Wiele mówi się o inflacji. Czy jednak masz świadomość, czym dokładnie ona jest? Skąd się bierze i co ma wpływ na jej wysokość? Sprawdź, co oznacza dla ciebie podatek inflacyjny! Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!
Wysoka inflacja rodzi wiele problemów dla wielu polskich gospodarstw domowych. Rząd bardzo często szuka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem, jednak w pewnym sensie nawet on zyskuje na tej sytuacji. Przyczyną jest podatek inflacyjny, czyli koszty towarów i usług, które są ukryte m.in. malejącej wartości pieniądza. Czym dokładnie jest to zjawisko?
Podatek inflacyjny – czym jest?
Co do zasady podatki płacą absolutnie wszyscy. Nie ma od tego odstępstwa, gdyż jeśli mamy pieniądze i dokonujemy jakichkolwiek zakupów, dotyka nas m.in. VAT. Większość ludzi myśli, że podatkiem jest wyłącznie to, co zostanie nazwane tak w ustawie. W praktyce jednak również rosnąca inflacja jest formą opodatkowania, chociaż tzw. bezustawowego. Na wysokość inflacji (która stanowi właśnie podatek inflacyjny) wpływa wiele czynników, choć nie bez znaczenia jest to, jakie decyzje podejmuje RPP, czyli Rada Polityki Pieniężnej.
Jak działa inflacja? Spadek wartości pieniądza
Wzrost inflacji przekłada się na wzrost kosztów towarów i usług. Działanie inflacji ta przede wszystkim:
- redukcja siły nabywczej posiadanych przez ciebie środków. Co to oznacza? Realny zysk z twojej pracy jest pomniejszony nie tylko o podatki dochodowe, ale również o wysokość inflacji. Tym samym jeśli twoje zarobki się nie zmienią, a inflacja wzrośnie o 8%, to mimo że twoja pensja nie spadła, to jest ona warta właśnie o 8% mniej. Oznacza to ukrytą obniżkę o taką właśnie wartość;
- konsumuje oszczędności, a dokładniej ich siłę nabywczą – już samo umieszczenie pieniędzy na lokacie podlega opodatkowaniu. Niestety, oszczędności odłożone w ten sposób także „zmniejszają się” w wyniku działania inflacji. Środki na takiej lokacie po kilkunastu miesiącach będą warte mniej, niż były w chwili jej założenia.
Jak w praktyce akcyza wpływa na dochód procentowy?
Nie ma wątpliwości, że inflacja bazowa wpływa na wysokość cen żywności, cen energii i ogólny koszt życia. Co to oznacza? Zmiana wysokości inflacji o 1% oznacza, że na każde 1000 złotych teoretycznego zarobku dochód realny oraz produkcja wynikająca z naszej pracy ma wartość zmieniającą się o 10 złotych.
Skutki inflacji – jak wpływa ona na VAT, akcyzę i inne podatki?
W wyniku zwiększenia się inflacji wzrasta ogólny koszt życia. Podatek inflacyjny jest ukryty, dlatego też nie masz świadomości, że pomimo utrzymujących się na stałym poziomie podatków wciąż rosną towary cen i usług. Inflacja powoduje, że nawet obniżka podatku VAT oraz innych opłat za towary i usługi nie zmniejsza ich kosztów. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy inflacja jest wysoka. Warto jednak nadmienić, że jej niski poziom jest czymś w pełni naturalnym dla ekonomii kraju.
Jak NBP wpływa na podatek inflacyjny?
W tym miejscu warto zaznaczyć, że Narodowy Bank Polski jako bank centralny może rozpocząć np. dodruk pieniądza. Czasem zdarza się, że do obiegu wprowadzane są banknoty, które wręcz zalewają rynek. To jednak nie rozwiązuje problemu, ponieważ dodruk pieniądza bez popytu na środki oznacza wprowadzenie tzw. pustych środków. To zaś oznacza, że zaburzeniu ulega stosunek podaży i popytu.
Wraz z niekontrolowanym dodrukiem pieniądza można spodziewać się narastania problemów, które w postaci skrajnie negatywnej obserwujemy w wielu krajach Ameryki Południowej oraz Afryki. Dodruk banknotów wymknął się tam spod jakiejkolwiek kontroli, co spowodowało gwałtowne obniżenie się ich wartości. W Polsce problem tzw. hiperinflacji był widoczny w szczególności w apogeum przemian ustrojowych na przełomie lat 80. i 90.
Wzrost cen i mniej wydajna praca – jak inflacja 5% wpływa na gospodarkę?
Podstawowa zależność jest następująca: spadek wartości złotówki dotyczy nie tylko rynku wewnętrznego, czyli polskiego, ale również i zewnętrznego. Oznacza to niższą wartość pieniądza w stosunku do np. dolara czy euro. To zaś bezpośrednio wpływa na pogorszenie sytuacji przedsiębiorców, którzy zajmują się prowadzeniem biznesu także poza granicami naszego kraju.
Tarcza antyinflacyjna jako podatkowy spadochron? Czy obniżka VAT pomoże w 2022 roku?
Prognoza ekonomisty jasno wskazuje, że wprowadzana przez rząd tarcza antyinflacyjna może kosztować kilkadziesiąt mld złotych. Premier Mateusz Morawiecki wraz z rządem postanowili wprowadzić specjalną tarczę inflacyjną. Jakie było jej założenie? W praktyce jej wdrożenie w życie miało krótkoterminowo nieznacznie obniżyć ceny towarów. Niestety, według szacunków części ekonomistów można spodziewać się, że długofalowo tarcza wpłynie na to, że podatek inflacyjny się powiększy, a zatem rozwiązanie przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Nie należy jednak zapominać o tym, że w krótkim czasie rzeczywiście odciąży to najuboższe gospodarstwa, co jednak nie może zaprzeczyć faktowi, że długoterminowo problem może się jedynie pogłębić.
Jaki jest cel inflacyjny?
Według najnowszych danych GUS ceny już w maju 2021 roku inflacja konsumencka wyniosła 4,7%. Warto przy tym zaznaczyć, że już wcześniej np. w 2019 roku szacowano, że cel wynosić będzie 2,5%, choć realnie był wyższy.
- Podatki w Polsce – ile ich jest? Przekonaj się, jak liczne są podatki obowiązujące w Polsce!
- Podatek pośredni – VAT i nie tylko. Kiedy jeszcze go płacisz?
- Podatek cukrowy – czy obejmuje tylko słodzone napoje? Sprawdź, co konsumenci muszą wiedzieć o wprowadzonej opłacie za cukier
- Podatek należny a naliczony – czym się różnią? Jak odliczyć nadwyżkę podatku VAT od towarów i usług?
- Podatek od posiadania psa – ile wynosi w 2024 roku? Kto nie uiszcza tej opłaty? Poznaj podatek od psa