Zarobki

Ile zarabia kierowca tira? Poznaj jego zarobki!

Ile zarabia kierowca tira? Ta wymagająca i męcząca praca może wiązać się z całkiem wysoką wypłatą. Poznaj średnie stawki, zarówno w Polsce, jak i za granicą w 2023 roku. Czy pensja kierowcy tira będzie dla ciebie wystarczająca? Dowiedz się!

Kierowca tira nie ma łatwej pracy. Godziny spędzone za kierownicą powodują ból pleców, a dalsze i lepiej płatne trasy oznaczają spanie z dala od domu. Jednak bez wątpienia jest to zawód potrzebny, a wręcz niezbędny, co pokazują ostatnie lata.

Zapotrzebowanie na kierowców zawodowych nieustanie rośnie i według różnych szacunków niedobór kierowców w polskich przedsiębiorstwach wynosi około 20%, a luka ilościowa kształtuje się na blisko 200 tys. kierowców (PWC, Transport przyszłości. Raport o perspektywach rozwoju transportu drogowego w Polsce w latach 2020-2030). Można zatem śmiało stwierdzić, że dostępność i stabilność pracy kierowców samochodów ciężarowych kształtuje się na bardzo wysokim poziomie. Pozytywnym efektem wysokich niedoborów jest większa rywalizacja przedsiębiorstw o kierowcę, a co za tym idzie, możliwość negocjacji warunków pracy i płacy.

ABC Szkolenia kierowcy na tira

Ile zarabia kierowca tira? Na to duży wpływ mają trasy, którymi kursuje. To, ile zarabia kierowca zawodowy, zależy również od tego, w jakim systemie pracuje. Poznaj pensje takich osób zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jaka jest średnia wypłata? Czy twój pracodawca na pewno odpowiednio docenia twój wkład w rozwój jego firmy? Sprawdź

Kierowca tira – zarobki

Ile zarabia kierowca tira? Mediana, czyli wartość środkowa w tym zawodzie, wynosi 3 990 zł brutto. Oznacza to, że ta kwota jest najbliższa przeciętnej. Jeśli dostajesz mniej więcej taką pensję, to znajduje się ona gdzieś w środku skali. 

Jednocześnie, musisz zwrócić uwagę na to, że ok. 25% osób zarabia zdecydowanie mniej. Ogólne średnie zarobki brutto wahają się między ok. 3000-5200 zł – tyle dostaje mniej więcej połowa osób. Kierowca tira zarobki o wysokości ponad 5200 zł brutto ma tylko w 25% przypadków.

Przedstawione dane dotyczą oczywiście wysokości podstawy. Do tego należy doliczyć diety, dodatki, premie i ryczałty. Wielu kierowców zwraca uwagę na problem wynikający z niskiej podstawy i wysokich dodatków, to się jednak wkrótce zmieni za sprawą przepisów Pakietu Mobilności. Zgodnie z przepisami kierowcy międzynarodowi mają być zatrudniani na warunkach krajów, w których wykonują swoje usługi. Czyli dla przykładu: kierowca zatrudniony w polskiej firmie realizującej przewozy po Niemczech na umowie będzie miał minimalną stawkę niemiecką ~10 e/h, czyli około 2000 euro miesięcznie.

Zarobki kierowcy tira – czy da się znaleźć pracę w zawodzie?

ile zarabia kierowca tira - zarobki kierowcy tira – czy da się znaleźć pracę w zawodzie?

Zarobki kierowcy tira są istotne, ale nie aż tak jak to, czy w ogóle taka osoba jest w stanie znaleźć pracę w zawodzie. Na szczęście odpowiedź brzmi – jak najbardziej tak! Na portalach motoryzacyjnych oraz takich z ogłoszeniami o pracę bezustannie pojawiają się nowe oferty, dlatego akurat o to nie musisz się martwić. 

Z uwagi na wymogi stawiane zawodowemu kierowcy, takie osoby po prostu muszą być wyspecjalizowane. W związku z tym ich liczba na rynku jest mocno ograniczona. To sprawia, że łatwiej jest znaleźć w tym zawodzie lepiej płatną posadę.

Ile zarabiają kierowcy ciężarówek? Co ma na to kluczowy wpływ?

To, ile zarabia kierowca tira, jest uzależnione od wielu czynników. Nie są one związane jedynie z samym pracodawcą i doświadczeniem, ale również z rodzajem wykonywanej pracy. W końcu trasy bywają naprawdę bardzo różne. Na oferowaną wypłatę wpływ mają:

  • rodzaj przewożonych materiałów – osoby przewożące te potencjalnie niebezpieczne bądź szczególnie kosztowne będą prawdopodobnie zarabiały więcej;
  • sposób jazdy – jeśli jeździsz oszczędnie, prawdopodobnie będziesz dostawać do pensji dodatek;
  • liczba przejechanych kilometrów – zdarzają się bonusy, jednak samo nagradzanie za tzw. „kilometrówkę” jest zabronione.
  • praca w nocy i w weekendy – większość firm oferuje dla takich kierowców wyższe wynagrodzenia;
  • nadgodziny – im więcej będziesz pracować, tym więcej będziesz zarabiać.

To oczywiście tylko przykładowe czynniki, które mogą wpłynąć na wysokość wypłaty. To, ile zarabiają kierowcy ciężarówek, może być więc bardzo mocno zróżnicowane.

