Piąta fala koronawirusa sprawia, że przedsiębiorcy mogą mieć niebawem kłopot z nadmierną absencją pracowników. W Polsce aktualnie znajduje się pół miliona osób objętych kwarantanną. Wysoka transmisja wirusa może przyczynić się do kolejnych przymusowych izolacji. Eksperci z kolei prognozują, że już niedługo możemy się spodziewać nawet 100 tys. zakażeń dziennie.

Piąta fala koronawirusa przyczyni się do licznych absencji pracowników

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że w Polsce zaczęła się piąta fala zakażeń COVID-19. Coraz więcej przypadków jest wywołanych wariantem Omikron. Zdaniem specjalistów dzienna liczba chorych w naszym kraju niebawem przekroczy poziom 100 tys. Takie statystyki wywołują dyskusje na temat potencjalnego lockdownu, aczkolwiek rząd nie planuje wdrożyć takiego rozwiązania o czym informowaliśmy na łamach naszego serwisu. Pojawia się jednak problem z wysoką zaraźliwością nowego wariantu, co może przyczynić się do absencji pracowników, którzy będą zmuszeni przebywać na kwarantannie. Z tego powodu we Włoszech odwołano setek połączeń kolejowych. Po prostu brakowało rąk do pracy.

Piąta fala koronawirusa: przedsiębiorcy przygotowani na wariant Omikron?

„Rzeczpospolita” informuje, że przedsiębiorcy na razie nie sygnalizują problemów ze wzrostem zakażeń wśród swoich pracowników. Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan powiedział dziennikowi, że pracodawcy są już przyzwyczajeni do prowadzenia dzielności w trakcie pandemii. Sprawę ułatwia już doświadczenie w pracy zdalnej u większości firm. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług tymczasowych pracowników.

Dyrektor ds. spraw korporacyjnych Whirlpool Company Polska Zygmunt Łopalewski powiedział, że mimo łagodzenia restrykcji, w zakładach tej firmy reżim sanitarny był cały czas utrzymywany.

Źródło: PAP

Archiwum: styczeń 2022
Piąta fala koronawirusa