Porady

Szybki sposób na zdrowie, czyli najważniejsze informacje o recepcie elektronicznej


Ocena

Dla współczesnych ludzi szczególnie mocno liczy się czas, a dokładniej jego oszczędność. Jednak, czy w obecnych warunkach i nieustającym biegu pozostaje jeszcze miejsce na zadbanie o własne zdrowie? Najskuteczniejszym rozwiązaniem takiego problemu może okazać się wygodna forma wystawiania leków przez lekarzy, którą poznaliśmy i szczególnie doceniliśmy już w 2020 roku. Mowa tutaj oczywiście o recepcie elektronicznej. Czy znasz wszystkie jej zalety? Zapoznaj się z naszym materiałem i przekonaj się sam!

Na Twoich zasadach

Kolejną korzyścią, jaką przynosi wybór e-recepty, jest możliwość skorzystania z usług lekarskich online. Istnieje wiele platform, które gotowe są pomóc Ci o każdej porze dnia i nocy. Jak jednak zyskać pewność co do profesjonalizmu i wiarygodności wybranej strony? Wybierz tę, której pacjenci zaufali przed Tobą. Jedną z tych najlepszych znajdziesz pod adresem https://e-recepta.net/. Oferowana pomoc od wykwalifikowanych specjalistów to gwarancja Twojej satysfakcji. W trzech prostych krokach uzyskasz swoją e-receptę. Dzięki temu minie Cię czasochłonne wyczekiwanie w kolejce w przychodni. Szczególnie docenią to osoby, które od wielu lat przyjmują jeden lek, jednak za każdym razem, aby go dostać, muszą udać się do swojego lekarza.

Platforma ułatwia szybki kontakt z lekarzem przez cały tydzień w godzinach od 7 do 22. Masz zatem pewność uzyskania pomocy o praktycznie każdej porze. Wybierz dogodną dla siebie porę i zapomnij o wczesnych telefonach do przychodni, żeby wcisnąć się w kolejkę do lekarza. To w pełni legalne i bezpieczne rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Ponadto w ofercie znajduje się także wystawienie e-zwolnienia oraz e-konsultacja. Możesz także sprawdzić swoje objawy w zakładce Dolegliwości, gdzie poznasz na ich temat więcej informacji, a także najpopularniejsze leki przepisywane na receptę.

Teleporada to świetne rozwiązanie, gdy potrzebujesz uzyskania pomocy od specjalisty bez wychodzenia z Twojego domu. E-konsultacja z lekarzem przebiega na takiej samej zasadzie, co tradycyjna wizyta u lekarza, ale nie musisz martwić się dojazdem do przychodni czy czasochłonnym oczekiwaniem w kolejce. Umów się na konsultacje w wybranym przez Ciebie terminie, a na podstawie rozmowy i Twojej historii medycznej otrzymasz profesjonalną pomoc od specjalistów. W ten wygodny i sprawny sposób możesz uzyskać e-receptę, zwolnienie czy skierowanie do innego lekarza, zależnie od Twojej potrzeby. Dodatkowo teleporada ochroni Ciebie czy Twoich bliskich przed możliwością zarażenia się w przychodni. To nowoczesne rozwiązanie szczególnie docenią rodzice opiekujący się chorym dzieckiem.

Co to jest recepta elektroniczna?

Recepta elektroniczna – albo inaczej nazywana także e-receptą – jest zamiennikiem papierowej recepty, którą dostajemy u lekarzy. Wystawiona zostaje na takiej samej zasadzie, co jej tradycyjna forma. Po wizycie u wybranego specjalisty, który przepisuje nam odpowiednie leki, dostajemy e-receptę. Możemy ją otrzymać w czterech różnych wersjach, to od nas zależy, na którą się zdecydujemy. Może to być SMS, e-mail z załączoną receptą w formie PDF-u, powiadomienie w aplikacji mojeIKP lub/i wydruk informacyjny od lekarza. Istotne jest poprawne podanie swoich danych. Niezależnie od preferowanego przez Ciebie sposobu, do Twojej recepty zostanie przypisany czterocyfrowy kod, który podasz przy odbieraniu lekarstw w aptece.

