Polski Ład. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w poniedziałek 10 stycznia zapowiedział zwroty dla nauczycieli w tym i w następnych tygodniach. Wyrównanie jest przewidziane dla pedagogów, którzy w styczniu otrzymali wynagrodzenie mniejsze nie zakłada program PiS.

Polski Ład. Czarnek: „To, co się wydarzyło, to są błędy w stosowaniu przepisów”

W ubiegłym tygodniu (o sprawie informowaliśmy tutaj) głośno zrobiło się o nauczycielach, którzy w związku z Polskim Ładem otrzymali w styczniu niższą pensję. Przemysław Czarnek w rozmowie z RMF FM przekonuje jednak, że na nowych przepisach można sporo zyskać:

W dalszym ciągu podtrzymuję, że Polski Ład powoduje zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli. (…) Tak jest w zdecydowanej większości przypadków. Natomiast to, co się wydarzyło, to są błędy w stosowaniu przepisów bądź niezastosowaniu przepisów, wynikające być może również z braku doinformowania

– powiedział Czarnek, który podkreślił, że nauczyciele na Polskim Ładzie nie stracą, bowiem program nie przewiduje takiej opcji.

Polski Ład. Nauczyciele otrzymają zwroty w tym i następnych tygodniach

Przemysław Czarnek zadeklarował również kiedy nauczycielom zostanie przyznane wyrównanie w związku z niedogodnościami:

Do wszystkich szkół trafi dzisiaj komunikat Ministerstwa Finansów – pierwsze szkolenia dla księgowych jest o godz. 14.00. Według mojej wiedzy będą następne. Ci, którzy mają źle naliczone wynagrodzenia i mniejsze niż przewiduje Polski Lad – będą mieli zwroty jeszcze w tym i w następnych tygodniach. To jest błąd w naliczeniu, trzeba go naprawić, dlatego też pomagamy w tym względzie Ministerstwu Finansów

– oświadczył szef MEiN.

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych ukazało się w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Polski Ład dla nauczycieli ma być „neutralny lub korzystny”

Według resortu finansów dzięki nowym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty. Chodzi – jak wskazano – m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek, „aby Polski Ład był dla nich neutralny lub korzystny również w ujęciu całorocznym”.

Źródło: PAP

Archiwum: styczeń 2022
Polski Ład. Nauczyciele