Porady

Ile zarabia kierowca tira? Poznaj jego zarobki!

4 minut(y) czytania

Ile zarabia kierowca tira? Ta wymagająca i męcząca praca może wiązać się z całkiem wysoką wypłatą. Poznaj średnie stawki, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Czy pensja kierowcy tira będzie dla ciebie wystarczająca? Dowiedz się!

Kierowca tira nie ma łatwej pracy. Godziny spędzone za kierownicą powodują ból pleców, a dalsze i lepiej płatne trasy oznaczają spanie z dala od domu. Jednak bez wątpienia jest to zawód po prostu potrzebny. 

Ile zarabia kierowca tira? Na to duży wpływ mają trasy, którymi kursuje. To, ile zarabia kierowca zawodowy, zależy również od tego, ile kilometrów ma do pokonania. Poznaj pensje takich osób zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jaka jest średnia wypłata? Czy twój pracodawca na pewno odpowiednio docenia twój wkład w rozwój jego firmy? Sprawdź!

Kierowca tira – zarobki

Ile zarabia kierowca tira? Mediana, czyli wartość środkowa w tym zawodzie, wynosi 3 990 zł brutto. Oznacza to, że ta kwota jest najbliższa przeciętnej. Jeśli dostajesz mniej więcej taką pensję, to znajduje się ona gdzieś w środku skali. 

Jednocześnie, musisz zwrócić uwagę na to, że ok. 25% osób zarabia zdecydowanie mniej. Ogólne średnie zarobki brutto wahają się między ok. 3000-5200 zł – tyle dostaje mniej więcej połowa osób. Kierowca tira zarobki o wysokości ponad 5200 zł brutto ma tylko w 25% przypadków.

Zobacz także:  Znaki aktywne D 6

Zarobki kierowcy tira – czy da się znaleźć pracę w zawodzie?

Zarobki kierowcy tira są istotne, ale nie aż tak jak to, czy w ogóle taka osoba jest w stanie znaleźć pracę w zawodzie. Na szczęście odpowiedź brzmi – jak najbardziej tak! Na portalach motoryzacyjnych oraz takich z ogłoszeniami o pracę bezustannie pojawiają się nowe oferty, dlatego akurat o to nie musisz się martwić. 

Z uwagi na wymogi stawiane zawodowemu kierowcy, takie osoby po prostu muszą być wyspecjalizowane. W związku z tym ich liczba na rynku jest mocno ograniczona. To sprawia, że łatwiej jest znaleźć w tym zawodzie lepiej płatną posadę.

Ile zarabiają kierowcy ciężarówek? Co ma na to kluczowy wpływ?

To, ile zarabia kierowca tira, jest uzależnione od wielu czynników. Nie są one związane jedynie z samym pracodawcą i doświadczeniem, ale również z rodzajem wykonywanej pracy. W końcu trasy bywają naprawdę bardzo różne. Na oferowaną wypłatę wpływ mają:

  • rodzaj przewożonych materiałów – osoby przewożące te potencjalnie niebezpieczne bądź szczególnie kosztowne będą prawdopodobnie zarabiały więcej;
  • sposób jazdy – jeśli jeździsz oszczędnie, prawdopodobnie będziesz dostawać do pensji dodatek;
  • liczba przejechanych kilometrów – odległe trasy są dodatkowo płatne;
  • praca w nocy i w weekendy – większość firm oferuje dla takich kierowców wyższe wynagrodzenia;
  • nadgodziny – im więcej będziesz pracować, tym więcej będziesz zarabiać.

To oczywiście tylko przykładowe czynniki, które mogą wpłynąć na wysokość wypłaty. To, ile zarabiają kierowcy ciężarówek, może być więc bardzo mocno zróżnicowane.

Kierowca międzynarodowy – zarobki najwyższe przy międzynarodowych trasach

Zarobki międzynarodowego kierowcy tira mogą być minimalne, ale za to z dużą ilością dodatków i premii. Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców podaje, że średnia płaca osoby, która jeździ w takie trasy, wynosi ok. 5000-8000 zł brutto. Jednak za każdy nadmiar kilometrów, oszczędność, nadgodziny, szybkość przejazdu itd. kierowca może otrzymać premię, przez co jego praca jest jeszcze bardziej opłacalna. 

Zobacz także:  Zwolnienie dyscyplinarne pracownika – kiedy jest dopuszczalne i z czym się wiąże?

Ile zarabia kierowca tira, który naprawdę przykłada się do swojej pracy? Ta kwota może wzrosnąć nawet do ponad 10000 zł brutto!

Ile zarabiają kierowcy tirów? Zależy od prawa jazdy

Zarobki uzależnione są też od rodzaju prawa jazdy – w końcu można być kierowcą zawodowym z dokumentem kategorii B. Jednak nie pozwoli ci on na zostanie kierowcą tira. Aby móc prowadzić tak potężny pojazd, będziesz musiał zdać egzaminy na prawo jazdy kat. C oraz C+E. 

