KsięgowośćPorady

Podatek od deszczu – kto go płaci i ile wynosi? Sprawdź, kogo dotyczy podatek deszczowy

4 minut(y) czytania

Podatek od deszczu to danina o stosunkowo niedługiej historii. Dotyczy niektórych nieruchomości i ich właścicieli. Czy zaliczasz się do grona osób, które muszą opłacać ów podatek? A jeśli tak, to ile dokładnie wynosi? Sprawdź!

Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest deszczowy podatek i ile wynosi, przeczytaj poniższy artykuł. dowiesz się z niego, jaki jest możliwy wpływ projektowanych zmian podatkowych na tę daninę. Przeczytaj tekst i poznaj wszystkie istotne informacje, a podatek od deszczu nie będzie miał przed tobą tajemnic.

Co to jest podatek od deszczu?

Na początek poznaj definicję i historię podatku. Ta jest dość krótka. Co to jest podatek od deszczu? To danina obowiązująca w Polsce od początku stycznia 2018 roku. Wedle definicji zawartych w stosownych aktach prawnych, jest to opłata, którą ponosi podatnik za „zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych i roztopowych”.

Co to właściwie znaczy? Mówiąc wprost, chodzi o sytuacje, w których na terenie danej nieruchomości jest dużo betonu i mało obszarów zielonych. W takim przypadku woda opadowa w większości spływa do kanalizacji. Podatek od deszczu stanowi więc opłatę za zmniejszenie retencji terenu, na którym umiejscowiona jest nieruchomość.

Przykładowo, jeżeli zbudujesz na swojej działce rozległy, szeroki podjazd, zaistnieje szansa, że będziesz musiał opłacać podatek od deszczu. Oczywiście w przypadku, gdy powierzchnia „betonowa” będzie znacząco większa od terenu zielonego zapewniającego naturalną retencję.

Podatek od deszczu – normy

O jakiej skali mowa? Wedle przepisów dotyczących omawianego podatku, opłatę muszą ponosić właściciele nieruchomości, które są większe niż 3500 metrów kwadratowych. Ale tylko w przypadku, gdy naturalna retencja zostaje wyłączona z 70%. powierzchni działki. Innymi słowy – gdy teren zielony zajmuje mniej niż 30% działki.

Zobacz także:  Podatek od czynności cywilnoprawnych – kto płaci? Ile wynosi? Sprawdź, czy dotyczy Cię zwolnienie z podatku PCC!

Kwestie te regulowane są przez ustawę o prawie wodnym, a dokładnie przez 269 artykuł owej ustawy. Odpowiedni ustęp ustawy ma następujące brzmienie:

„Opłatę za usługi wodne uiszcza się także za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m² robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej”.

Podatek od deszczu – kto płaci?

Kto dokładnie jest płatnikiem owego podatku? Wiedza o wymiarach nieruchomości, których dotyczy podatek od deszczu, może dać wyobrażenie o specyfice płatnika. Podatek dotyczy przede wszystkim właścicieli dużych powierzchni, w tym np. wielkich zakładów przemysłowych czy dużych sklepów.

Oto podstawowy katalog nieruchomości, których dotyczy podatek deszczowy:

  • tereny przemysłowe;
  • biurowce;
  • magazyny;
  • wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie;
  • sklepy wielkopowierzchniowe oraz galerie handlowe.

Nietrudno dostrzec, że podatek od deszczu obowiązuje właścicieli posesji, które nie tylko są duże, ale także mają przeznaczenie komercyjne. W przypadku takich nieruchomości naturalne jest, że powierzchnia wypełniającego je betonu czy asfaltu jest znacząca.

Kto jest zwolniony z podatku od deszczu? 

Warto dodać, że istnieje także katalog właścicieli nieruchomości, którzy są zwolnieni z obowiązku płacenia tego podatku. Kto nie musi płacić podatku od deszczu? Oto lista:

  • kościoły i związki wyznaniowe;
  • zarządcy dróg kolejowych i publicznych;
  • odbiorcy usług przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

Są oni zwolnieni z podatku, jednak pod warunkiem, że odprowadzają wodę w inny sposób – poprzez odpowiednie urządzenia umożliwiające retencję.

