Jak inwestować w złoto oraz dlaczego warto to robić? Powodów jest kilka. Przede wszystkim to świetny sposób na zabezpieczenie kapitału przed inflacją. Więcej dowiesz się z dalszej części artykułu.
Jak inwestować w złoto? W rzeczywistości są na to dwa sposoby. Pierwszym jest zakup fizycznego złota. Sprowadza się to do zakupienia sztabki lub monety bulionowej. Możesz również zainwestować w złoto poprzez kontrakty. Która metoda jest lepsza oraz dlaczego? Jak to przeważnie bywa, wszystko ma swoje wady oraz zalety. Większość inwestorów uważa jednak, że fizyczne złoto jest lepszą opcją. Dlaczego? Ponieważ daje większą pewność. W końcu mając złoto w dłoni, nikt ci go nie zabierze. A kontrakt to jednak forma umowy, która niestety nie zawsze jest dotrzymywana. Czytaj dalej!
Czym jest złoto?
Zanim zaczniemy podróż po mennicach, giełdach metali oraz jubilerach warto złoto nieco lepiej poznać. Chemicznie złoto oznacza się symbolem Au (od łacińskiego słowa aurum). Jest to pierwiastek należący do grupy miedziowców. Złoto to metal szlachetny, który dzięki swojej pięknej, żółtej barwie oraz kowalności na stałe wpisał się w historię ludzkości. To symbol władzy oraz bogactwa. Wynika to po części z niesamowitej trwałości złota. Wykazuje odporność na działanie tlenu oraz kwasów. Rozpuścić można je dopiero w wodzie królewskiej oraz roztworze cyjanku.
Skąd bierze się złoto?
Podobnie jak inne metale szlachetne, złoto jest wydobywane z naturalnych złóż. Pierwiastek ten jest jednak rzadko spotykany w przyrodzie. Jeżeli znasz zasadę popytu oraz podaży, łatwo możesz zrozumieć skąd w takim razie jego wysoka cena. W dawnych czasach złoto wydobywane było z rzek. Prawdopodobnie kojarzysz wizerunek poszukiwacza złota, który uzbrojony w specjalny talerz przeszukiwał rzeki. Było to możliwe dzięki wysokiej gęstości złota. Metal pozostawał na talerzu, podczas gdy inne kamienie były wypłukiwane przez wodę. Obecnie wydobycie złota jest mocno zmechanizowane.
Jak inwestować w złoto? A raczej, czy warto?
Zanim dowiesz się, jak inwestować w złoto, warto zastanowić się nad tym, czy warto. Inwestycja powinna być przemyślana. Jej celem jest pomnożenie kapitału początkowego lub ochrona środków przed utratą wartości. Złoto charakteryzuje się wysoką stabilnością. Ma to swoje zalety, ale również wady. Skoro kurs złota jest stabilny, bardzo dobrze utrzymuje wartość pieniędzy. Chroni więc skutecznie przed inflacją. Z drugiej jednak strony, ciężko oczekiwać, że po roku cena złota znacznie wzrośnie. Na złoto należy patrzeć w perspektywie lat, a nie miesięcy. Jest to inwestycja długoterminowa.
Wszystkie oszczędności w złocie?
Złoto jest bardzo ciekawym aktywem, jednak nie należy umieszczać w nim wszystkich oszczędności. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze, nie zapewnia wysokiej stopy zwrotu z inwestycji, w związku z tym nie umożliwi ci szybkiego pomnożenia kapitału. Po drugie złoto w formie fizycznej musi być przechowywane w miejscu bezpiecznym. Nie powinieneś go trzymać na półce, znacznie lepszy będzie sejf, a on ma ograniczoną pojemność. Po trzecie, spieniężenia dużych ilości złota może być problematyczne. Obecnie mennice skupują chętnie złoto, jednak nikt nie zagwarantuje ci, że tak będzie zawsze.