Nie bez znaczenia dla wysokości wypłaty będą też wykonane badania i szkolenia. To, ile zarabiają kierowcy tirów, może być zależne od tego, jakie dokładnie mają prawo jazdy i jak długo je mają. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, wybierz się na wszystkie kursy jak najszybciej.

Ile zarabia kierowca ciężarówki w Polsce? Trasy krajowe

Wypłaty kierowców, którzy poruszają się po Polsce, są zwykle najbardziej zbliżone do średniej krajowej. Oczywiście, w dalszym ciągu będziesz mógł liczyć na przynajmniej część dodatków, jednak nie będą one tak wysokie, jak w przypadku międzynarodowych tras. To, ile zarabia kierowca ciężarówki w Polsce, jest zwykle kwotą niższą od zarobków w reszcie Europy. 

Zależy ci na wyższej wypłacie? Może okazać się, że dobrym pomysłem będzie wyprowadzka. Zwłaszcza, jeśli zobaczysz, ile zarabia kierowca tira w Niemczech czy Holandii.

Kierowca tira – ile zarabia za granicą?

Kraje zachodnie to wyższe koszty życia, ale również zdecydowanie korzystniejsze zarobki. Najwięcej w Europie da się zarobić w Niemczech, bo tam średnia wypłata to ok. 3000-4000 euro, czyli ok. 140000-18000 zł. W porównaniu do tego, ile można dostać na rękę w Polsce, to naprawdę wysokie stawki. 

Ile zarabia kierowca tira w innych krajach? Oto zestawienie:

  • Czechy – ok. 16000-18000 CZK (do ok. 3 200 zł);
  • Francja – ok. 2000-3000 euro (do ok. 14 tys. zł);
  • Holandia – ok. 2000-3000 euro (do ok. 14 tys. zł);
  • Szwecja – 28000-30000 SEK (do ok. 13 500 zł);
  • USA – 5500-6500$ (do ok. 26 tys. zł).
Zobacz także:  Kwota wolna od podatku – w Polsce i na świecie. Sprawdź, ile wynosi!

Kierowca ciężarówki – zarobki a płeć

Dobry kierowca tira może naprawdę nieźle zarabiać. Jednak, mimo wszystko, to zawód wciąż zdominowany przez mężczyzn. To, ile zarabia kierowca tira nie musi być jednak przypisane tylko im! Jeśli jesteś kobietą, którą fascynują samochody i dalekie podróże potężnym pojazdem, to może okazać się, że to dobry zawód dla ciebie. Obecnie ok. 3% osób wykonujących go to właśnie panie, które wyróżniają się na męskim tle, co może działać na ich korzyść, np. w trakcie rozmowy o pracy. Dlatego warto próbować!

Nim skupisz się tym, ile zarabia kierowca zawodowy, musisz zwrócić uwagę na to, że pracując w tym zawodzie najpierw będziesz musiał ponieść prawie 10000 zł wydatków. Sam kurs na prawo jazdy kat. B+C to ok. 2900 zł, a takich kursów na różne kategorie musisz mieć aż trzy! Niezbędne są też m.in. badania psychologiczne czy lekarskie. Pensja kierowcy tira często sprawia, że te wydatki będą opłacalne. Ale jeśli nie czujesz się na siłach, aby prowadzić tak duży pojazd, najpierw po prostu sprawdź, czy nie będzie to dla ciebie zbyt męczące.

Nasze propozycje
Porady

Fotowoltaika, czyli darmowa i czysta energia dla każdego

1 minut(y) czytania
Zgodnie z definicją fotowoltaika to technologia, która umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zastosowanie krzemowych paneli pozwala wytwarzać prąd stały, który po przetworzeniu przez falownik może zostać wykorzystany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Zastosowanie tej technologii jest opłacalne i korzystne dla środowiska naturalnego.
KsięgowośćPorady

Faktura uproszczona – co warto o niej wiedzieć? Przybliżamy najważniejsze informacje

4 minut(y) czytania
Faktura uproszczona to jeden z wielu rodzajów dokumentów występujących w obrocie profesjonalnym. O ile powszechność zwykłej faktury VAT jest niekwestionowana, o tyle nie dla każdego jest w pełni jasne, co to jest faktura uproszczona. Sprawdź to! Przeczytaj.
Porady

Ile zarabia ratownik medyczny? Sprawdź stawki i zakres obowiązków!

6 minut(y) czytania
Ile zarabia ratownik medyczny w twojej miejscowości? Zdecydowanie nie jest to wiedza powszechna. Sprawdź, jakie wynagrodzenie pobiera się na takim stanowisku i…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *