Odliczanie fotowoltaiki od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej było dostępne po raz pierwszy przy rozliczaniu się za rok podatkowy 2019. Aktualnie ta opcja rozliczeniowa jest dalej dostępna. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.
W ostatnich latach Polska odnotowała duży wzrost dotyczący generowania energii poprzez instalacje fotowoltaiczne. Co więcej, można zauważyć, że trend ten się umacnia i coraz większa ilość zainteresowanych decyduje się na montowanie instalacji. Dzięki temu mogą korzystać z energii generowanej w ekologiczny sposób, ale także z dodatkowych ulg takich jak odliczenie fotowoltaiki od podatku. Odliczanie fotowoltaiki od podatku – sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Komu przysługuje odliczanie fotowoltaiki od podatku? Kto może skorzystać z ulgi?
Odliczanie fotowoltaiki od rozliczenia jest możliwe dla osób, które rozliczają swoje dochody w ramach skali podatkowej i podatku liniowego przy stosowaniu jednolitej składki podatkowej. Mogą ją także odliczyć w ramach ulgi także ci, którzy rozliczają się według zasad ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to także osób fizycznych – odliczenie fotowoltaiki od podatku przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Na czym polega ulga dla osób, które zdecydują się na panele fotowoltaiczne?
Osoby zastanawiające się nad montażem paneli fotowoltaicznych lub szukające rozwiązań związanych z optymalizacją podatkową, mogą zastanawiać się, na czym właściwie polega odliczanie fotowoltaiki od podatku.
Czy montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z dodatkowymi ulgami?
Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Można odliczyć od podatku koszty związane z kupnem materiałów budowlanych, urządzeń, a także usług. Warto wiedzieć, że odliczenie fotowoltaiki od podatku może być naliczone w ciągu 3 kolejnych lat, od momentu, kiedy został przeprowadzony pierwszy wydatek.
Ulga na fotowoltaikę – ile może maksymalnie wynieść?
W przypadku odliczenia fotowoltaiki od podatku zastosowano limit. Wynosi on do 53 tys. zł na podatnika i jest jednorazowy. Warto zauważyć, że limitowi nie podlega jedno przedsięwzięcie, a wszystkie zrealizowane inwestycje w wybranych nieruchomościach, które posiada podatnik lub jest ich współwłaścicielem.
Kto może skorzystać na tym limicie ulgi podatkowej?
Na tym zapisie mogą skorzystać małżonkowie, ponieważ limit dotyczy każdego z nich oddzielnie. Może też zostać podwojony do kwoty 106 tys. zł jeżeli małżonkowie rozliczają się wspólnie. W takim przypadku skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej może być atrakcyjniejsze. W momencie, kiedy wysokość odliczenia fotowoltaiki od podatku jest wyższa niż wartość rocznego dochodu, to możliwe jest to, aby nadwyżka była odliczona w następnych latach. Jednak trzeba to zrobić w czasie nie dłuższym niż 6 lat – licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwsze koszty.
Jakie dokumenty trzeba wypełnić, aby skorzystać z odliczenia fotowoltaiki od podatku?
Żeby zakup i montaż został odliczony od podatku, niezbędnym dokumentem jest PIT/0. Załącznik można dodać do składanych w urzędzie skarbowym dokumentów PIT. Warto zauważyć, że nie jest to samodzielna deklaracja, a dodatek. Znajduje się tam zapis „wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”.
Właśnie w tej rubryce podatnik powinien wpisać kwotę odliczenia fotowoltaiki od dochodu. Powinien jedynie pamiętać przy tym o obowiązujących limitach, a także, że maksymalny czas odliczenia od inwestycji wynosi 3 lata od pierwszych poniesionych kosztów – od końca roku, w którym rozpoczęto realizację inwestycji.
W jaki sposób można udowodnić, że poniosło się koszty związane z termomodernizacją?
Chcąc skorzystać z odliczenia fotowoltaiki od podatku, czy z pozostałych ulg termomodernizacyjnych, konieczne jest udokumentowanie wydatków. Dzięki temu urząd skarbowy będzie mógł rzetelnie stwierdzić, że poniesiono koszty. Potwierdzenia inwestycji, które można zbierać, to paragon fiskalny z numerem NIP przy wydatkach do 450 złotych brutto i wszelkie inne dokumenty związane z zakupem usług, czy produktów.
Nowy dom a ulga termomodernizacyjna
Aktualnie, budując nowy dom, warto stosować tzw. zielone rozwiązania. Jednak, czy w tym przypadku obowiązuje odliczenie fotowoltaiki od podatku? Niestety nie. Ta ulga jest proponowana tym osobom, które są posiadaczami lub współposiadaczami domów jednorodzinnych już zbudowanych. Ma to sprawić, że nieekologiczne nieruchomości będą bardziej przyjazne środowisku. Warto też pamiętać, co w ogóle zalicza się do działań termomodernizacyjnych domu. Jest to, na przykład wymiana kaloryferów, pieców, elewacji z ociepleniem, czy kupno pompy ciepła. Wszystkie działania, które sprawiają, że dom pobiera mniej energii, zaliczają się do ulgi termomodernizacyjnej.
O czym pamiętać przy odliczaniu fotowoltaiki od podatku?
Kluczowym aspektem jest zbieranie dowodów płatności, paragonów, czy faktur z rozliczeniami odnośnie do przeprowadzanych zakupów i inwestycji. Warto także rozważyć, czy bardziej opłacalne nie jest odliczenie fotowoltaiki od podatku wraz z żoną, czy mężem. Konieczne jest też wypełnienie pozycji 33 i 34 w części B załącznika PIT/0. Trzeba przy tym pamiętać, że rozliczenie z pierwszych inwestycji może być dokonane nawet do 3 lat po ich zrealizowaniu.
Wiesz już, na czym polega odliczanie fotowoltaiki od podatku. Warto zapoznać się z pozostałymi opcjami rozliczania się z urzędem skarbowym, czy dotacjach do tzw. zielonych inwestycji. Osoby, które decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, często korzystają także z takich programów, jak na przykład program Mój Prąd 3.0. Szczegółowe informacje na temat dotacji i ulg znajdują się na stronie urzędu Ministra Inwestycji i Rozwoju.
- Ulgi podatkowe 2023 – co będzie można odliczyć od podatku w 2023 roku?
- Odliczenie internetu od podatku – komu przysługuje ulga na internet i jak z niej skorzystać?
- Odliczanie leków od podatku – wszystko, co musisz wiedzieć o tej uldze podatkowej
- Czy panele podłogowe można odliczyć od podatku? Aktualne przepisy
- Co mogę odliczyć od podatku? Więcej niż się wydaje