Zastanawiasz się nad karierą w służbach mundurowych? Chciałbyś się dowiedzieć, ile zarabia celnik? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym zajmuje się funkcjonariusz celno-skarbowy.
Prawidłowa nazwa zawodu, zwanego potocznie „celnikiem” to funkcjonariusz celno-skarbowy. To urzędnik państwowy, należący do służb mundurowych. Celnik zajmuje się kontrolą przewożonych przez granicę towarów. Sprawdza, czy pojazdy i osoby przekraczające granicę państwa, nie przewożą nielegalnych towarów w tym broni, prawnie zakazanych przedmiotów oraz używek takich jak np: marihuana, której zakazuje się w wielu państwach. Jednak są kraje jak na przykład: Holandia, gdzie nastąpiła legalizacja marihuany. Ile zarabia celnik i jak można znaleźć pracę w tym zawodzie? Czytaj dalej.
Gdzie pracuje funkcjonariusz celno-skarbowy?
Zanim dowiesz się, ile zarabia celnik, przeczytaj, z czym wiąże się ta praca. Celnicy pracują na drogowych przejściach granicznych i na lotniskach. Sprawdzają towary w handlowych portach morskich i w izbach celnych, na przykład, przy stacjach przeładunkowych towarowych pociągów międzynarodowych. Charakter pracy zależy od zajmowanego stanowiska, doświadczenia zawodowego i zakresu obowiązków. To nie tylko kontrola bagaży i przeszukiwanie pojazdów w celu wykrycia kontrabandy. Zwykle młodsi stażem celnicy wypełniają mnóstwo dokumentacji, związanej z naliczaniem cła, VAT-u i akcyzy.
Ile zarabia celnik?
Pensja celnika to suma kwoty bazowej i szeregu dodatków, na przykład za delegację, staż pracy, awans zawodowy czy premie uznaniowe za szczególne osiągnięcia w walce z przemytnikami. Wprawdzie zarobki młodych stażem celników oscylują w granicach 4000 zł brutto. Jednak praca w tej branży to możliwość szybkiego awansu, który zawsze wiąże się z podwyżką. Dlatego średnia pensja celnika wynosi około 6000 zł brutto. Warto też pamiętać o takich dodatkach, jak popularne w budżetówce „trzynastki” i nagrody jubileuszowe. Poza tym jest to stabilna praca, a mundur celnika budzi respekt i szacunek.
Jak zostać celnikiem?
Jeśli chcesz pracować w służbie celno-skarbowej, to śledź ogłoszenia administracji w Izbach Administracji Skarbowej o naborze pracowników. Musisz złożyć m.in. zaświadczenie o niekaralności i dobrym stanie zdrowia. Nie jest wymagane wyższe wykształcenie, jednak studia prawnicze i ekonomiczne znacznie ułatwiają zdobycie tej pracy i późniejsze awanse. Rekrutacja obejmuje testy wiedzy o prawie celnym i funkcjonowaniu administracji publicznej, a także teksty psychologiczne i sprawnościowe.
Wiesz już, ile zarabia celnik i na czym polega jego praca. Pamiętaj też, że kariera w służbie celnej wiąże się z częstymi wyjazdami w delegację, w tym na różnego rodzaju szkolenia. Ponadto celnik może być skierowany do pracy w innej placówce, a to często wiąże się z przeprowadzką.
- Ile zarabia stewardessa i steward? Poznaj predyspozycje potrzebne w tym zawodzie
- Ile zarabia kierowca tira? Poznaj jego zarobki!
- Ile zarabia weterynarz? Sprawdź, od czego zależą zarobki lekarzy weterynarii w Polsce
- Ile zarabia ratownik medyczny w Polsce? Sprawdź zarobki i zakres obowiązków!
- Ile zarabia architekt? Poznaj zarobki architekta w Polsce w zależności od specjalizacji