Ile zarabia stewardessa? Czy zarobki kobiet w tej branży różnią się od zarobków mężczyzn? Jak zostać stewardem – co trzeba umieć i czy płeć w ogóle ma znaczenie w kontekście tej pracy? Sprawdź odpowiedzi na te nurtujące pytania!

Praca stewardessy to wbrew pozorom ciężki kawałek chleba. Może się wydawać, że to proste i przyjemne zajęcie związane z podróżami. Tak naprawdę jest to praca bardzo odpowiedzialna. Nie każdy może się jej podjąć, a linie lotnicze mają określone wymagania wobec kandydatów. Oferują im za to nierzadko solidne pensje, aczkolwiek nie wszyscy mogą liczyć na zarobki na podobnym poziomie. Poznaj specyfikę tego fachu, wysokość pensji i konieczne wymagania stawiane potencjalnym pracownikom linii lotniczych.

Praca stewardessy i praca stewarda

Stewardessy, jak też stewardzi, to istotni członkowie załogi samolotu. Pozornie ich zadania to jedynie udzielanie pasażerom niezbędnych informacji czy podawanie napojów. Ale, gdy spojrzysz głębiej na pracę przedstawicieli tych fachów, zobaczysz, że ich obecność jest esencjonalna dla komfortu podróży. 

Stewardzi i stewardessy dbają o wszelkie potrzeby osób lecących danymi liniami, w tym także pilotów. W wypadkach kryzysowych nadzorują także procedury bezpieczeństwa. Bez ich udziału każdy lot z pewnością byłby o wiele mniej przyjemny. Tym samym to, ile zarabia stewardessa, winno iść w parze z tym, jak dobrze czują się jej pasażerowie.

Cierpliwość i opanowanie to bez wątpienia najważniejsze cechy, jakie muszą prezentować stewardessy i stewardzi. Bez nich niemożliwe byłoby zarówno obsługiwanie gości pokładu samolotu, jak i funkcjonowanie w sytuacjach generujących stres. Oprócz tego, personel pokładowy powinien wzbudzać zaufanie oraz pozytywne emocje wśród pasażerów. Nietrudno więc zauważyć, że praca ta wymaga wewnętrznej równowagi i umiejętności komunikacji. Te kwalifikacje naturalnie mają wpływ na to, ile zarabia stewardessa.

Praca stewardessy – godziny

Personel pokładowy w liniach lotniczych co do zasady pracuje czterdzieści godzin tygodniowo. Jednak pojedynczy dzień pracy stewardessy lub stewarda może być bardzo długi i wynosić nawet dwanaście do czternastu godzin. Liczba ta ulega wydłużeniu w przypadku lotów międzynarodowych. Przy tego typu przelotach dzień pracy może trwać nawet osiemnaście godzin. To, ile zarabia stewardessa, powinno odzwierciedlać trud włożony w pracę.

Warto także zaznaczyć, że praca stewarda lub stewardessy obwarowana jest określonymi limitami. Unijne wytyczne dotyczą maksymalnego rocznego czasu pracy osób z tej grupy zawodowej. Niezależnie od tego, ile zarabia stewardessa, nie może on przekroczyć 900 godzin.

Ile zarabia stewardessa?

Panuje stereotyp, że zarobki stewardessy są niezwykle wysokie. Owszem, w wielu przypadkach to może być prawda. Ale należy pamiętać, że to, ile zarabia stewardessa, zależy od wielu czynników. Pensja stewardessy może tym samym znacząco różnić się w zależności czy to od linii lotniczych, stażu pracy bądź jej intensywności. Jak w każdym zawodzie, tak i w tym niektórzy zarabiają wysokie sumy, inni – mniejsze. 

Ile zarabia stewardessa – Polska, świat i różne linie lotnicze

Stewardessa w Polsce może zarabiać kilka tysięcy złotych, jednak w zależności od linii lotniczych, zarobki mogą się między sobą znacznie różnić. W niektórych wypadkach nawet u rodzimych przewoźników mogą sięgnąć kwot rzędu 10000 zł. Pamiętaj jednak, że takie zarobki stewardessy to nie reguła.

Oczywiście to, ile zarabia stewardessa, zmienia się znacząco w zależności od kraju, w którym pracuje. Praca w liniach funkcjonujących w Europie Zachodniej, Stanach czy krajach arabskich znacząco zmienia pensję stewardessy. Obecnie do najlepiej płacących linii lotniczych świata zaliczyć można Emirates, EasyJet Switzerland czy Swiss Air. Najsłabiej płacą tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair czy WizzAir.

Zarobki stewardessy i ich cztery najważniejsze aspekty

Warto także pamiętać o tym, że to, ile zarabia stewardessa, jest zależne od kilku czynników. Pensja wypłacana na koniec miesiąca nie jest jednolita.

