Aktualności

Lockdown ponownie zostanie wdrożony w Polsce? Minister zdrowia odpowiada

Lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach. Planujemy pójść w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów – powiedział w środę 19 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zaznaczył, że lockdown nie będzie głównym środkiem zapobiegawczym jak miało to miejsce podczas poprzednich fal. Głosy o potencjalnym zastosowaniu takiego rozwiązania są spowodowane licznymi zakażeniami COVID-19, które dzisiaj przekroczyły granicę 30 tysięcy.

Lockdown zostanie zastąpiony certyfikatami

Niedzielski zwrócił uwagę, że coraz więcej państw rezygnuje z wdrażania lockdownu i podąża w kierunku stosowania certyfikatów szczepień, które potwierdzają testowanie, ujemny wynik testu, status ozdrowieńca bądź też szczepienie. Minister zdrowia oświadczył, że takie kroki zamierza powielić także polski rząd.

Lockdown w Polsce: liczba zakażonych wzrosła dwukrotnie

Dzisiaj (tj. 19 stycznia) odnotowano 30 586 nowych zakażeń koronawirusem. Polityk zwrócił uwagę na dynamikę liczby infekcji, która jest dwukrotnie wyższa niż w poprzednim tygodniu:

To samo miało miejsce wczoraj – wczorajszy wynik rzędu niecałych 20 tys. w stosunku do 11 tys. z tygodnia poprzedniego – to też jest praktycznie podwojenie. I dzisiaj te 30 tys. w stosunku do 16 200 w zeszłym tygodniu – to jest wzrost dokładnie o 90 proc.

– stwierdził Niedzielski, który zastrzegł, że wpływ na takie rezultaty ma duża liczba wykonanych testów:

Ta liczba wykonanych badań jest również rekordowa – wynosi 122 tys. Cały czas mamy bardzo duży udział badań PRC, więc nie ma wątpliwości, że te trendy, które obserwujemy, to są trendy oparte na rzetelnym badaniu PCR

– wyjaśnił.

Lockdown nie zostanie zastosowany. Niedzielski apeluje o wdrożenie pracy zdalnej

Szef resortu zaapelował również do pracodawców, by przechodzili na tryb zdalny tam, gdzie tylko jest to możliwe. Przykład ma dać administracja publiczna, która już w najbliższych dniach powinna funkcjonować w dużej mierze w trybie zdalnym.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: