Aktualności

Przedsiębiorcy deklarowali skargi. Słowa dotrzymali nieliczni

1 minut(y) czytania

Mimo szumnych zapowiedzi przedsiębiorców przez ponad rok od wprowadzenia pierwszego lockdownu Skarb Państwa otrzymało zaledwie cztery pozwy. Łączna wartość nie przekracza miliona złotych. Dziwne zważając na częste głosy krytyczne dotyczące obostrzeń, przez które większość firm znacznie ucierpiało.

Na chwilę obecną państwo otrzymało cztery pozwy opiewające na kwotę niespełna miliona złotych. Skargę wniosło dwóch właścicieli siłowni, jeden galerii handlowej i jeden restaurator. Dodatkowo wpłynęły kolejne dwa pozwy od branży gastronomicznej oraz klubowo-dyskotekowej, aczkolwiek nie zawierają one kwot odszkodowań. Żądania przedsiębiorców może zablokować Trybunał Konstytucyjny. W teorii.

Morawiecki i Witek pytali TK czy pozwy są zgodne z Konstytucją

Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki w sierpniu zeszłego roku poprosił TK o weryfikację, czy przepis regulujący „odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez wydanie niekonstytucyjnego aktu normatywnego” jest zgodny z Konstytucją. Podobnie uczyniła też później marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Być może przedsiębiorcy, mimo wystosowanych gróźb doszli do wniosku, że postępowanie TK będzie ciągnąć się latami, a ostateczny werdykt będzie dla nich niekorzystny. Mecenas Agata Plichta-Trzonkowska z kancelarii Dubois i Wspólnicy stwierdza jednak, że TK nie jest uprawniony do orzekania o legalności z konstytucją rozporządzeń wydanych przez ministra zdrowia i rząd. Wymieniona wyżej kancelaria reprezentuje zresztą część osób, które wniosły pozwy. Mec. Plichta-Trzonkowska uzasadnia, że rozporządzenia były niezgodne z prawem i wyrządziły szkodę przedsiębiorcom. Co zatem idzie sąd nie jest zobowiązany czekać na wyrok TK ani pytań go o zdanie.

Przedsiębiorcy wraz z prawnikami nie mają wątpliwości, iż rządowe zakazy łamią konstytucję. Ci drudzy argumentują, że ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest możliwe tylko w drodze ustawy, a nie przez wprowadzenie rozporządzenia.

 

Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *