Polski Ład. Składka zdrowotna od maszyn i aut, to jak określają eksperci „nowy podatek”, który będzie obowiązywał polskich przedsiębiorców w 2022 r. Oznacza to, że w myśl przepisów, firmy będą musiały uiścić dodatkową daninę za sprzedaż środków trwałych, czyli np. samochodów, komputerów i innych urządzeń.

Polski Ład: składka zdrowotna od maszyn i aut. Podatek, który ma na celu „ściągnięcie jak największych pieniędzy od przedsiębiorców”

Składka zdrowotna kojarzy się głównie z odciąganiem części pensji na rzecz ochrony zdrowia, jednak fachowcy nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z nowym podatkiem, o czym czytamy w „Pulsie Biznesu”:

To będzie bardzo duże obciążenie działalności gospodarczej, ponieważ składek tych nie da się odliczyć od podatku. Tu mamy do czynienia z klasycznym parapodatkiem tylko nazwanym składką zdrowotną. Oczywiste jest, że chodzi o ściągnięcie jak największych pieniędzy od przedsiębiorców

– twierdzi Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Polski Ład: składka zdrowotna od maszyn i aut. Oświadczenie resortu

Na pytanie dziennika ustosunkowało się Ministerstwo Finansów:

Skoro przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych są u przedsiębiorców opłacających tzw. podatek liniowy zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej, to nie ma uzasadnienia, żeby przychody z tego tytułu nie były uwzględniane u tych przedsiębiorców przy obliczaniu dochodu stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, poza sytuacją zawieszenia działalności

– tłumaczy resort.

Źródło: Business Insider

Archiwum: grudzień 2021
Polski Ład. Składka zdrowotna (2)