A do kiedy ważna jest e-recepta? Standardowe recepty elektroniczne mają 30-dniowy okres ważności. Oczywiście, w przypadku antybiotyków nasz czas odbioru leku skraca się do 7 dni, ponieważ liczy się tutaj szybkie zastosowanie leku. Są również inne wyjątki, dlatego zawsze warto upewnić się o tym u lekarza. Natomiast, jeśli potrzebujemy dłuższego czasu realizacji, w wyjątkowych sytuacjach możemy uzyskać od lekarza receptę elektroniczną ważną nawet przez 365 dni.

E-receptę dostaniesz za darmo, tak samo, jak każdą inną standardową receptę papierową otrzymaną od swojego lekarza. Możesz mieć ją zawsze przy sobie w swoim telefonie komórkowym, dzięki czemu masz pewność, że nigdy jej nie zgubisz. Szczególnie przyda się to, gdy planujesz jakiś wyjazd. Recepta elektroniczna zapobiega także wszelkim pomyłkom, ponieważ jest czytelna i przejrzysta. Masz pewność, że trafią do Ciebie właściwe leki. Nie musisz także pamiętać o szczegółach dawkowania – wszystkie informacje znajdziesz w swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Prosty sposób odbioru lekarstw, jaki recepta elektroniczna oferuje, to z pewnością rozwiązanie godne współczesnych czasów. Dodatkowo e-recepta to skuteczne narzędzie w przeciwdziałaniu fałszerstwa.

Internetowe Konto Pacjenta i mojeIKP

Jeśli posiadasz Internetowe Konto Pacjent,a w dowolnej chwili możesz sprawdzić dawkowanie leku, a także masz dostęp do wszystkich swoich poprzedniejszych e-recept. Dodatkowo możesz zgłosić zapotrzebowanie na Twój stały lek. Natomiast aplikacja mojeIKP będzie wysyłać Ci powiadomienia o wystawieniu nowych e-recept – także w przypadku leków przepisanych na Twoje dziecko czy inną osobę, która upoważniła Cię do odbierania recept. Co ciekawe, możesz także ustawić sobie powiadomienia, które będą informować Cię o zażyciu leku, a także o warunkach ich przyjęcia, np. czy na czczo, czy po spożyciu posiłku.

Gdzie zrealizować e-receptę?

E-receptę zrealizujesz w wybranej przez siebie aptece, podając czterocyfrowy kod odbioru oraz swój numer pesel. Możliwy jest także odbiór e-recepty bez podawania swojego peselu. Wystarczy dać farmaceucie do zeskanowania kod QR, który znajdziesz na swojej recepcie elektronicznej – jednak w tym przypadku potrzebujemy dostępu do Internetowego Konta Pacjenta, o czym warto pamiętać.

Ważną zaletą realizowania e-recepty jest to, że możemy odbierać różne lekarstwa w innych aptekach.

Jednak musimy pamiętać, że kolejne opakowania leków z jednej recepty, możemy wykupywać jedynie w aptece naszego pierwszego zakupu. Odnosi się to tylko do jednego lekarstwa. Więc jeśli na naszej e-recepcie znajdują się różne leki, wciąż możemy wykupywać poszczególne środki lecznicze w innych aptekach, ale jeśli posiadamy do odebrania kilka lekarstw, musimy pamiętać o wcześniej wspomnianej zasadzie – jeden lek, ale w kilku opakowaniach = jedna apteka.

Co ciekawe, istnieje także możliwość otrzymania recepty transgranicznej. Polega to na zrealizowaniu e-recepty w innym kraju, niż została ona wystawiona. Jest to w pełni legalne i obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Zasady realizacji są takie same, dlatego z łatwością odbierzesz przepisane Ci leki w wybranym państwie należącym do wspólnoty.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news