Podatek od deszczu – jak wyliczyć?

Poznaj teraz informacje na temat tego, jak obliczyć podatek od deszczu. Podstawą obliczania podatku jest powierzchnia „utraconej powierzchni biologicznie czynnej”. Chodzi o metry kwadratowe działki, które nie są pokryte terenem zielonym.

Zobacz także:  Narożnik do biura - jaki wybrać?

Przy tym, jeżeli na terenie danej posesji funkcjonuje urządzenie, które retencjonuje wodę, opłata może być niższa. Urządzenie to musi mieć jednak pojemność przekraczającą 30% rocznego odpływu z danej powierzchni. Jeżeli takie urządzenie posiadasz i spełnia te parametry, zapłacisz podatek od deszczu w wysokości 5 gr za metr kwadratowy. Jeżeli takiego urządzenia nie ma, opłata wyniesie 50 gr za metr kwadratowy. 

Jak widzisz, to, jak wyliczyć podatek od deszczu, nie jest aż tak skomplikowane.

Podatek od wody deszczowej – projektowane zmiany

Na koniec warto jeszcze wskazać, jak podatek od deszczu może się zmienić w bliskiej przyszłości. Choć dziś daninę tę muszą uiszczać tylko niektórzy właściciele nieruchomości, niedługo może się to zmienić. Według projektowanych przez rząd zmian, od stycznia 2022 roku podatkiem od deszczu mają zostać objęci właściciele działek, których powierzchnia przekracza nie 3500, a 600 metrów kwadratowych.

To jednak nie wszystko. Jeżeli nieruchomości, a także parkingi, garaże, czy ścieżki wyłożone kostką brukową będą zajmować 50% powierzchni gruntu, właściciel również będzie musiał zapłacić podatek.

Te zasady sprawiłyby, że podatek od deszczu nie dotyczyłby jedynie wielkich sklepów czy magazynów. W dużym stopniu dotknąłby zwykłych właścicieli domów. 

Podatek od deszczu – podsumowanie

Obecnie podatek od deszczówki nie dotyczy przeważającej liczby właścicieli nieruchomości w Polsce. Należy jednak pamiętać, że już niebawem ten stan rzeczy może ulec zmianie. W związku z tym właściciel nieruchomości powinien bacznie obserwować najnowsze doniesienia o proponowanych nowelizacjach prawa.

ŹRÓDŁA:

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1498517,podatek-od-deszczu-2021-czym-jest-i-ile-wynosi-oplata.html

https://ksiegowosc-budzetowa.infor.pl/podatki/pozostale-podatki/5173220,Podatek-od-deszczu-2021-Czym-jest-i-ile-wynosi-oplata.html

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/podatek-od-deszczu-zmiany-od-2022-r/20hw578

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/podatek-od-deszczu-co-to-jest-kogo-dotyczy-deszczowy-podatek-aa-vGgp-QfEH-8YW6.html

Nasze propozycje
Porady

Fotowoltaika, czyli darmowa i czysta energia dla każdego

1 minut(y) czytania
Zgodnie z definicją fotowoltaika to technologia, która umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zastosowanie krzemowych paneli pozwala wytwarzać prąd stały, który po przetworzeniu przez falownik może zostać wykorzystany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Zastosowanie tej technologii jest opłacalne i korzystne dla środowiska naturalnego.
KsięgowośćPorady

Faktura uproszczona – co warto o niej wiedzieć? Przybliżamy najważniejsze informacje

4 minut(y) czytania
Faktura uproszczona to jeden z wielu rodzajów dokumentów występujących w obrocie profesjonalnym. O ile powszechność zwykłej faktury VAT jest niekwestionowana, o tyle nie dla każdego jest w pełni jasne, co to jest faktura uproszczona. Sprawdź to! Przeczytaj.
Porady

Ile zarabia ratownik medyczny? Sprawdź stawki i zakres obowiązków!

6 minut(y) czytania
Ile zarabia ratownik medyczny w twojej miejscowości? Zdecydowanie nie jest to wiedza powszechna. Sprawdź, jakie wynagrodzenie pobiera się na takim stanowisku i…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *