Pozew zbiorowy to dokument, który można złożyć do sądu tytułem roszczeń w określonej sprawie. Uzupełnienie dokumentu jest dość proste. Sprawdź, jakie informacje musisz zawrzeć i ile zapłacisz za rozpatrzenie pozwu przez sąd.
W Polsce przepisy o pozwach zbiorowych obowiązują już od 2010 roku. Według prawa pozew zbiorowy to pewna forma roszczeń jednego rodzaju, ale przez większą grupę osób – co najmniej 10. Pamiętaj, że założenia pozwu muszą być poparte doświadczeniami wszystkich osób oraz dowodami o takiej samej podstawie faktycznej. Złożenie pozwu tego typu nie jest trudne, choć rozpatrzenie sprawy przez sąd może trwać nawet kilka lat (tempo zależy od poziomu złożoności sprawy). Aby jak najszybciej napisać pozew zbiorowy, skorzystaj z gotowego wzoru, który znajdziesz poniżej!
Pozew zbiorowy – wzór
Zastanawiasz się, jak wygląda wzór takiego pozwu? Wystarczy, że pobierzesz go na swój komputer, uzupełnisz poprawnymi danymi i złożysz do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Pozew zbiorowy – czym jest?
Pozew zbiorowy to dość prosta forma pozwu, z jakiej mogą korzystać grupy co najmniej 10 osób. Jeśli składa go 10 osób, to w razie wykluczenia jednego z powodów z postępowania następuje całkowite rozwiązanie postępowania zbiorowego. Roszczenia zbiorowego pozwu należy opierać na tych samych podstawach faktycznych. Pozew zbiorowy mogą składać:
- konsumenci, którzy bronią swoich praw;
- przedsiębiorcy zaskarżający działanie nieuczciwej konkurencji;
- podmioty związane ze sprawami za odpowiedzialność za wyrządzone szkody przez niebezpieczne produkty.
Jak dobrze napisać pozew zbiorowy? Najważniejsze informacje
Chcesz napisać dobry pozew zbiorowy, ale nie wiesz, jak to zrobić? Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą ci w przygotowaniu takiego dokumentu do sądu:
- Wskaż odpowiednią nazwę sądu, do którego kierujesz pismo – według przepisów pozew musi być skierowany do sądu zgodnego z adresem zamieszkania pozwanego.
- Określ dokładnie strony postępowania wraz z uwzględnieniem wszystkich członków grupy.
- Dokładnie opisz przedmiot sporu. Dzięki temu sąd szybciej zapozna się ze sprawą i rozpocznie postępowanie wyjaśniające. Ta część (uzasadnienie) powinna zawierać także dokładne okoliczności zdarzenia i dowody w sprawie oraz zeznania świadków.
- Wskaż ewentualne rozwiązania np. w postaci wysokości zadośćuczynienia za wyrządzone szkody.
Warto zastosować się do tych kilku zasad i pobrać gotowy wzór pozwu zbiorowego do uzupełnienia. Pamiętaj, że koszt złożenia pozwu zbiorowego to 2% wartości przedmiotu sporu, choć kwota ta nie może być niższa niż 30 zł ani wyższa niż 100 tys. zł.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
- Pozew o zapłatę
- Pozew o rozwód
- Pozew o alimenty
- Pozew o rozwód bez orzekania o winie
- Odpowiedź na pozew