Podatki

Podatek od deszczu – kto go płaci i ile wynosi? Sprawdź, kogo dotyczy podatek deszczowy

4 minut(y) czytania

Podatek od deszczu to danina o stosunkowo niedługiej historii. Dotyczy niektórych nieruchomości i ich właścicieli. Czy zaliczasz się do grona osób, które muszą opłacać ów podatek? A jeśli tak, to ile dokładnie wynosi? Sprawdź!

Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest deszczowy podatek i ile wynosi, przeczytaj poniższy artykuł. dowiesz się z niego, jaki jest możliwy wpływ projektowanych zmian podatkowych na tę daninę. Przeczytaj tekst i poznaj wszystkie istotne informacje, a podatek od deszczu nie będzie miał przed tobą tajemnic.

Co to jest podatek od deszczu?

Na początek poznaj definicję i historię podatku. Ta jest dość krótka. Co to jest podatek od deszczu? To danina obowiązująca w Polsce od początku stycznia 2018 roku. Wedle definicji zawartych w stosownych aktach prawnych, jest to opłata, którą ponosi podatnik za „zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych i roztopowych”.

Co to właściwie znaczy? Mówiąc wprost, chodzi o sytuacje, w których na terenie danej nieruchomości jest dużo betonu i mało obszarów zielonych. W takim przypadku woda opadowa w większości spływa do kanalizacji. Podatek od deszczu stanowi więc opłatę za zmniejszenie retencji terenu, na którym umiejscowiona jest nieruchomość.

Przykładowo, jeżeli zbudujesz na swojej działce rozległy, szeroki podjazd, zaistnieje szansa, że będziesz musiał opłacać podatek od deszczu. Oczywiście w przypadku, gdy powierzchnia „betonowa” będzie znacząco większa od terenu zielonego zapewniającego naturalną retencję.

Podatek od deszczu – normy

O jakiej skali mowa? Wedle przepisów dotyczących omawianego podatku, opłatę muszą ponosić właściciele nieruchomości, które są większe niż 3500 metrów kwadratowych. Ale tylko w przypadku, gdy naturalna retencja zostaje wyłączona z 70%. powierzchni działki. Innymi słowy – gdy teren zielony zajmuje mniej niż 30% działki.

Kliknij!
Odliczenie internetu od podatku – komu przysługuje i jak z niej skorzystać w zeznaniu PIT?

Kwestie te regulowane są przez ustawę o prawie wodnym, a dokładnie przez 269 artykuł owej ustawy. Odpowiedni ustęp ustawy ma następujące brzmienie:

„Opłatę za usługi wodne uiszcza się także za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m² robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej”.

Podatek od deszczu – kto płaci?

Kto dokładnie jest płatnikiem owego podatku? Wiedza o wymiarach nieruchomości, których dotyczy podatek od deszczu, może dać wyobrażenie o specyfice płatnika. Podatek dotyczy przede wszystkim właścicieli dużych powierzchni, w tym np. wielkich zakładów przemysłowych czy dużych sklepów.

Oto podstawowy katalog nieruchomości, których dotyczy podatek deszczowy:

  • tereny przemysłowe;
  • biurowce;
  • magazyny;
  • wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie;
  • sklepy wielkopowierzchniowe oraz galerie handlowe.

Nietrudno dostrzec, że podatek od deszczu obowiązuje właścicieli posesji, które nie tylko są duże, ale także mają przeznaczenie komercyjne. W przypadku takich nieruchomości naturalne jest, że powierzchnia wypełniającego je betonu czy asfaltu jest znacząca.

Kto jest zwolniony z podatku od deszczu? 

Warto dodać, że istnieje także katalog właścicieli nieruchomości, którzy są zwolnieni z obowiązku płacenia tego podatku. Kto nie musi płacić podatku od deszczu? Oto lista:

  • kościoły i związki wyznaniowe;
  • zarządcy dróg kolejowych i publicznych;
  • odbiorcy usług przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

Są oni zwolnieni z podatku, jednak pod warunkiem, że odprowadzają wodę w inny sposób – poprzez odpowiednie urządzenia umożliwiające retencję.

Podatek od deszczu – jak wyliczyć?

