszukiwanie dowodów. Z tego powodu dobry detektyw to osoba o rozwiniętych umiejętnościach społecznych, która nie boi się rozmawiać z innymi i łatwo wzbudza sympatię.
Oczywiście nie bez znaczenia jest także umiejętność gry aktorskiej, cichego poruszania się, a także wtapiania w tłum.
Czy detektyw musi zajmować się wszystkim?
Detektyw może, a nawet powinien w czymś się specjalizować. To pozwoli mu na lepsze i łatwiejsze wykonywanie swojej pracy. Jeśli jesteś początkującym detektywem lub dopiero kształcisz się w tym kierunku, zastanów się, która dziedzina interesuje cię najbardziej. W końcu specjalista od zdrad musi dobrze rozumieć relacje międzyludzkie, a ten od finansów musi się znać na ekonomii! I choć bez wątpienia zawód detektywa jest po prostu bardzo wymagający, to płynąca z niego satysfakcja (obok naprawdę dobrych zarobków) będzie prawdziwą nagrodą!
- 6 korzyści z rejestracji firmowego znaku towarowego
- Czy zarabianie z Google AdSense ma sens?
- Facebook Ads czy Google Ads? Gdzie reklamować firmę?
- Depresja a praca – jak środowisko w miejscu pracy wpływa na pracownika?
- Jakie konto bankowe wybrać?