Ubieganie się o stanowisko pracownicze jest dla wielu osób stresującym okresem. Można ułatwić sobie ten proces, wyznaczając konkretny cel zawodowy. W naszym artykule dowiesz się, dlaczego to ważne z perspektywy osoby rekrutującej, a także dla samego zainteresowanego.
Na samym początku warto zaznaczyć, że cel zawodowy może być rozumiany na dwa sposoby. Po pierwsze jako określenie tego, co właściwie chce się robić w życiu zawodowym, a po drugie – jako element Curriculum Vitae, czyli CV. Odpowiednie podejście do obu przypadków może być kluczowe w procesie rekrutacyjnym na stanowisko pracownicze.
Czym właściwie jest cel zawodowy?
Żeby zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacyjnym, trzeba mieć dobrze napisane podsumowanie zawodowe. W dokumentach aplikacyjnych powinny się znaleźć również informacje na temat celu zawodowego. Odpowiednio przygotowane CV wyróżni aplikanta na tle innych zainteresowanych i pozwoli stwierdzić rekrutującym, że osoba ubiegająca się o dane stanowisko jest tą, której rzeczywiście poszukują. Cel zawodowy jest zwięźle przedstawioną informacją na temat umiejętności i zamiarów zawodowych.
Cel zawodowy w CV – jak go napisać, żeby przyciągał uwagę?
Curriculum Vitae jest podzielone na kilka sekcji. Znajdują się w nich informacje m.in. na temat miejsca urodzenia czy danych kontaktowych. Powinno się także znaleźć miejsce na odpowiednio opisany cel zawodowy – w CV liczy się przede wszystkim przejrzystość. Rekrutujący, przeglądając dokumenty, zazwyczaj nie poświęcają im więcej niż kilkanaście sekund. Ten krótki czas jest momentem, w którym trzeba do siebie przekonać często zupełnie obcą osobę.
Cel zawodowy w CV powinien być najbardziej dopracowaną częścią informacji na temat aplikanta. Najlepszym miejscem na jego wpasowanie w układ dokumentu, jest strefa pod imieniem i nazwiskiem oraz danymi kontaktowymi. Główna zasada polega na tym, że cel zawodowy w CV powinien ograniczać się do dwóch lub trzech zdań. W mniej więcej dwóch linijkach tekstu należy zawrzeć najważniejsze informacje na temat swoich zawodowych ambicji.
Cel zawodowy – przykłady dobrze wypełnionej rubryki
Na rozpatrzenie CV rekrutujący poświęcają kilka chwil. Dzieje się tak najczęściej ze względu na dużą ilość przesyłanych podań. Pracownicy działu HR przeglądają zazwyczaj dokumenty od góry do dołu, a ich wzrok najdłużej zatrzymuje się na rubryce takiej jak aspiracje zawodowe. Przykłady pokazują, że najskuteczniejsze są podania o pracę, w których cel zawodowy jest opisany zwięźle, a przedstawione informacje zgadzają się z wymaganiami dotyczącymi stanowiska, o które ubiega się zainteresowany.
Jak napisać podsumowanie zawodowe? Kilka przydatnych wskazówek
Bogate doświadczenia osób, które miały już okazję uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym, sprawiają, że można określić system działania przy tworzeniu rubryki „cele zawodowe” w CV. Metoda pisania dokumentów aplikacyjnych opiera się na kilku zasadniczych krokach. Cel zawodowy powinien być opisany:
- zwięźle: warto ograniczyć się do kilku zdań, które będą treściwe i merytoryczne. Dzięki temu rekrutujący po chwili będzie wiedział, jakie są ambicje aplikanta;
- dostosowany do stanowiska: dobrze jest opisać w nim swoje umiejętności i zamiary zawodowe, na przykład używając słownictwa branżowego;
- uwydatniający mocne strony: odpowiednią decyzją będzie umieszczenie w celu zawodowym swoich mocnych stron, na przykład umiejętności programowania w niszowym języku lub sugerując dużą chęć uzyskania danego stanowiska;
- językiem korzyści: cel zawodowy powinien być opisany w taki sposób, aby rekrutujący zauważył konkretne korzyści, które może odnieść firma, zatrudniając aplikanta.
Biorąc pod uwagę wymienione kwestie, aplikant realnie zwiększy swoje szanse w ubieganiu się o dane stanowisko. Dzięki odpowiednim słowom rekrutujący będzie mógł za sprawą tych kilku zdań ocenić, że przedsiębiorstwo zyska, zatrudniając danego aplikanta.
Aspiracje zawodowe – przykłady dobrze napisanego dokumentu w przypadku różnych zawodów
Fakt, że wcześniej opisane zasady pisania podsumowania zawodowego są skuteczne w różnych przypadkach, pokazują aplikacje na takie stanowiska, jak:
- pielęgniarka: zorientowana na komfort i dobre samopoczucie pacjentów. Wieloletnie doświadczenie w zawodzie i studia pielęgniarskie zakończone z wynikiem bardzo dobrym. Jestem w stanie znacząco podnieść jakość usług świadczonych przez placówkę;
- kelner: pozytywne nastawienie do życia, klientów i współpracowników. Świetnie działający pod presją czasu i dobrze zorganizowany. Chcę wnieść do Państwa restauracji dobrą energię i zdobyć nowych, zadowolonych konsumentów;
- sprzedawca: lilkuletnie doświadczenie pozwala mi odgadnąć potrzeby klientów i wskazać im produkty, które są im potrzebne. Wysoka kultura osobista i nienaganna etyka pracy. Zatrudnienie mnie zagwarantuje Waszej firmie polepszenie wyników sprzedażowych.
Dobrze opisany cel zawodowy w CV może przynieść wyjątkowo dobre skutki. Ponadto, jak pokazują przykłady, nie jest to trudne do wykonania.
Czy warto poświęcić więcej czasu na napisanie podsumowania zawodowego w CV?
Efekty dobrze napisanego podsumowania zawodowego w CV mogą zaskoczyć aplikanta. Niekiedy rekrutujący nawet nie biorą pod uwagę nikłego doświadczenia czy pewnych braków w umiejętnościach. Wolą wybrać pracownika ambitnego i poszukującego wiedzy, zamiast kogoś, kto po prostu szuka przystanku na swojej drodze zawodowej i dana praca nie ma dla niego wyjątkowego znaczenia.
Dobrze opisany cel zawodowy w CV pozwoli odnieść osobie czytającej wrażenie, że aplikant poważnie podchodzi do stanowiska, na które się rekrutuje. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na uważne i przekonujące napisanie podsumowania zawodowego w CV.
- Doradca zawodowy – profesjonalna pomoc w znalezieniu dobrej pracy
- Metoda SMART: jak skutecznie wyznaczać cele?
- Multitasking – odkryj zalety i wady wielozadaniowości
- Test Gallupa – czy warto go zrobić, aby odkryć swoje talenty?
- Uniwersytet Trzeciego Wieku – nauka bez ograniczeń. Jak zapisać się na studia trzeciego wieku?