Podatki

Podatek od kryptowalut 2022 – w jaki sposób rozliczyć się ze sprzedaży kryptowalut?

3 minut(y) czytania
Ocena

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób rozliczyć podatek dla kryptowalut 2022. Kwota ze sprzedaży kryptowalut musi zostać rozliczona w rocznym zeznaniu PIT. Zobacz, co należy wiedzieć przed jego wypełnianiem!

Każdy inwestor, który osiągnął przychody ze sprzedaży kryptowalut, ma obowiązek ich rozliczenia w zeznaniu PIT-38. Jeżeli w danym roku zbywałeś kryptowalutę, nie możesz zapominać o rozliczeniu! Nie trzeba jednak rozliczać się każdorazowo po sprzedaży. Przed rokiem 2019 pewne kwestie wyglądały inaczej niż obecnie w kwestii podatku od kryptowalut. Sprawdź aktualne przepisy, jeśli chcesz wiedzieć więcej o rozliczeniach. Zapoznaj się z naszym artykułem!

Ile wynosi podatek od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut obliczany jest od dochodu danego inwestora, który w danym roku dokonał ich zbycia. Stawka podatku w tym przypadku wynosi 19% od podstawy opodatkowania. Podstawą tą jest zaś dochód ze sprzedaży kryptowalut. Pamiętaj, że przychód powstaje w momencie zbycia kryptowaluty na giełdzie, czyli w momencie, gdy waluta wirtualna zmienia się na tradycyjny środek płatniczy. 

Jeżeli chodzi o koszty uzyskania przychodów, to są nimi:

 • udokumentowane wydatki, które inwestor poniósł, by nabyć kryptowalutę;
 • koszty jej późniejszego zbycia;
 • wydatki poniesione na rzecz podmiotów pośredniczących. 

W przypadku kryptowalut inwestor nie dostaje formularza podatkowego PIT-8C i PIT-11, a organy gospodarcze nie mają obowiązku sporządzania informacji i wysyłania jej organom podatkowym ani podatnikom.

Jeżeli chcesz zainwestować w kryptowaluty i szukasz odpowiedniego miejsca, gdzie mógłbyś zacząć, warto zainteresować się giełdą BitBay!

Do kiedy trzeba rozliczyć się ze sprzedaży kryptowalut?

Podatek od kryptowalut 2022 należy rozliczyć w PIT-38, dla którego standardowy termin to 30 kwietnia. W 2022 roku dzień ten przypadał na sobotę, więc podatnicy mogli składać dokumenty do 2 maja 2022 r. Zeznanie PIT-38 można składać w formie:

 • papierowej;
 • elektronicznej.
Kliknij!
Kiedy i jak złożyć PIT-38? Jak wygląda druk i jak się rozliczać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym formularzu!

PIT należy złożyć do urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika w dniu składania zeznania.

W jaki sposób rozliczyć podatek od kryptowalut 2022?

Podatek od kryptowalut można rozliczyć online lub poprzez formularz papierowy. Od 2019 roku zmienił się sposób rozliczania wirtualnych środków. W jaki sposób? Oto kilka ważnych informacji.

 1. Przychody z kryptowalut mogą być sumowane i rozliczane wyłącznie z przychodami, które uzyskane zostały z tego samego źródła.
 2. Koszty, które inwestor poniósł, również rozlicza się tylko z kosztami z kryptowalut. Podobnie jest z dochodem ze sprzedaży kryptowaluty. 
 3. Nadwyżek kosztów nie można rozliczać z nadwyżkami z innych tytułów. 
 4. Podatku od kryptowalut 2022 nie można rozliczać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Prawidłowe wypełnienie formularza PIT-38 jest bardzo ważne. Na początku należy przygotować informacje o poniesionych kosztach oraz przychodzie. Punkt „E” w PIT-38 odnosi się właśnie do źródła przychodów określonego jako „Odpłatne zbycie walut wirtualnych”. Znajdują się tutaj pola:

 • „b” – służy do wpisania przychodu;
 • „c” – do wpisania kosztów poniesionych w danym roku podatkowym;
 • „d” – koszty w latach ubiegłych, które nie zostały wcześniej potrącone;
 • „e” oraz „f” – sumy i różnice wspomnianych wyżej pól.

Wypełniony formularz musi zostać dołączony do innych dokumentów niezbędnych do rozliczenia podatkowego. Samo jego wypełnienie nie jest trudne, ale mimo wszystko warto skorzystać z programów do rozliczeń podatkowych. Można również poprosić o poradę doświadczonych specjalistów zajmujących się księgowością

Jeżeli w danym roku przychód z kryptowalut był zerowy, to i tak warto wykazywać koszty poniesione w danym roku rozliczeniowym. Jeżeli kupiłeś kryptowalutę, ale nie zbyłeś jej w danym roku, to i tak zalecane jest wypełnienie PIT-u. Przychód był zerowy, co oznacza, że podatek nie zostanie naliczony. Jednak koszty poniesione będą miały znaczenie, gdy kryptowaluta zostanie sprzedana w następnym roku.

Kliknij!
Jak zapłacić podatek od nieruchomości i wypełnić formularz w urzędzie? Sprawdź, ile wynosi budowlany podatek od gruntu

Wiesz już więcej na temat podatku od kryptowalut 2022. Miej zawsze na uwadze, że jego nieopłacenie może narazić podatnika na wysokie kary. Teraz masz już potrzebną wiedzę i będziesz w stanie sobie poradzić!

Zobacz też:
Nasze propozycje
Podatki

Remanent – co warto wiedzieć o spisie z natury na koniec roku w działalności usługowej, handlowej i produkcyjnej?

4 minut(y) czytania
Ocena Wykonywanie remanentu to coroczny obowiązek każdego przedsiębiorcy, który swoją działalność rozlicza z fiskusem na podstawie księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Przeczytaj…
Podatki

Kiedy i jak złożyć PIT-38? Jak wygląda druk i jak się rozliczać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym formularzu!

6 minut(y) czytania
Ocena Coroczne rozliczenie podatku jest obowiązkiem każdej osoby, która w danym roku kalendarzowym osiągnęła jakiekolwiek dochody. Na deklaracji PIT-38 rozlicza się dochody…
Podatki

Karta podatkowa – wszystko, co powinieneś wiedzieć o opodatkowaniu działalności

5 minut(y) czytania
Ocena Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Obecnie mogą z niej skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy byli w ten…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.