Pandemia koronawirusa. 1 grudnia ruszają kontrole inspekcji sanitarnej w sklepach, hotelach i lokalach gastronomicznych. Taką wiadomość podał w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Oględziny mają ścisły związek z przestrzeganiem norm sanitarnych przez ww. podmioty. Kontrole będą tym bardziej wzmożone, ponieważ właśnie dzisiaj na terenie całego kraju zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia z powodu dużej liczby osób zakażonych COVID-19 oraz wykrytego nowego wariantu koronawirusa – omikron.

Pandemia koronawirusa. Ruszają kontrole mające na celu przestrzeganie norm sanitarnych przez firmy

Na briefingu Wojciech Andrusiewicz poruszył kwestie kontroli inspekcji sanitarnych w związku z przestrzeganiem norm sanitarnych przez przedsiębiorstwa:

Rano główny inspektor sanitarny miał odprawę z wojewódzkimi inspektoratami sanitarnymi i tutaj kategoryczne wskazanie, że od dzisiaj będą również bardziej wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej na terenie całego kraju

– powiedział rzecznik resortu zdrowia i kontynuuje:

To nie są kontrole dotyczące indywidualnych osób, bo tym zajmuje się policja, czy przestrzegamy obowiązku noszenia maseczek, zachowania dystansu. To są kontrole podmiotów gospodarczych, to są kontrole sklepów, hoteli, lokali gastronomicznych

– wyjaśnia Andrusiewicz.

Pandemia koronawirusa. Ruszają kontrole: od 1 grudnia nowe obostrzenia w Polsce

Od 1 grudnia na terenie całego kraju zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia sanitarne, przepisy tzw. pakietu alertowego w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2, zapowiedziane w poniedziałek 29 listopada przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Restrykcje obejmują m.in. limit 50-procentowego obłożenia w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Taki sam limit dotyczy obiektów sportowych: basenów i aquaparków (do tej pory było to 75 proc. obłożenia). O tych i innych regulacjach pisaliśmy na łamach naszego serwisu, o czym możecie przeczytać tutaj.

Pandemia koronawirusa: ruszają kontrole, ale nie tylko. Zmiany w podróżowaniu pomiędzy poszczególnymi państwami

Ograniczenia dotyczą również podróżowania do innych państw. Wydłużono m.in. z 10 do 14 dni kwarantannę dla osób, które do Polski przyleciały spoza Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Turcji chyba, że podróżni są w pełni zaszczepieni preparatem dopuszczonym do obrotu w UE. Zwolnienie z kwarantanny jest możliwe w przypadku testu PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy. Z nowych przepisów wynika również, że osoby podróżujące z Botswany, Eswatini (dawniej Suazi – PAP), Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny, chyba że są zaszczepione preparatem uznawanym w UE. Dodatkowo do 13 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych w siedmiu państwach znajdujących się na południu Afryki: Królestwa Eswatini, Królestwa Lesotho, Republiki Botswany, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki i Republiki Zimbabwe.

Źródło: PAP

Archiwum: grudzień 2021
Pandemia koronawirusa. Ruszają kontrole