Dnia 1 stycznia 2022 r. ruszył Krajowy System e-Faktur, który będzie początkowo funkcjonować równolegle z innymi formami dokumentowania sprzedaży, tj. fakturami papierowymi i fakturami elektronicznymi. Ma być to ogólnopolska platforma służąca do wystawiania i przesyłania faktur ustrukturyzowanych. Nowa E-faktura ma ujednolicić wszystkie faktury w Polsce, a w 2023 roku wprowadzony zostanie obowiązek jej stosowania – stanie się ona jedynym akceptowalnym wzorem. Dzięki temu obieg dokumentów gospodarczych ma być o wiele prostszy i sprawniejszy. Jak jest w rzeczywistości? Czy przedsiębiorcy muszą obawiać się nadchodzących zmian?

E-faktury ustrukturyzowane – w 2022 r. tylko dla chętnych

1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jedną z nowości jest pojawienie się specjalnego wariantu faktury elektronicznej. Każda e faktura ustrukturyzowana będzie wprowadzana do systemu według jednego wzorca i otrzyma numer identyfikujący. KSeF stanie się więc pewnego rodzaju centralną bazą faktur służącą do ich wystawiania, odbierania oraz przechowywania. Przez pierwszy rok funkcjonowania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z niej dobrowolnie.

Jak korzystać z KSeF?

Istnieją dwie możliwości, by wystawić e-fakturę za pośrednictwem nowego systemu. Pierwszym jest skorzystanie ze specjalnej darmowej aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów.

Druga możliwość przewiduje skorzystanie z komercyjnych narzędzi do rozliczeń podatkowo-księgowych, zintegrowanych z KSeF za pomocą interfejsu API. W takim wypadku podatnik będzie generował plik w formacie XML za pomocą specjalnego oprogramowania, następnie przesyłając go do bazy KSeF. Tam system nadaje plikowi unikalny numer, a dokument zyskuje status e-faktury.

Krajowy System E-Faktur – korzyści dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów jest przekonane, że wprowadzone zmiany przyczynią się do się do ułatwienia zarządzania firmową dokumentacją. Jesteśmy zachęcani, żeby jak najszybciej rozpocząć stosowanie nowych wzorów i dokonywać rozliczeń za pomocą ogólnopolskiego systemu. Przedsiębiorcy, którzy dołączą do Krajowego Systemu e-Faktur mogą liczyć na następujące korzyści:

 • szybszy Zwrot podatku VAT – podatnicy wybierający e-fakturę otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej, termin ten skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40,
 • większe Bezpieczeństwo – faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów,
 • przyspieszenie obrotu – dzięki identyfikacji e-faktury w systemie, zawsze będziemy mieli pewność, że ta trafiła do kontrahenta (ma to na celu zmniejszenie liczby oszustw podatkowych),
 • wygoda – e-faktury będą posiadały jeden wzór, dzięki czemu będą bardzo łatwe w użyciu,
 • standaryzacja – wzajemne rozliczenia oraz współpraca z księgowością staną się dużo łatwiejsze,
 • zmniejszona liczba obowiązków – nie będzie konieczne przechowywanie faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one księgowane w systemie przez okres 10 lat, czyli czas w po którym większość zobowiązań podatkowych ulega przedawnieniu,
 • mniej formalności – podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF.

Obowiązkowe e-faktury od początku 2023 roku – koniec z papierem

Zmiany te będą miały największe konsekwencje dla osób, które do tej pory nie korzystały z żadnych elektronicznych metod wystawiania faktur. Wiemy już bowiem że tradycyjne papierowe faktury odchodzą do lamusa z dniem 1 stycznia 2023 roku. Od tego czasu wystawianie e-faktury będzie obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy będą musieli korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur – wciąż możliwe będzie prowadzenie księgowości zewnętrznej, chociażby z pomocą aplikacji Taxon.

Wprowadzenie e-faktury – korzyści dla urzędu skarbowego

Zaproponowane rozwiązanie ma na celu przede wszystkim uszczelnienie kontroli podatku VAT, co przyczyni się do zwiększenia dochodów do budżetu państwa. Krajowy System e-Faktur da fiskusowi możliwość wczesnego otrzymywania informacji o realizowanych przez podatnika transakcjach i pełną kontrolę nad wszystkim. Błędnie wystawiane faktury będą natychmiast weryfikowane. System będzie bowiem na bieżąco analizował i kontrolował prawidłowość danych wskazanych na fakturze. 

Zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług nazywana SLIM VAT 2, która weszła  w życie w dniu 1 października 2021 roku, również posiada zapisy dotyczące faktur. 

 • Brak obowiązku umieszczania oznaczenia „Duplikat”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie (KSeF eliminuje takie sytuacje).
 • Brak obowiązku umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „Faktura korygująca” albo „Korekta”. 
 • Korekta zbiorcza będzie możliwa do poszczególnych pozycji z faktury; dopuszczalna będzie przez podatnika za dany okres na rzecz jednego odbiorcy, za pomocą faktury korygującej, zarówno korekta faktur poszczególnych dostaw lub usług, jak i korekta wszystkich dostaw lub usług.
 • Wcześniejsze wystawienie faktury; podatnik ma możliwość wystawienia faktur nie wcześniej niż 60. dnia (zamiast obecnych 30 dni) przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, jak i 60. dnia przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

E- faktura – wygodniej i szybciej z aplikacją TAXON

W związku z nadchodzącymi zmianami i koniecznością integracji systemów księgowych i fakturowych z KSeF przystosowaliśmy nasze narzędzie do faktur ustruktaryzowanych, tak aby zapewniać naszym klientom usługi najwyższej jakości. Wystawianie faktur online z aplikacją TAXON jest niezwykle proste i wygodne – wszystkie formalności załatwiasz za pomocą kilku kliknięć. Nasz bezpłatny program to nowoczesne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, który ceni sobie swój cenny czas. Przejrzystość, nowoczesny design i intuicyjny interfejs – TAXON posiada wszystko, czego możesz oczekiwać od takiego narzędzia. Przekonaj się już dziś o możliwościach naszej aplikacji i wykorzystaj pełen potencjał księgowości internetowej.

Archiwum: styczeń 2022
e faktura od 2023 roku