Co wpływa na cenę złota? Inwestycja w złoto
Złoto jest towarem deficytowym. Obecnie wydobywa się około 3 000 ton złota rocznie. Wcześniej ta ilość była oczywiście znacznie mniejsza. Do tej poty wydobyto 193 400 ton. Oznacza to, że w jeden dzień, wydobywa się więcej węgla, niż złota od początku ludzkiej historii. W takim razie, jak inwestować w złoto? Podaż złota zwiększa się w ciągu roku o mniej niż 2%, a popyt w niestabilnych czasach wzrasta. Ludzie utożsamiają złoto ze stabilnością. Pozostawmy rozważania o tym, czy słusznie na inny raz. W czasie niepokoju część inwestorów szuka rozwiązania w złocie, co sprawia, że cena rośnie.
Do czego wykorzystywane jest złoto?
Żeby wiedzieć, jak inwestować w złoto, należy zrozumieć, do czego jest ono potrzebne. Chyba nikogo nie dziwi, że prawie połowa wydobytego do tej pory złota znajduje się w biżuterii. Niewielkie ilości złota wykorzystywane są również w nowych technologiach. Pozostała ilość znajduje się w bankach centralnych oraz sztabkach i monetach inwestycyjnych. Sektor bankowy przechowuje około 1/5 złota w swoich rezerwach. Zbliżona ilość znajduje się w domach prywatnych inwestorów w postaci sztabek oraz monet. Co ciekawe, wyłącznie 1% złota jest zabezpieczony w ramach ETF-ów i innych kontraktów.
Zalety inwestowania w złoto
Złoto inwestycyjne jest bardzo wdzięczne. Złote monety lub sztabki nie niszczeją. Nie ulegają one korozji, nie rozpuszczają się w wodzie. Oznacza to, że raz kupione złoto, może przetrwać i służyć twojej rodzinie przez tysiące lat. I często tak się dzieje, ponieważ złoto, które zostanie kupione, praktycznie opuszcza rynek. Wyłącznie 30% złota ponownie znajduje się w obiegu. Oznacza to, że aż 70% złota, które jest na rynku to świeżo wydobyty pierwiastek. W roku 2024 niepewna sytuacja oraz widmo kryzysu raczej nie zmienią znacząco tej statystyki. Złoto wciąż będzie kupowane na lata.
Monety czy sztabki?
Pozostało jedno bardzo ważne pytanie. Co wybrać? Jak inwestować w złoto? Wybrać:
- Monety bulionowe
- Sztabki złota
Największą popularnością cieszą się monety bulionowe. Są one wybijane przez mennice, przeważnie mają wagę 1 uncji. Do najbardziej znanych należą:
- Kanadyjski Liść Klonowy
- Australijski Złoty Kangur
- Wiedeński Filharmonik
Złot sztabki w żaden sposób nie odstają od monet. Każda sztabka powinna być opatrzona certyfikatem, który potwierdza jej autentyczność. Nad złotem i jego autentycznością czuwa LBMA, czyli London Bullion Market Association.
Nie czy, a gdzie!
Kupując złoto fizyczne, koniecznie korzystaj z pomocy sprawdzonych źródeł. Złote monety bulionowe niestety bywają podrabiane. Osoby bez właściwej wiedzy, nie będą w stanie odróżnić prawdziwej monety od falsyfikatu. A taka pomyłka może być bardzo kosztowana. Jeżeli chcesz zainwestować, skorzystaj ze sprawdzonych mennic oraz giełd. Zakup złota w przypadku monet i sztabek obarczony jest ryzykiem, które możesz jednak skutecznie zminimalizować. Nie kupuj złota z drugiej ręki, jeżeli nie wiesz, jak rozpoznać prawdziwe złoto, nie podejmuj się samodzielnie jego rozpoznania.
Podobnie z „papierowym” złotem. Inwestując w instrumenty finansowe powiązane ze złotem, zachowaj czujność. Większość z nich to kontrakty długoterminowe. Wiążą się one z koniecznością rozliczenia zysku przez PIT 8C. Jest to opcja wygodna, jednak wielu inwestorów podważa jej zasadność. Fizyczne złoto zapewnia większą pewność, niż kontrakt ETF. Co więcej, wielu inwestorów uważa, że złoto fizyczne ma w sobie coś magicznego, potrafi zahipnotyzować, a jego obecność sprawia przyjemność. Być może to wyjaśnienie tego, dlaczego ludzie od zarania dziejów chcieli się nim otaczać.
- None Found