Podatek naliczony jest związany z należnym. Nieraz zdarza się, że wspomniane pojęcia są mylone. Na czym polega różnica między nimi? Przedstawiamy informacje, które pozwolą usystematyzować wiedzę.
Podatek naliczony i podatek należny to terminy, które powinny być znane przedsiębiorcom będącym czynnymi podatnikami VAT. Wiele takich osób decyduje się na konkretną formę rozliczenia ze względu na wiele zleceń – w przypadku sektora, gdzie klienci i kontrahenci wymagają rozliczenia za sprawą faktury VAT. Chcesz wiedzieć więcej na temat podatku naliczonego i należnego? Sprawdź, jakie są między nimi różnice i zależności. Najważniejsze wiadomości znajdziesz w naszym artykule.
Podatek VAT – czym jest?
Punktem wyjścia będzie wyjaśnienie, czym właściwie jest podatek VAT (z ang. Value Added Tax). VAT jest pobierany z tytułu obrotu towarami lub usługami. W niektórych formach prowadzenia działalności przysługuje prawo do odliczenia tej należności za każdy okres rozliczeniowy.
Czym jest podatek należny?
Jest to wartość podatku, która wynika ze sprzedaży towarów albo usług. Dokładna wysokość zależy przede wszystkim od ceny netto towaru i stawki podatku. Wyliczanie należnego podatku nie jest trudne. Podatek należny liczy się, mnożąc cenę netto przez stawkę VAT. Do rozliczenia z urzędem skarbowym jest niezbędny formularz VAT-7. Można go pobrać z oficjalnej strony rządowej.
Z czym wiąże się ten podatek?
Jakich terminów trzeba przestrzegać?
- Jednostka rozliczająca się powinna złożyć dokument VAT-7 do 25 dnia następnego miesiąca.
- W przypadku przedsiębiorców, którzy wybrali sposób rozliczania kwartalnego, trzeba to zrobić do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale rozliczeniowym.
Warto wiedzieć, że podatek należny wpłaca się do urzędu skarbowego w wartości pomniejszonej o podatek naliczony. Co ważne, obowiązek podatkowy powstaje nie wtedy, gdy jest wystawiana faktura, ale w chwili dostawy towaru albo wykonania usługi.
Podatek naliczony – co trzeba wiedzieć?
Przedsiębiorca powinien się także dowiedzieć, czym jest podatek naliczony.
- Jest płacony przez przedsiębiorcę z tytułu nabycia towarów lub usług przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
- Aby transakcja była potwierdzona, niezbędny jest dowód w postaci faktury przy zakupie.
- Jeżeli przedsiębiorstwo importuje produkty, to potrzebne będzie potwierdzenie w postaci dokumentu celnego lub deklaracji importowej. Dopiero wtedy można skorzystać z odliczenia VAT.
Jak zmniejszyć wysokość podatku VAT?
Jeżeli właściciel firmy jest czynnym płatnikiem VAT, może skorzystać z opcji zmniejszenia wysokości podatku należnego właśnie o naliczony. Sumę wspomnianego podatku stanowi połączenie kwot podatku, które wynikają z posiadanych faktur z tytułu:
- nabycia towarów i usług;
- dokonania zapłaty przed nabyciem towaru lub świadczenia konkretnej usługi.
Podatek z tytułu importu towarów a należności z tytułu dostawy
Kwotę podatku naliczonego może także stanowić różnica podatku z tytułu importu towarów i kwoty należności, która byłaby należna z tytułu dostawy towarów na terytorium kraju. Stawkę tego podatku może również stanowić równowartość wartości należnej z tytułu dostawy nowego środka transportu – jednak nie wyższa od wysokości podatku znajdującego się w fakturze potwierdzającej jego nabycie lub podatku zapłaconego przez podatnika od wewnątrzwspólnotowego nabycia tego środka. Dobrze jest mieć to na uwadze, jeśli chcesz skorzystać z prawa do odliczenia podatku.
Co jeszcze obejmuje podatek naliczony?
Do podatku naliczonego można zaliczyć także zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabycia produktów rolnych, które są bezpośrednio związane z dostawą opodatkowaną. Dotyczy to także kwoty podatku należnego, która wynika z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i świadczenia usług, gdzie podatnikiem jest ich nabywca albo usługobiorca.
Prawo do odliczenia VAT
Osoba prowadząca firmę powinna wiedzieć, kiedy może odliczyć podatek VAT, a kiedy nie ma takiej możliwości. Nie jest to możliwe w sytuacji, kiedy dokonany zakup nie jest związany bezpośrednio ani pośrednio z działaniami przeprowadzanymi w ramach rozwijania firmy.
Jaki podatnik może odliczyć VAT?
Warto także zapoznać się z dokładnym spisem towarów i usług, które mogą być podstawą obniżenia kwoty podatku przy składaniu deklaracji VAT. Dokładne informacje są zawarte w art. 88 Ustawy o podatku od towarów i usług. Na liście znajduje się np. świadczenie noclegów czy usług gastronomicznych.
Przy odliczaniu podatku VAT najlepiej korzystać z pomocy księgowych. Można także użyć innej opcji, czyli skorzystać z formularza ORD-IN lub ORD-WS. Oba znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów. Dzięki nim można otrzymać indywidualną interpretację podatkową w terminie do 90 dni.
Odliczenia podatku VAT a prowadzenie działalności – czy to się opłaca?
Zakładając firmę, wielu właścicieli zastanawia się, jak forma rozliczania z urzędem skarbowym będzie najlepsza i czy podleganie pod przepisy o podatku od towarów i usług się opłaca. Trzeba przede wszystkim pomyśleć o tym, kto będzie klientem. Jeżeli ma to być osoba będąca płatnikiem VAT, będzie chętniej nawiązywać współpracę z firmą, która rozlicza się właśnie w ten sposób. W wielu przypadkach jest to czynnik, który decyduje o rozpoczęciu współpracy.
Jeśli chcesz być podmiotem rozliczającym się w ten sposób, zapoznaj się jeszcze lepiej z zasadami ustawy o VAT. Musisz wiedzieć, czym różni się podatek naliczony i VAT należny oraz w jaki sposób go rozliczać. Co przekonuje do takiej formy rozliczania? Jedną z bardziej atrakcyjnych możliwości jest prawo do odliczenia podatku VAT przy firmowych zakupach. Innym aspektem, który może przekonać przyszłych przedsiębiorców do rozliczania się na podstawie podatku od towarów i usług, jest to, że wszelkie zakupy, koszty czy inwestycje mogą zostać obniżone o podatek VAT. Wiąże się to z oczywistymi korzyściami finansowymi.
- Podatek należny a naliczony – czym się różnią? Jak odliczyć nadwyżkę podatku VAT od towarów i usług?
- Zwrot VAT: jak to działa w logistyce
- Podatek VAT od towarów i usług – czym jest i jakie są zasady jego naliczania?
- Podatki w Polsce – ile ich jest? Przekonaj się, jak liczne są podatki obowiązujące w Polsce!
- Podatek CIT 2024 – wszystko, co powinien o nim wiedzieć właściciel firmy