Można stwierdzić, że zarobki stewardessy lub stewarda opierają się na czterech filarach. Są to:

  • podstawa – kwota gwarantowana w ramach umowy;
  • nalot – godziny lotów w miesiącu, jednak mowa tu tylko o tych wylatanych godzinach, które wykraczają poza pensum;
  • dodatki i diety – np. na transport czy mundur służbowy;
  • prowizja od sprzedaży pokładowej – najczęściej wynosi ona od 2,5% do 10%, w zależności od linii lotniczych.

Czym jest wspomniane wyżej pensum? Jest to minimalna liczba godzin, którą stewardessa musi wylatać. Ta liczba wlicza się najczęściej do podstawy. Nalot liczony jest dopiero powyżej pensum.

Należy także pamiętać, że na pensje stewardessy lub stewarda mogą wpływać inne czynniki. Zaliczają się do nich wykształcenie, opanowane języki czy staż pracy. Te wszystkie elementy determinują to, ile zarabia stewardessa.

Ile zarabia stewardessa w LOT?

Polskie Linie Lotnicze to jeden z najbardziej popularnych przewoźników. Oferuje on pracownikom personelu pokładowego różne rodzaje umów. Generalnie rzecz ujmując, 45 godzin pracy na pokładzie samolotu LOT przekłada się na pensję stewardessy lub stewarda w wysokości od 2500 do 3500 zł brutto. Dodatkowo, pracownicy otrzymują ok. 90 zł brutto za każdą wylataną godzinę. Maksymalna liczba godzin, jakie można zaliczyć w miesiącu, wynosi 55. 3000 do 4000 zł to średnia pensja – stewardessa w LOT może liczyć na właśnie takie uposażenie.

Niektórzy pracownicy w Polskich Liniach Lotniczych nie są zatrudniani na etat, ale na zasadach kontraktu B2B. Ten z kolei wymaga założenia działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie skutkuje nieco wyższymi pensjami. Jednak to, ile zarabia stewardessa na rękę przy takiej formie umowy, to nie wszystko. Trzeba bowiem pamiętać, że umowa B2B wyklucza płatne urlopy czy świadczenia chorobowe.

Jakie są zarobki stewarda?

Czy to, ile zarabia stewardessa i ile zarabia steward, to dwie zupełnie odmienne kwestie? Czy pensje różnią się w zależności od płci? Odpowiedź jest krótka. Nie, nie ma znaczących różnic pomiędzy uposażeniem kobiet i mężczyzn pracujących w personelu pokładowym.

Jak pokazują dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana zarobków w obu przypadkach jest podobna. Wynosi 4417 zł netto. Co ciekawe, choć stereotypowo uważa się, że stewardessa to raczej kobiecy zawód, mężczyzn w tym fachu jest wielu. Nie można mówić o żadnej dysproporcji. Kobiety stanowią 54% personelu pokładowego linii lotniczych, zaś mężczyźni – 46%.

Sprawdź jak zostać stewardessą

Wiesz już, ile zarabia stewardessa. Pora odpowiedzieć na pytanie o to, jakie kwalifikacje są niezbędne do tego, by podjąć się tego fachu. Praca stewardessy i praca stewarda wymagają wewnętrznych predyspozycji. Jednak linie lotnicze mają też często bardzo konkretne wymagania co do kandydata na to stanowisko. Jakie? Oto najważniejsze wytyczne:

  • odpowiedni wiek – najczęściej od 18 do 30 lat, choć zdarza się obecnie, że profesji stewardessy imają się i starsi pracownicy;
  • wzrost w określonym przedziale – najczęściej od 160 do 175 cm;
  • znajomość języków obcych – najlepiej dwóch, kluczowy jest język angielski;
  • ogólny dobry stan zdrowia i kondycji fizycznej – brak chorób przewlekłych;
  • umiejętność pływania na wysokim poziomie – co jest oczywiste w przypadku ewentualnego wypadku.

Nietrudno się domyślić, że wyższy poziom określonych umiejętności, szczególnie językowych, może przekładać się na to, ile zarabia stewardessa w danych liniach. Warto dodać, że wymienione wymagania to pewne minimum w Polsce. W liniach zagranicznych mogą być one jeszcze bardziej szczegółowe i restrykcyjne.

Praca stewardessy – dobrze płatna, ale wymagająca

Podsumowując, można stwierdzić, że w przypadku omawianego fachu wysokie zarobki idą w parze z dużymi wymaganiami. Teraz wiedząc, ile zarabia stewardessa i znając liczne reguły oraz wymagane kwalifikacje, możesz podjąć świadomą decyzję na temat tego, czy praca stewarda jest dla ciebie.

ŹRÓDŁA:

https://www.cabincrew.pro/blog/ile-zarabia-stewardessa.html

https://poradnikpracownika.pl/-ile-zarabia-stewardessa-steward-w-polsce

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26220655,ile-zarabia-stewardessa-i-jak-nia-zostac-duzo-zalezy-od-linii.html

https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-stewardesa-w-lotnictwie-pasazerskim

Archiwum: wrzesień 2021
ile zarabia stewardessa