Poznaj teraz informacje na temat tego, jak obliczyć podatek od deszczu. Podstawą obliczania podatku jest powierzchnia „utraconej powierzchni biologicznie czynnej”. Chodzi o metry kwadratowe działki, które nie są pokryte terenem zielonym.

Kliknij!
Podatek akcyzowy – ile wynosi akcyza i co można nią opodatkować? Sprawdź!

Przy tym, jeżeli na terenie danej posesji funkcjonuje urządzenie, które retencjonuje wodę, opłata może być niższa. Urządzenie to musi mieć jednak pojemność przekraczającą 30% rocznego odpływu z danej powierzchni. Jeżeli takie urządzenie posiadasz i spełnia te parametry, zapłacisz podatek od deszczu w wysokości 5 gr za metr kwadratowy. Jeżeli takiego urządzenia nie ma, opłata wyniesie 50 gr za metr kwadratowy. 

Jak widzisz, to, jak wyliczyć podatek od deszczu, nie jest aż tak skomplikowane.

Podatek od wody deszczowej – projektowane zmiany

Na koniec warto jeszcze wskazać, jak podatek od deszczu może się zmienić w bliskiej przyszłości. Choć dziś daninę tę muszą uiszczać tylko niektórzy właściciele nieruchomości, niedługo może się to zmienić. Według projektowanych przez rząd zmian, od stycznia 2022 roku podatkiem od deszczu mają zostać objęci właściciele działek, których powierzchnia przekracza nie 3500, a 600 metrów kwadratowych.

To jednak nie wszystko. Jeżeli nieruchomości, a także parkingi, garaże, czy ścieżki wyłożone kostką brukową będą zajmować 50% powierzchni gruntu, właściciel również będzie musiał zapłacić podatek.

Te zasady sprawiłyby, że podatek od deszczu nie dotyczyłby jedynie wielkich sklepów czy magazynów. W dużym stopniu dotknąłby zwykłych właścicieli domów. 

Podatek od deszczu – podsumowanie

Obecnie podatek od deszczówki nie dotyczy przeważającej liczby właścicieli nieruchomości w Polsce. Należy jednak pamiętać, że już niebawem ten stan rzeczy może ulec zmianie. W związku z tym właściciel nieruchomości powinien bacznie obserwować najnowsze doniesienia o proponowanych nowelizacjach prawa.

ŹRÓDŁA:

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1498517,podatek-od-deszczu-2021-czym-jest-i-ile-wynosi-oplata.html

https://ksiegowosc-budzetowa.infor.pl/podatki/pozostale-podatki/5173220,Podatek-od-deszczu-2021-Czym-jest-i-ile-wynosi-oplata.html

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/podatek-od-deszczu-zmiany-od-2022-r/20hw578

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/podatek-od-deszczu-co-to-jest-kogo-dotyczy-deszczowy-podatek-aa-vGgp-QfEH-8YW6.html

Zobacz też:
Kliknij!
Podatek leśny i zasady jego opłacania. Które osoby prawne muszą wypełnić formularz?
Maciej Woźniak
65 Artykuł(y)

o autorze
Publicysta specjalizujący się w szeroko pojętej tematyce gospodarczej i zagadnieniach z zakresu prawa pracy. Specjalistyczną wiedzę i praktyczne doświadczenie zdobył, współpracując z firmami z branży przemysłowej i finansowej. Ponadto doktor literaturoznawstwa zajmujący się polską literaturą najnowszą, autor recenzji oraz szkiców literackich i filmowych.
Artykuły
Nasze propozycje
Podatki

Zwrot VAT: jak to działa w logistyce

3 minut(y) czytania
Obecnie coraz więcej polskich przedsiębiorców wkracza na zagraniczne rynki, eksportując oferowane towary oraz usługi do innych krajów. Powszechny staje się także import…
Podatki

Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT?

2 minut(y) czytania
2 maja 2022 roku mija termin składania deklaracji podatkowych. To jeden z najważniejszych obowiązków podatników. Jego niedopełnienie wiąże się z poważnymi konsekwencjami….
Podatki

Kara za niezłożenie PIT-u – jakie są konsekwencje niedopełnienia obowiązku?

2 minut(y) czytania
Obowiązkiem podatnika jest złożenie rocznej deklaracji w wyznaczonym terminie. Za niedopełnienie grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. Czyn taki zyskuje kwalifikację wykroczenia lub przestępstwa skarbowego….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.