Doradca zawodowy może pomóc ci w znalezieniu odpowiedniej pracy. Co ważne, poradnictwo nie jest skierowane wyłącznie do osób dorosłych, ale także do młodzieży. Kim właściwie jest doradca zawodowy i co konkretnie robi?
Znalezienie dobrej pracy nieraz może okazać się problemem. Dzieje się tak z kilku powodów i niekoniecznie jest to związane z brakiem kwalifikacji. Doradca zawodowy to osoba, która może pomóc znaleźć zatrudnienie za odpowiednią stawkę i w dobrej atmosferze. Dodatkowo, zapewnia pomoc osobom, które szukają swojej pierwszej pracy. Dowiedz się, na czym polega ten zawód i czy warto skorzystać z takich usług.
Kim jest doradca zawodowy – na czym polega jego praca?
Profesjonalny doradca zawodowy ma odpowiednią wiedzę na temat teorii rozwoju kariery i technik doradztwa. Dzięki temu, wybierając jego usługi, można skorzystać z kompleksowej pomocy w znalezieniu odpowiedniej pracy. Co więcej, doradca zawodu powinien dysponować informacjami z zakresu administracji, a także niezbędnymi do odpowiedniej interpretacji ocen i doświadczenia klienta. Mogą one pochodzić z cyklu akademickiego lub poprzedniego zawodu.
Co robi doradca zawodowy – zakres działań
Wiesz już, kim jest doradca zawodowy. Skorzystanie z jego usług będzie na pewno dużą pomocą. Zanim jednak zdecydujesz się na to, powinieneś dowiedzieć się, co właściwie robi doradca zawodowy i jaki jest jego zakres działań.
Doradca zawodowy jest osobą, która pomoże sprecyzować oczekiwania względem przyszłej pracy. Korzystając z jego usług, możesz dowiedzieć się, jakie są twoje atuty, a także, gdzie pojawia się coś do poprawy. W przypadku tych ostatnich najczęstszym rozwiązaniem są dodatkowe szkolenia, kursy, a nawet podjęcie studiów na uczelni.
Spośród funkcji, które pełni doradca zawodowy można wyróżnić:
- określenie kolejnych kroków, by osiągnąć zamierzone cele zawodowe;
- sklasyfikowanie mocnych i słabych stron w kontekście zdobycia upragnionej pracy;
- ocena zainteresowań, zdolności i preferencji zawodowych.
Techniki doradcze pozwalają sprecyzować wymagania
Do tego zestawienia można jeszcze dodać możliwość przeprowadzenia profesjonalnej rozmowy. W wielu przypadkach samo wypowiedzenie swoich myśli na głos jest dużą pomocą. Pozwala to wybrzmieć pewnym obawom i refleksjom, prowadząc do konstruktywnych przemyśleń, przybliżających do znalezienia odpowiedniej pracy.
W przypadku zawodu doradcy kariery, kluczowym aspektem jest znajomość skutecznych technik doradczych. Dzięki nim można poprowadzić klienta w odpowiednim kierunku, tak aby sam doszedł do właściwych przemyśleń.
Czego nie będzie robił doradca kariery?
Doradca kariery nie będzie rozwiązaniem wszystkich twoich problemów. Warto mieć na uwadze, że osoba świadcząca takie usługi jest pomocą, a nie remedium na wszystkie trudności, które stoją na drodze do znalezienia odpowiedniej pracy. Dlatego, dobrze jest się dowiedzieć, czego doradca zawodowy nie będzie mógł zrobić.
Korzystając z jego pomocy, nie można liczyć na to, że powie dosłownie, co robić. Mowa tutaj o kwestiach takich jak sugerowanie konkretnego kierunku na uczelni, wskazanie firmy, do której należy założyć aplikację czy skrupulatne naznaczenie planu działania.
Warto wiedzieć, że doradca kariery może pomóc w każdym z tych etapów. Jednak ostateczne decyzje, a także związana z nimi odpowiedzialność, należą do klienta. Dlatego, nie należy rozpatrywać pomocy doradcy kariery jako rozwiązania wszystkich problemów.
Doradca zawodu – dla kogo przeznaczone są jego usługi?
Z usług doradcy zawodu mogą skorzystać osoby w dowolnym przedziale wiekowym. Jakkolwiek niewiarygodnie by to nie brzmiało, edukacja zawodowa rozpoczyna się od przedszkola. Dlatego szkolny doradca kariery często pojawia się również na różnych etapach edukacji dzieci.
Udanie się do doradcy kariery będzie także odpowiednią decyzją w przypadku dorosłych. Nieraz zdarza się, że nawet dobrze płatna praca nie daje satysfakcji i potrzebna jest zmiana. Doradca zawodowy może pomóc znaleźć wymarzony zawód, biorąc pod uwagę m.in.:
- predyspozycje psychofizyczne;
- aktualną sytuację życiową;
- deficyty na rynku pracy;
- nowe możliwości.
Warto także zauważyć, że doradca zawodowy może pomóc osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki jego usługom znalezienie zawodu właściwego dla preferencji i możliwości zainteresowanego jest łatwiejsze. Kluczowe znaczenie w takim przypadku ma również podejście przyszłego pracodawcy. Doradca zawodowy będzie w stanie pomóc w tym zakresie, wspierając podczas podejmowania decyzji.
W jakich miejscach doradca zawodowy świadczy swoje usługi?
Doradca zawodowy jest osobą, z której usług warto skorzystać. Jednak, gdzie można go znaleźć? Takie doradztwo zyskuje na popularności, dlatego istnieje wiele miejsc, w których swoje usługi świadczą profesjonaliści. Są to między innymi:
- instytucje państwowe i placówki edukacyjne;
- powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy;
- poradnie psychologiczno-pedagogiczne;
- prywatne gabinety doradztwa zawodowego.
W wymienionych miejscach można najczęściej skorzystać z usług świadczonych przez doradcę zawodowego. Dzięki nim klient uzyska pomoc na każdym etapie rozwoju kariery – od edukacji na poziomie szkoły podstawowej, poprzez liceum, aż po wybór pierwszej pracy czy zmianę dotychczasowego miejsca zatrudnienia.
Czy warto skorzystać z usług świadczonych przez doradców zawodowych?
W rozwoju kariery trzeba dobrze przemyśleć każdy krok. Dlatego pomoc, którą świadczą doradcy zawodowi, może okazać się bezcenna. Skorzystanie z niej będzie świetnym rozwiązaniem dla tych osób, które nie mogą odnaleźć się na rynku pracy, a także odpowiednio ocenić wartości swoich umiejętności i doświadczenia. Za sprawą doradcy zawodowego znalezienie lepszej pracy z wyższymi zarobkami i przyjazną atmosferą może być znacznie prostsze.
Warto mieć na uwadze, że wiele punktów oferuje nie tylko doradztwo, ale także pomoc psychologiczną. W takim przypadku psycholog zawodowy wspiera nie tylko w znalezieniu pracy, ale także określeniu, czego właściwie chce klient, jakie są jego motywacje i potrzeby. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione aspekty, można stwierdzić, że skorzystanie z usług doradcy zawodowego będzie dużą pomocą na drodze do zwiększenia swoich szans na rynku pracy.
- Cel zawodowy – zwiększ szansę na upragnioną pracę
- Test Gallupa – czy warto go zrobić, aby odkryć swoje talenty?
- Metoda SMART: jak skutecznie wyznaczać cele?
- Multitasking – odkryj zalety i wady wielozadaniowości
- Syndrom oszusta (imposter syndrome): czym jest i jak sobie z nim radzić?