Co daje polisa na życie przy kredycie hipotecznym?
Polisa na życie, której wymagają instytucje finansowe przy udzielaniu kredytów hipotecznych, opłaca się obu stronom. Dla banku będzie to dodatkowe zapewnienie, że nawet jeśli utracisz płynność finansową, raty zobowiązania zostaną spłacone zgodnie z ustalonym harmonogramem. Posiadanie jej opłaca się też tobie – wraz z podpisaniem tego dokumentu zyskujesz gwarancję, że w trudnej sytuacji życiowej otrzymasz odszkodowanie, które wystarczy na pokrycie twoich zobowiązań wobec banku. Oprócz tego możesz mieć pewność, że twoi bliscy nie odziedziczą długu, w razie gdyby ciebie zabrakło.
Zakup polisy ubezpieczeniowej jako dodatkowego zabezpieczenia kredytu nie jest obowiązkiem. Możesz odmówić bankowi, jednak wtedy musisz liczyć się z tym, że poprosi cię on o inne zabezpieczenia, np. kilku poręczycieli kredytu. Pamiętaj, że ubezpieczenie na życie może dać ci znacznie więcej korzyści.
Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym – jaką ofertę wybrać?
Banki, które proszą klientów o wykupienie ubezpieczenia na życie, zazwyczaj mają przygotowaną swoją ofertę. Większość kredytobiorców zgadza się na nią, bo wydaje im się, że nie mają innego wyboru. Dobrze przy tym pamiętać, że jest możliwość wykupienia polisy na własną rękę, w samodzielnie wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wtedy możesz mieć pewność, że rozwiązanie to będzie korzystne przede wszystkim dla ciebie. Banki również mają na uwadze dobro swoich klientów, niemniej jednak przy konstruowaniu umów ubezpieczeniowych mogą zabezpieczać przede wszystkim swoje interesy. Przed podpisaniem umowy przeczytaj ją dokładnie i wyjaśnij wszystkie znaki zapytania. Jeśli chcesz, samodzielnie wybierz ofertę i obejmij ochroną wiele innych obszarów życia!
Ubezpieczenie na życie – jak dostosować je do swoich potrzeb?
Polisa na życie zabezpiecza nie tylko sytuacje, w których tracisz zdolność spłacania rat kredytu hipotecznego. Jeśli spojrzymy na nią szerzej, zobaczymy, że w wielu obszarach może dać wsparcie. Umowy dodatkowe, dzięki którym rozszerzysz swoją polisę, dotyczą m.in.:
- zachorowania na nowotwór lub inne poważne choroby, które zostały ujęte na liście w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU); mogą być to także choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca typu 2;
- ubezpieczenia NNW na wypadek uszkodzenia ciała – to realne wsparcie, jeśli np. wykonujesz ryzykowny zawód;
- pobytu w szpitalu i leczenia za granicą – taki zapis w umowie da ci gwarancję wypłaty odszkodowania za każdy dzień spędzony w szpitalu. Jeśli często jeździsz w zagraniczne delegacje, dodaj do swojego ubezpieczenia aneks dotyczący leczenia za granicą;
- ubezpieczenia dziecka – w ramach dodatku do polisy na życie możesz zapewnić także ochronę swoim dzieciom.
Artykuł partnera
- Całkowity koszt kredytu – co warto wiedzieć?
- Gdzie można ubezpieczyć się grupowo?
- 6 sytuacji, w których następuje rozwiązanie umowy OC komunikacyjnego
- Kiedy najlepiej nadpłacać kredyt gotówkowy?
- Własna firma w UK a ubezpieczenie — co należy wiedzieć?