Dla współczesnych ludzi szczególnie mocno liczy się czas, a dokładniej jego oszczędność. Jednak, czy w obecnych warunkach i nieustającym biegu pozostaje jeszcze miejsce na zadbanie o własne zdrowie? Najskuteczniejszym rozwiązaniem takiego problemu może okazać się wygodna forma wystawiania leków przez lekarzy, którą poznaliśmy i szczególnie doceniliśmy już w 2020 roku. Mowa tutaj oczywiście o recepcie elektronicznej. Czy znasz wszystkie jej zalety? Zapoznaj się z naszym materiałem i przekonaj się sam!
Na Twoich zasadach
Kolejną korzyścią, jaką przynosi wybór e-recepty, jest możliwość skorzystania z usług lekarskich online. Istnieje wiele platform, które gotowe są pomóc nam o każdej porze dnia i nocy. Jednym z takich miejsc jest: https://e-recepta.net/. Za jej pośrednictwem możemy umówić się na telekonsultacje. Jeśli lekarz uzna, że istnieje taka potrzeba, zostanie nam wypisana e-recepta. Pamiętajmy również o tym, aby formularz medyczny, który otrzymamy, wypełnić uczciwie. Na jego podstawie medyk ustali, co takiego może nam dolegać i w jaki sposób powinno przebiegać leczenie. Miejmy również na uwadze, że czasem konsultacje online mogą być niewystarczające. Jeśli uważamy, że potrzebujemy dokładnych oględzin, umówmy się na wizytę stacjonarną.
Teleporada to dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy uzyskania pomocy od specjalisty bez wychodzenia z domu. E-konsultacja z lekarzem przebiega na takiej samej zasadzie, co tradycyjna wizyta u lekarza, ale nie musimy martwić się dojazdem do przychodni czy oczekiwaniem w kolejce. Możemy umówić się na konsultacje w wybranym przez nas terminie, a na podstawie rozmowy i naszej historii medycznej otrzymamy profesjonalną pomoc od specjalistów. W ten sposób możemy uzyskać e-receptę, zwolnienie czy skierowanie do innego lekarza, zależnie od naszych potrzeb. Dodatkowo teleporada ochroni nas przed możliwością zarażenia się w przychodni. To nowoczesne rozwiązanie szczególnie docenią rodzice opiekujący się chorym dzieckiem. Mimo to pamiętajmy, że nawet podczas telekonsultacji lekarz ma prawo odmówić wystawienia nam e-recepty, jeśli nie będzie widzieć takiej konieczności.
Co to jest recepta elektroniczna?
Recepta elektroniczna – albo inaczej nazywana także e-receptą – jest zamiennikiem papierowej recepty, którą dostajemy u lekarzy. Wystawiona zostaje na takiej samej zasadzie, co jej tradycyjna forma. Po wizycie u wybranego specjalisty, który przepisuje nam odpowiednie leki, dostajemy e-receptę. Możemy ją otrzymać w czterech różnych wersjach, to od nas zależy, na którą się zdecydujemy. Może to być SMS, e-mail z załączoną receptą w formie PDF-u, powiadomienie w aplikacji mojeIKP lub/i wydruk informacyjny od lekarza. Istotne jest poprawne podanie swoich danych. Niezależnie od preferowanego przez Ciebie sposobu, do Twojej recepty zostanie przypisany czterocyfrowy kod, który podasz przy odbieraniu lekarstw w aptece.
A do kiedy ważna jest e-recepta? Standardowe recepty elektroniczne mają 30-dniowy okres ważności. Oczywiście, w przypadku antybiotyków nasz czas odbioru leku skraca się do 7 dni, ponieważ liczy się tutaj szybkie zastosowanie leku. Są również inne wyjątki, dlatego zawsze warto upewnić się o tym u lekarza. Natomiast, jeśli potrzebujemy dłuższego czasu realizacji, w wyjątkowych sytuacjach możemy uzyskać od lekarza receptę elektroniczną ważną nawet przez 365 dni.
E-receptę dostaniesz za darmo, tak samo, jak każdą inną standardową receptę papierową otrzymaną od swojego lekarza. Możesz mieć ją zawsze przy sobie w swoim telefonie komórkowym, dzięki czemu masz pewność, że nigdy jej nie zgubisz. Szczególnie przyda się to, gdy planujesz jakiś wyjazd. Recepta elektroniczna zapobiega także wszelkim pomyłkom, ponieważ jest czytelna i przejrzysta. Masz pewność, że trafią do Ciebie właściwe leki. Nie musisz także pamiętać o szczegółach dawkowania – wszystkie informacje znajdziesz w swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Prosty sposób odbioru lekarstw, jaki recepta elektroniczna oferuje, to z pewnością rozwiązanie godne współczesnych czasów. Dodatkowo e-recepta to skuteczne narzędzie w przeciwdziałaniu fałszerstwa.
Internetowe Konto Pacjenta i mojeIKP
Jeśli posiadasz Internetowe Konto Pacjent,a w dowolnej chwili możesz sprawdzić dawkowanie leku, a także masz dostęp do wszystkich swoich poprzedniejszych e-recept. Dodatkowo możesz zgłosić zapotrzebowanie na Twój stały lek. Natomiast aplikacja mojeIKP będzie wysyłać Ci powiadomienia o wystawieniu nowych e-recept – także w przypadku leków przepisanych na Twoje dziecko czy inną osobę, która upoważniła Cię do odbierania recept. Co ciekawe, możesz także ustawić sobie powiadomienia, które będą informować Cię o zażyciu leku, a także o warunkach ich przyjęcia, np. czy na czczo, czy po spożyciu posiłku.
Gdzie zrealizować e-receptę?
E-receptę zrealizujesz w wybranej przez siebie aptece, podając czterocyfrowy kod odbioru oraz swój numer pesel. Możliwy jest także odbiór e-recepty bez podawania swojego peselu. Wystarczy dać farmaceucie do zeskanowania kod QR, który znajdziesz na swojej recepcie elektronicznej – jednak w tym przypadku potrzebujemy dostępu do Internetowego Konta Pacjenta, o czym warto pamiętać.
Ważną zaletą realizowania e-recepty jest to, że możemy odbierać różne lekarstwa w innych aptekach.
Jednak musimy pamiętać, że kolejne opakowania leków z jednej recepty, możemy wykupywać jedynie w aptece naszego pierwszego zakupu. Odnosi się to tylko do jednego lekarstwa. Więc jeśli na naszej e-recepcie znajdują się różne leki, wciąż możemy wykupywać poszczególne środki lecznicze w innych aptekach, ale jeśli posiadamy do odebrania kilka lekarstw, musimy pamiętać o wcześniej wspomnianej zasadzie – jeden lek, ale w kilku opakowaniach = jedna apteka.
Co ciekawe, istnieje także możliwość otrzymania recepty transgranicznej. Polega to na zrealizowaniu e-recepty w innym kraju, niż została ona wystawiona. Jest to w pełni legalne i obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Zasady realizacji są takie same, dlatego z łatwością odbierzesz przepisane Ci leki w wybranym państwie należącym do wspólnoty.
- Czy to prawda, że tabletka dzień po wpływa na płodność? Sprawdź
- Jak interpretować sytuację na rynku aut używanych?
- Co jest niezbędne do wdrożenia kontroli dostępu w swoim przedsiębiorstwie? Odpowiadamy!
- Zwolnienie lekarskie online – czy załatwienie go przez internet jest legalne?
- Media Expert – Wigilia godziny otwarcia 2022