Stworzenie własnego oprogramowania to potężna inwestycja nie tylko pieniędzy, ale też czasu i energii. Właśnie dlatego dobrze jest rozejrzeć się za software housem, które odpowie na potrzeby Twojego biznesu i najlepiej wesprze wszystkie procesy. Ale jak wybrać taki zespół deweloperów, który faktycznie spełni nasze oczekiwania? Poniżej przedstawiamy 4 wskazówki, które naszym zdaniem mogą pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.
Czym jest software house?
Na samym początku zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest software house. A jest to firma, która po prostu zajmuje się produkcją oprogramowania na zamówienie dla swoich klientów. Nie są to proste projekty, a bardziej złożone przypadki w celu spełnienia założeń biznesowych danej firmy, charakteryzujące się określonymi potrzebami i wymagające konkretnych funkcjonalności. Kiedy warto zwrócić się do software house’u? Wtedy, gdy masz pomysł na usprawnienie procesów w swojej firmie, ale nie ma na rynku gotowego rozwiązania lub wtedy, kiedy żadne z gotowych rozwiązań Ci nie odpowiada i planujesz stworzyć coś własnego. Software house to dobry pomysł, kiedy wymagasz wykwalifikowanych specjalistów i ich wiedzy do implementacji dobranych pod Twój biznes ficzerów.
Jakie są zalety współpracy z software housem?
Być może zmagasz się z pytaniem, czy współpraca z firmą programistyczną jest najlepszą opcją dla Twojego projektu, więc pokrótce jeszcze kilka korzyści.
Praca zespołowa
Najważniejszą korzyścią z korzystania z software house’u jest współpraca z profesjonalistami, którymi zarządza project manager. Jest to spore ułatwienie, ponieważ od początku możesz mieć kontakt wyłącznie z nim, a nie z całym zespołem. Project Manager posiada wszystkie informacje o projekcie, więc jest w stanie przekazać je dalej w zrozumiały sposób, ale też współpracować z teamem, który otrzyma od niego jasne wytyczne o procesie projektowym.
Pełen rozwój platformy
Firmy tworzące oprogramowanie mogą towarzyszyć Ci od początku do końca projektu, a więc od momentu wprowadzenia produktu na rynek po rozwój i konserwację, możesz w pełni polegać na ich usługach.
Kontrola nad procesem rozwoju
Decydując się na współpracę z software housem, warto też pamiętać, że pełną odpowiedzialność za pracę i zespół przejmuje właśnie ta firma. Ty, jako partner, możesz pociągnąć ich do odpowiedzialności np. w przypadku, gdy termin nie zostaje dotrzymany.
Jak wybrać software house? Wskazówki
Przejdźmy w końcu do konkretów, czyli jak odpowiednio wybrać software house?
Sprawdź portfolio
Na samym początku powinieneś sprawdzić portfolio i projekty, jakie realizowała firma. Bez względu na to, na jak dobry zespół się kreuje, sprawdzenie poszczególnych case’ów pomoże Ci wgłębić się bardziej w poszczególne obszary i zweryfikować, czy jest to coś, na czym Ci zależy. Umieszczenie portfolio na stronie to też źródło informacji o wyzwaniach, głównych celach projektu i rezultatach, jakie udało się osiągnąć. Pamiętaj jednak, że w przypadku braku odpowiadającego Ci case study wcale nie musi to oznaczać wątpliwej jakości usług, a umów, w wyniku których zabrania się rozpowszechniania jakichkolwiek informacji o danym projekcie.
Zapytaj o zespół
Za sam projekt odpowiada oczywiście zespół, dlatego informacje o nim mogą być przydatne. Dobry zespół to przede wszystkim doświadczenie, posiadane kompetencje i różnorodność stanowisk, a więc w jego skład poza deweloperami czy testerami, powinny wchodzić też takie osoby jak analitycy, designerzy czy project managerowie. Dowiedz się też, jakich technologii i narzędzi używa firma, co pomoże Ci sprawdzić, czy nadążają za postępem technologicznym.
Dowiedz się, co myślą o nich inni
Podczas wyboru kluczowa może być też opinia innych. W tym celu warto zgłębić się w opinie obecnych i poprzednich klientów – najlepszą reklamą są właśnie oni. Nie bez powodu mówi się też, że cennym źródłem informacji są oceny negatywne, dlatego staraj się zwrócić uwagę na oba rodzaje komentarzy. Publikacje klientów z reguły są dość rozległe i merytoryczne, a więc mogą utwierdzić Cię w przekonaniu, że dokonujesz dobrego wyboru lub skierować Cię w innym kierunku.
Czy mówicie tym samym językiem?
Stworzenie narzędzia to nie wszystko. Umiejętność komunikacji i otwartego dialogu jest również bardzo ważna, ponieważ Twoja wiedza o technologii może być niewystarczająca, by zrozumieć niektóre procesy. I to jest jak najbardziej w porządku, dlatego szukaj software house’u, z którym w pełni odnajdziesz wspólny język. Dobra komunikacja sprawia, że obie strony szybciej osiągają swoje cele i ogranicza ryzyko wystąpienia wątpliwości, a to z kolei oznacza szybsze dotarcie do finału.
Sztuka wyboru software house’u
Wszystkie powyższe wskazówki z pewnością pomogą Ci wybrać firmę, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Może Ci się też wydawać, że znalezienie idealnego dopasowania, uwzględniając wszystkie te aspekty, jest niemożliwe, w końcu nie ma na rynku ideałów. Ale możesz zbliżyć się do tego celu, wybierając usługę Drupal. Skontaktuj się z nami, a porozmawiamy o Twoich potrzebach.
- Jaki sklep internetowy wybrać: SaaS vs. Open Source
- Oprogramowanie do zarządzania produkcją: co warto wiedzieć na początku?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze platformy SaaS do stworzenia sklepu internetowego?
- Jakie zmiany pojawiły się w pakiecie Microsoft Office 2021?
- Program do obsługi BDO – do kiedy należy złożyć sprawozdanie roczne? Odpowiadamy