Większe zarobki z działalności 2023 i to bez konieczności rejestrowania firmy? Rząd planuje rozwiązanie, które będzie korzystne dla osób działających na niewielką skalę. Być może jeszcze w tym roku limit uzyskanych w ten sposób dochodów ulegnie podwojeniu!

Wiele wskazuje na to, że osoby, które prowadzą własny biznes na niewielką skalę, będą mogły nieco bardziej rozwinąć skrzydła. Obecnie, jeżeli nie chcą płacić składek ZUS, muszą pilnować niskiego limitu – w 2022 roku wynosił on zaledwie 1505 zł miesięcznie. Jednak rząd planuje rozwiązanie, zapewniające większe zarobki z działalności 2023, co nie pociągnie za sobą konieczności rejestrowania firmy.

Kiedy nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej?

Obecnie podatnicy muszą stosować się do zapisów ustawy Prawo przedsiębiorców. Według obowiązujących zapisów, aby nie rejestrować działalności gospodarczej, miesięczne przychody z tego tytułu nie mogą wyższe niż połowa płacy minimalnej. Jak zaznaczyliśmy, kwota wynosi obecnie 1505 zł.

Z takiego rozwiązania najchętniej korzystają podatnicy, dla których nie jest to główne źródło dochodu. Osoby dorabiające do podstawowej pensji, nie muszą przejmować się kosztami działalności ani odprowadzaniem składek do ZUS-u, o ile oczywiście nie przekroczą obowiązujących limitów.

Rząd może jeszcze bardziej ułatwić prowadzenie niewielkich biznesów. Pod koniec ubiegłego roku stworzył bowiem projekt gwarantujący większe zarobki z działalności 2023.

Większe zarobki z działalności 2023 – co wiemy na ten temat?

Projekt zakłada podniesienie limitów przychodów, które można osiągnąć bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Ma on zostać zrównany z płacą minimalną. W roku 2023 wynosi ona:

  • 3490 zł brutto (od 1 stycznia 2023);
  • 3600 zł brutto (od 1 lipca 2023).
Zobacz także  Ile zarabia technik dentystyczny? Zarobki w [cnt-year] roku

Chociaż z pewnością takie rozwiązanie wydaje się niezwykle korzystne dla małych przedsiębiorców, jeszcze nie można przyjmować go za pewnik. Projekt musi przejść przez proces legislacyjny.

Większe zarobki z działalności 2023 a fiskus

Warto pamiętać, że nawet jeżeli przedsiębiorca nie odprowadza składek do ZUS-u, nie jest zwolniony z daniny podatkowej. Według przewidywań specjalistów, jeśli w 2023 roku zostaną podniesione limity, ma on szansę zarobić około 42,5 tys. zł. Jako że rozlicza się na zasadzie skali podatkowej, 12% podatek płaci od kwoty 12,5 tys. zł (reszta podlega zwolnieniu).

Na przyjęcie projektu podniesienia limitów przychodów z pewnością czeka wielu małych i średnich przedsiębiorców. Jeśli rządowi uda się zrealizować swoje zamierzenia, wielu z nich będzie mogło bardziej rozwinąć swoje biznesy i podwyższyć kwotę, która co miesiąc zasila domowy budżet. Czy jednak tak się stanie? Na pewno będziemy monitorować sytuację i informować o korzystnych zmianach.

Większe zarobki z działalności 2023