Przelewy stanowią 80% wszystkich płatności realizowanych online na polskim rynku e‑commerce, co wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2021”. Wynika to z tego, że klientom najczęściej zależy na jak najszybszym otrzymaniu zamówionego produktu. Zwykle mogą wybrać także zapłatę przy odbiorze, ale wtedy opłaty są wyższe, a czas oczekiwania wydłuża się. Rozwiązaniem problemu jest szybki przelew online. Ile to kosztuje?
Jak wynika z danych zebranych przez PRNews.pl, po I kwartale 2022 roku Polacy mieli 35,6 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. To oznacza rezultat o 1,7 mln większy niż rok wcześniej. Zdecydowanym liderem pod względem liczby prowadzonych kont jest PKO BP z wynikiem 8,7 mln. Ogromną zaletą posiadania rachunku w banku jest możliwość robienia przelewów online – taką opcję ma zdecydowana większość klientów tych instytucji. Mogą to być również przelewy ekspresowe.
Co to jest szybki przelew?
Banki dają Ci możliwość wykonania przelewu standardowego, lecz wtedy środki nie trafiają do odbiorcy natychmiast. Czas ich przekazania zależy od sesji wychodzących i przychodzących obowiązujących w tych instytucjach. Tylko w przypadku przelewu wewnętrznego w ramach tego samego banku środki zostaną automatycznie zaksięgowane u odbiorcy. Kiedy są to konta w różnych instytucjach, ten proces potrwa dłużej.
Rozliczenie transakcji odbywa się podczas tzw. sesji Elixir. Są to wyznaczone pory dnia, w których banki dokonują księgowania płatności przychodzących i wychodzących w swoich systemach. Najczęściej dzieje się to trzy razy dziennie i tylko w dni robocze. W każdym banku godziny przelewów przychodzących i wychodzących są różne.
Załóżmy, że zlecasz przelew z mBanku o godzinie 7.00. Pierwsza sesja wychodząca od tego momentu w tej instytucji ma miejsce o 9.55. Natomiast pierwsza sesja przychodząca w docelowym Alior Banku jest o 10.30. Wtedy środki zostaną tam zaksięgowane.
Możesz również wybrać szybki przelew, czyli pomiędzy bankami, które należą do systemu Express Elixir. Oferują go m.in. Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Nowy BFG, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao SA. Wtedy środki trafiają do odbiorcy w dosłownie kilka czy kilkadziesiąt sekund, ale usługa jest płatna. Ile kosztują takie szybkie przelewy online?
Przelew natychmiastowy – ile kosztuje?
Opłata za taką płatność zależy od banku i oferty, z której korzystasz.
Najczęściej w polskich bankach spotkasz się z ceną 5 zł za przelew ekspresowy. Za darmo może on być dostępny na kontach płatnych lub takich, gdzie klient musi spełnić określone wymagania, np. ma zapewnić ustalone wpływy miesięczne.
Chcesz, aby środki po zakupach online natychmiast trafiły do odbiorcy? Nie musisz płacić za przelewy natychmiastowe w swoim banku. Jeżeli wybierzesz szybki przelew online w ramach Przelewy24, to wystarczy, że zalogujesz się do bankowości elektronicznej. Dane odbiorcy zostaną wypełnione automatycznie, a środki po potwierdzeniu transakcji od razu przekazane odbiorcy.
W ramach Przelewy24 możesz skorzystać również z innych form płatności, takich jak BLIK czy PayPo, czyli płatności odroczonych.
- Przelewy w Wigilię 2022
- Przelewy natychmiastowe – co możesz na nich zyskać?
- Bankowanie według polskiej młodzieży. Jakie powinno być konto bankowe okiem pokolenia Z?
- Perspektywy dla branży kasyn online w 2024 roku
- Przyszłość płatności na platformach marketplace – trendy i innowacje