Kierowca międzynarodowy – zarobki najwyższe przy międzynarodowych trasach

Zarobki międzynarodowego kierowcy tira mogą być minimalne, ale za to z dużą ilością dodatków i premii. Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców podaje, że średnia płaca osoby, która jeździ w takie trasy, wynosi ok. 5000-8000 zł brutto. Jednak za każdy nadmiar kilometrów, oszczędność, nadgodziny, szybkość przejazdu itd. kierowca może otrzymać premię, przez co jego praca jest jeszcze bardziej opłacalna. 

Ile zarabia kierowca tira, który naprawdę przykłada się do swojej pracy? Ta kwota może wzrosnąć nawet do ponad 10000 zł brutto!

Ile zarabiają kierowcy tirów? Zależy od prawa jazdy

Zarobki uzależnione są też od rodzaju prawa jazdy – w końcu można być kierowcą zawodowym z dokumentem kategorii B. Jednak nie pozwoli ci on na zostanie kierowcą tira. Aby móc prowadzić tak potężny pojazd, będziesz musiał zdać egzaminy na prawo jazdy kat. C oraz C+E. 

Nie bez znaczenia dla wysokości wypłaty będą też wykonane badania i szkolenia. To, ile zarabiają kierowcy tirów, może być zależne od tego, jakie dokładnie mają prawo jazdy i jak długo je mają. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, wybierz się na wszystkie kursy jak najszybciej.

Ile zarabia kierowca ciężarówki w Polsce? Trasy krajowe

Wypłaty kierowców, którzy poruszają się po Polsce, są zwykle najbardziej zbliżone do średniej krajowej. Oczywiście, w dalszym ciągu będziesz mógł liczyć na przynajmniej część dodatków, jednak nie będą one tak wysokie, jak w przypadku międzynarodowych tras. To, ile zarabia kierowca ciężarówki w Polsce, jest zwykle kwotą niższą od zarobków w reszcie Europy. 

Zależy ci na wyższej wypłacie? Może okazać się, że dobrym pomysłem będzie wyprowadzka. Zwłaszcza jeśli zobaczysz, ile zarabia kierowca tira w Niemczech czy Holandii.

Kierowca tira – ile zarabia za granicą?

ile zarabia kierowca tira - ile zarabia za granicą?

Kraje zachodnie to wyższe koszty życia, ale również zdecydowanie korzystniejsze zarobki. Najwięcej w Europie da się zarobić w Niemczech, bo tam średnia wypłata to ok. 3000-4000 euro, czyli ok. 14 000-18 000 zł. W porównaniu do tego, ile można dostać na rękę w Polsce, to naprawdę wysokie stawki.

Ile zarabia kierowca tira w innych krajach? Oto zestawienie:

  • Czechy – ok. 16000-18000 CZK (do ok. 3 200 zł);
  • Francja – ok. 2000-3000 euro (do ok. 14 tys. zł);
  • Holandia – ok. 2000-3000 euro (do ok. 14 tys. zł);
  • Szwecja – 28000-30000 SEK (do ok. 13 500 zł);
  • USA – 5500-6500$ (do ok. 26 tys. zł).

Kierowca ciężarówki – zarobki a płeć

Dobry kierowca tira może naprawdę nieźle zarabiać. Jednak, mimo wszystko, to zawód wciąż zdominowany przez mężczyzn. To, ile zarabia kierowca tira, nie musi być jednak przypisane tylko im! Jeśli jesteś kobietą, którą fascynują samochody i dalekie podróże potężnym pojazdem, to może okazać się, że to dobry zawód dla ciebie. Obecnie ok. 3% osób wykonujących go to właśnie panie, które wyróżniają się na męskim tle, co może działać na ich korzyść, np. w trakcie rozmowy o pracy. Dlatego warto próbować!

Nim skupisz się tym, ile zarabia kierowca zawodowy, musisz zwrócić uwagę na to, że pracując w tym zawodzie, najpierw będziesz musiał ponieść prawie 10000 zł wydatków. Sam kurs na prawo jazdy kat. B+C to ok. 2900 zł, a takich kursów na różne kategorie musisz mieć aż trzy! Niezbędne są też m.in. badania psychologiczne czy lekarskie. Pensja kierowcy tira często sprawia, że te wydatki będą opłacalne. Ale jeśli nie czujesz się na siłach, aby prowadzić tak duży pojazd, najpierw po prostu sprawdź, czy nie będzie to dla ciebie zbyt męczące.

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia kierowca tira w 2023?

Zarobki kierowców zależą od wielu czynników, jednak średnia wypłata na tym stanowisku w Polsce wynosi około 3000-5200 zł brutto miesięcznie. Zagraniczni kierowcy mogą zarobić więcej, bo ok. 5000-8000 zł brutto. Do kwoty podstawowej kierowca może otrzymać premię.

Ile godzin pracy ma kierowca tira?

Łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu doby może wynosić 9 godzin. Maksymalnie co 4,5 godziny kierowca ma obowiązek zatrzymać się na przerwę, które powinna trwać nie mniej niż 45 minut.

Ile zarabia kierowca tira w Niemczech 2023?

Średnia wypłata dla kierowcy tira w Niemczech wynosi ok. 3000-4000 euro, czyli ok. 14 000-18 000 zł. Są to najwyższe stawki w Europie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: