Jak podpisywać dokumenty podpisem kwalifikowanym? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Choć rozwiązanie to znacząco przyspiesza wszelkie działania biznesowe, to konieczne jest jego poprawne używanie. W jaki sposób? Sprawdź!
Podpis elektroniczny PDF to rozwiązanie przeznaczone dla osób fizycznych, w tym tych, które reprezentują swoje przedsiębiorstwa. Z kolei osoby prawne korzystają z bliźniaczego narzędzia – pieczęci elektronicznej. Podpisywanie PDF certyfikatem kwalifikowanym obejmuje wykonanie kilku określonych kroków, dlatego niejedna osoba może mieć z tym problemem. Jeśli jednak będziesz trzymał się ściśle instrukcji, bez trudu poradzisz sobie z tym procederem. Sprawdź sam, jak podpisywać dokumenty podpisem kwalifikowanym!
Gdzie można zakupić podpis kwalifikowany?
Zanim dowiesz, jak podpisywać dokumenty podpisem kwalifikowanym, musisz wiedzieć, skąd wziąć to rozwiązanie. Na samym początku należy wspomnieć o tym, że aby podpisywanie PDF certyfikatem kwalifikowanym było możliwe, konieczne jest zapłacenie około 300 złotych za rok użytkowania elektronicznej sygnatury. Jak wygenerować podpis elektroniczny i gdzie to zrobić? Sprawdź!
Jak wygenerować podpis elektroniczny?
Rozwiązanie to możesz zakupić u jednego z kwalifikowanych dostawców usług zaufania. W Polsce dostępnych jest tylko kilka firm, które w swojej ofercie mają taką propozycję. Jeśli jednak żadna z nich nie spełni twoich oczekiwań, możesz skorzystać z jakiegokolwiek innego przedsiębiorstwa tego typu, działającego na terenie całej Unii Europejskiej. Pamiętaj, że wraz z produktem dostaniesz też instrukcję dotyczącą tego, jak podpisywać dokument podpisem kwalifikowanym. Poniżej jednak znajdziesz ogólne informacje na ten temat.
Podpis kwalifikowany SimplySign – wszystko, co musisz wiedzieć!
SimplySign to jedno z proponowanych rozwiązań, jeśli chcesz wiedzieć, jak podpisywać dokumenty podpisem kwalifikowanym. W przypadku innych programów poszczególne działania mogą nieco się różnić, jednak ogólny sens zawsze będzie taki sam. Nie możesz zapomnieć o tym, że podpisywanie PDF certyfikatem możliwe jest w formacie XAdES lub PAdES. Wybór konkretnego rozwiązania należy do ciebie.
Podpisywanie PDF certyfikatem kwalifikowanym krok po kroku
Rozwikłanie kwestii, jak podpisać dokument PDF podpisem kwalifikowanym, musisz rozpocząć od odpowiedniego przygotowania programu Adobe Acrobat Reader DC. Jak to zrobić?
- Uruchom program SimplySign Desktop oraz wejdź w opcję „Połącz z chmurą”.
- W stosownych polach podaj swój e-mail oraz token, który pojawi się w aplikacji na telefon.
- Kiedy się zalogujesz, będziesz mógł włączyć Adobe Acrobat Reader, wejść w listę „Menu” oraz znaleźć opcję „Preferencje”.
- Kliknij zakładkę „Podpisy”, po czym wejdź w pole „Tożsamości i certyfikaty zaufane”, a następnie „Więcej”.
- Zaznacz wariant „Moduły i znaczniki PKCS#11”.
- Kliknij „Dołącz moduł” oraz wklej w pole stosowny link. Jeśli korzystasz z systemu Windows, będzie to „C: \Windows\System32\SimplySignPKCS.dl”. W przypadku systemu 64-bitowego zamiast „System32” wpisz „System64”. Z kolei osoby, których komputer wyposażony jest w system MacOS, muszą wykorzystać następującą ścieżkę: „/usr/local/lib/libSimplySignPKCS.dylib”
- W momencie, gdy klikniesz „OK”, będziesz mógł przejść do opcji „Moduły i znaczniki PKCS#11” oraz wybrać „x64 PKCS #11 Cryptoki Library”.
- Teraz możesz kliknąć opcję „Zaloguj” oraz za pomocą odpowiednich danych uzyskać dostęp do podpisu.
Kiedy wykonasz wyżej wspomniane kroki, program będzie gotowy do podpisywania PDF. Nie musisz się jednak martwić – cały proces jest jednorazowy, a oprogramowanie przygotowane w ten sposób pozwoli ci na wielomiesięczną pracę. Jak podpisywać dokumenty podpisem kwalifikowanym w momencie, gdy Adobe Reader jest gotów do działania?
Jak podpisywać dokumenty podpisem kwalifikowanym w programie Adobe Reader?
Jeszcze kilka kroków, a będziesz doskonale wiedział, jak podpisywać dokumenty podpisem kwalifikowanym. Jak wyglądają poszczególne etapy?
- Otwórz plik PDF.
- Zjedź na sam dół umowy oraz kliknij „Więcej narzędzi”, po czym „Certyfikaty” oraz „Podpisz cyfrowo”.
- Wybierz pole, w którym chcesz złożyć swój podpis oraz kliknij „Kontynuuj”.
- Podaj swój kod PIN w stosownym miejscu i kliknij „Podpisz”.
- Wybierz opcję „Zachowaj” oraz zmień nazwę pliku.
Odpowiedź na pytanie o to, jak podpisywać dokumenty podpisem kwalifikowanym, nie jest tak prosta, jak mogłoby ci się wydawać. Po odpowiednim przygotowaniu programu podpisywanie PDF certyfikatem będzie jednak trwało o wiele krócej. Samo rozwiązanie jest naprawdę wygodne, dlatego warto rozważyć jego zastosowanie.
- Sprawdź, jak podpisać sprawozdanie finansowe podpisem kwalifikowanym
- Weryfikacja podpisu elektronicznego, czyli jak upewnić się, że sygnatura jest autentyczna?
- Jak wygląda podpis elektroniczny? Sprawdź, aby nie dać się oszukać!
- Podpis elektroniczny – furtka do załatwiania spraw przez internet
- Podpis kwalifikowany – co to jest i jakie ma zalety?