Korzystanie z kredytów konsumenckich nie jest dzisiaj niczym niecodziennym i wiele osób to robi. Problem pojawia się, gdy pożyczkodawca nie stosuje się do przepisów lub konstruuje umowę w taki sposób, że jest ona dla nas niekorzystna. Co w takiej sytuacji zrobić? Na czym polega sankcja kredytu darmowego i kiedy można ją wykorzystać, aby sobie pomóc?
Sankcja kredytu darmowego – czym jest?
Pojęcie sankcja kredytu darmowego SKD jest stosunkowo nowe i jeszcze nieszczególnie powszechne w naszej świadomości. To narzędzie przeznaczone dla konsumentów korzystających z kredytów i pożyczek w bankach oraz innych firmach je świadczących, którego celem jest zabezpieczenie nas przed potencjalnymi nieuczciwymi praktykami ze strony pożyczkodawcy. Dokładnie opisane zostało ono w art. 45 Ustawy o kredycie konsumenckim. Szczególnie istotny jest pierwszy paragraf tego artykułu, w którym możemy przeczytać: „W przypadku naruszenia przez kredytodawcę [artykułów zawartych w ustawie] konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.” Wspomniane pozostałe artykuły zawierają dokładne informacje, w jaki sposób musi zostać skonstruowana umowa kredytowa oraz jakie informacje musi zawierać.
Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?
Jak widać sankcja kredytu darmowego jest zabezpieczeniem konsumenta przed nieuczciwymi praktykami ze strony pożyczkodawcy, który zawsze siłą rzeczy ma silniejszą pozycję. Jeżeli nasza umowa została wykonana w niewłaściwy sposób, na przykład nie przewiduje terminu spłaty kredytu, nie podaje dnia wykonania umowy, terminów spłaty kredytu czy rat lub w jakikolwiek sposób narusza nasze prawa, możemy odwołać się do wcześniej wspomnianych przepisów. Także sytuacja, w której pożyczkodawca nie podpisał z nami pisemnej umowy predestynuje do sięgnięcia po zapisy związane z SKD.
Czy warto wybrać takie rozwiązanie posiadając kredyt konsumencki?
Jeżeli odkryjemy błędy i nieprawidłowości w podpisanej umowie kredytowej, wykorzystanie sankcji kredytu darmowego może pomóc nam w obniżeniu całkowitego kosztu kredytu. Jest to narzędzie dedykowane konsumentom właśnie w celu zabezpieczenia się przed nieuczciwymi praktykami w przypadku kredytów konsumenckich. Jeżeli więc mamy wątpliwości co do naszej umowy lub odnosimy wrażenie, że pożyczkodawca nie zastosował się do przepisów w jakikolwiek inny sposób, nie wahajmy się sięgnąć po dostępne nam rozwiązania. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy błędy i niedociągnięcia ze strony pożyczkodawcy są oczywiste i nie wzbudzają żadnych wątpliwości – mamy w takim wypadku pełne możliwości dochodzenia swoich praw konsumenckich.
O czym pamiętać chcąc powołać się na SKD?
Zanim zdecydujemy się skonfrontować z naszym pożyczkodawcą – niezależnie od tego, czy jest to bank, czy firma pożyczkowa – upewnijmy się że posiadamy dobre podstawy do składania jakichkolwiek roszczeń. Jeżeli nie ma cienia wątpliwości, że potraktowano nas w sposób niezgodny z prawem, z powodzeniem będziemy w stanie wyegzekwować odpowiednie zadośćuczynienie. Specjalista taki jak KANCELARIA RESTRUKTURYZACYJNA KPR może również pomóc nam w określeniu, czy w umowie występują niedociągnięcia, a także podpowiedzieć, co dalej z nimi zrobić.
- Dziura w budżecie? Kredyt gotówkowy pomoże ci ją szybko załatać
- Całkowity koszt kredytu – co warto wiedzieć?
- Kiedy najlepiej nadpłacać kredyt gotówkowy?
- Kredyt gotówkowy z karencją: na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
- Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – co warto o nim wiedzieć?